سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۵۲۵۶۲۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۴- ۴۲: ۱۱
اتش سوزی وسیع در جنگل های ایلام
جت الاسلام والمسلمین"محمد نقی لطفی"نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در خطبه های نماز جمعه با اشاره به وقوع آتش سوزی در مناطق جنگلی ایلام گفت:آتش سوزی جنگل‌های ایلام یک خیانت بزرگ به نظام و کشور است.

اتش سوزی وسیع در جنگل های ایلام

به گزارش سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام  به نقل از ایلام بیدار،حجت الاسلام والمسلمین"محمد نقی لطفی"نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام  در خطبه های نماز جمعه با اشاره به وقوع آتش سوزی در مناطق جنگلی ایلام گفت:آتش سوزی جنگل‌های ایلام یک خیانت بزرگ به نظام و کشور است.

وی اظهار کرد:این اقدام ولو اگر سهوی صورت گرفته است قابل پیگیری است؛گرچه این کار سهوی نبوده و معتقدم این یک اقدام خیانتکارانه و ضد انقلاب است و قابل پیگیری است.

امام جمعه ایلام افزود:مسئولان امر باید در نخستین فرصت ممکن با خاطیان این ماجرا برخورد جدی و قانونی داشته باشند و مانع استمرار این نوع فعالیت‌ها باشند.

حکایتی از آتش سوزی وسیع در جنگل های ایلام

به نقل از گروه اجتماعی ایلام بیدار: همین اسفند ماه سال گذشته بود که خانم معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر خود به استان ایلام از مصوبه ویژه دولت برای احیای درختان بلوط زاگرس خبر داد.

همین اردیبشهت سال 93 بود که رئیس جمهور در سفر استانی خود به ایلام گفت: طرح بهسازی جنگل های زاگرس در دستور کار دولت قرار گرفته است و ما برای احیاء جنگل های بلوط این استان اقدام خواهیم نمود و نخواهیم گذاشت زیبایی های این منطقه که موجب شکوه منطقه و شکوه ایران عزیز است از دست ما برود.

با وجود این سخنان،اما آتش گرفتن درختان بلوط ایلام در روز گذشته(14 خرداد) نشان داد که دولت علیرغم تمام وعده هایی که داده بود هنوز قدمی موثر برای نجات درختان بلوط برنداشته است.

راستی اگر همت مردان و زنان غیور ایلامی نبود،شاید آتش تمامی مناطق ایلام را در بر می گرفت و دیگر درخت بلوطی باقی نمی ماند تا برای آن مصوبه ای اجرا شود.

مردمانی که  بدون هیچ گونه چشم داشتی با وسایل ابتدایی مانند بیل، شجاعانه در دل شب برای خاموش کردن آتش به کوه شلم ایلام آمده بودند و چه خوب همدلی و همزبانی خود را نشان دادند.

متاسفانه با وجود اهمیتی که استانهای مرز نشین دارند،این استانها از کمترین امکانات برای حل بحران ها برخوردارند؛اگر یک بالگرد آب پاش وجود داشت دیگر نیازی نبود که مردم در سطح گسترده  وارد صحنه شوند.

 استان ایلام دارای 640 هزار هکتار جنگل است که 60 درصد بلوط های آن به دلیل خشکیدگی در معرض نابودی است و همه ساله به علت آتش سوزی نیز دهها هکتار از آن از بین می رود،از اين رو با توجه به آغاز فصل گرما ضروري است كه نسبت به اختصاص يك بالگرد تخصصي براي مهار آتش سوزي احتمالي در جنگلهاي اين استان اقدام شود.

ظاهرا مدیریت بحران دولت در استان ایلام بحرانی است و باید فکری عاجل برای احیای آن صورت بپذیرد.

در سینه اهل فضل دردی باید

از مجلسیان دوباره مردی باید

آتش کینه باز خواهد آمد

آقای رئیس،بالگردی باید

آتش سوزی ارتفاعات کوه شَلَم شهرستان ایلام که تقریبا بعد از دو روز مهار شد، با وسعت فراوانی به جنگل های این منطقه آسیب جدی وارد کرده و به دلیل وزش باد شدید در حال پیشروی بود و همزمان در چندین نقطه از کوه های اطراف ایلام آتش سوزی هایی به وقوع پیوست که دلیل وقوع آنها توسط مسئولین امر اعلام نشده است.

مردم طبیعت دوست و غیور ایلام با مشاهده حجم گسترده این حادثه سریعاً بصورت خودجوش و مردمی پای کار آمدند و با ابتدایی ترین وسایل به کنترل آتش سوزی مشغول شدند

"به نقل از خبرنگار ایلام پویا ، جاسم ولدبیگی" رییس آموزش و پرورش شهرستان ایلام در توصیف نا گفته های این حادثه گفت: امروز همه مردم ایلام در امتحان بدون آمادگی شرکت کردند و نمره 20 گرفتند؛ کسانی که در اندیشه برخی از ما ،  شاید جایی به اندازه کف پایشان در بهشت خدا ندارند اما امروز دیدنشان در جهنم شلم، بهشت را کمترین پاداششان نمود


 جلیل کرمی" رئیس منابع شهرستان ایلام در گفتگوی اختصاصی با ایلام پویا : وسعت آتش سوزی در کوه شلم و کبیرکوه نیاز به مساعدت و حضور مردم شریف شهرستان ایلام و سایر شهرستان ها می باشد وی وسعت آتش سوزی را به دلیل وزش باد شدید بسیار زیاد خواند.

پس از آتش سوزی جنگل های شلم، سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام با فراخوانی نیروهای بسیجی، اقدام به تشکیل قرارگاه محافظت از جنگل های این منطقه کرد.

سردار "سید صادق حسینی" فرمانده سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام گفت:  پس از این اتفاق ناگوار و بسیار تاثر برانگیز، سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام با تشکیل این قرارگاه و گسیل داشتن وسایل مکانیکی و نیروهای پاسدار و بسیجی کنترل این مناطق را به دست گرفت

حسینی اظهار کرد: خوشبختانه در این موضوع مردم بودند که مهمترین اقدام را انجام داده و ما کاری نکردیم، ما به وسیله مردم معنا پیدا کردیم و این مردم بزرگوار و همیشه در صحنه ایلام بودند که انگیزه کافی به ما دادند

وی افزود: خوشبختانه با حضور مردم و نیروهای بسیج و سایر ارگان های مربوطه از جمله شهرداری، منابع طبیعی، هلال احمر و سایر ارگان ها و برخی از مسئولین استانداری، آتش مهار شد و البته به دلیل وجود برخی از آتش های زیر خاکستری که بعضا شعله ور می شوند؛ نیروهای پاسدار و بسیجی را در این قرارگاه قرار داده ایم که شب را در اینجا بمانند تا خدای ناکرده از بروز حوادث غیر مترقبه و شعله ور شدن اینگونه آتش ها که به وسیله باد شعله ور می شوند خود داری کنیم

حسینی اظهار کرد: آتش از ارتفاعات شلم بالا رفته و اگر امشب ( پنجشنبه ) اقدامی از سوی جوانان عزیز ایلامی صورت نگیرد با فاجعه ای زیست محیطی روبرو خواهیم شد

وی از هم استانی های طبیعت دوست خواست سریعتر خود را به منطقه برسانتد

"یزدان قبادیان" شهردارایلام می گوید :  5 نفر از کارکنان شهرداری در مقابله با آتش سوزی گسترده شب گذشته کوه های شلم مصدوم و به درمانگاه انتقال یافتند

شهردار ایلام اظهار می کند: یک از خدمتگذاران عزیز شهرداری که دچار شکستگی شدید از ناحیه پا گردیده بود بر دوش مردم از کوه پایین آورده شده و به بیمارستان اعزام شد

وی افزود: چند صد نفر از کارکنان شهرداری با امکانات و ملزومات کامل از قبیل چنددستگاه لودر و  بیل بکهو و بیش از ده ها خودرو کمک دار و همگام با مردم خوب و فهیم ایلام وبسیجیان جان بر کف در مناطق حریق زده حاضر و به مقابله با آتش سوزی گسترده مشغول شدند

شهردار ایلام تصریح می کند: برخی از نیروهای سازمان آتش‌نشانی با حمل تجهیزات لازم و عبور از مناطق صعب‌العبور و سخت‌گذر ارتفاعات آتش گرفته، تمام تلاش خود را برای مهار آتش انجام دادند.

وی همچنین از کلیه مردم شریف ایلام و بسیجیان دلاور و همچنین جوانان هیئت های مذهبی و مساجد نیز در اطفای حریق تقدیر نمود

احمد کرمی مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام  در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی ایلام بیدار با اشاره به وقوع آتش سوزی گسترده در ارتفاعات شهر ایلام گفت: به دنبال وقوع این حادثه بلافاصله مدیریت بحران استان تشکیل جلسه داده و از عموم مردم خواسته شد که در امر مهار آتش سوزی نیروهای امدادی را کمک نمایند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه محل آتش سوزی در ارتفاعات شهر ایلام منطقه ای صعب العبور بود کار امداد رسانی و اطفاء حریق در ساعات ابتدایی به کندی به پیش می رفت که خوشبختانه با حضور گسترده مردم این مشکل برطرف شد.

کرمی افزود:نقش مردم با توجه به عدم وجود امکانات اطفاء حریق نقش ویژه ای بود و جا دارد که از تک تک  مردم ایلام تشکر نماییم.

مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام  افزود: آتش سوزی رخ داده در مناطق مختلف استان تا ساعت سه بامداد امروز(جمعه) با تلاش مسوولانه تمامی ارگان های اداری ، نظامی و امنیتی و حضور اقشار مختلف مردم مهار شد.

این مقام مسئول ادامه داد: با این وجود وزش باد موجب شد تا صبح امروزجمعه به علت خشکیدگی پوشش گیاهی منطقه، بار دیگر در سه نقطه پشت دانشگاه علوم پزشکی ، محور شرقی، مرکزی، و شمالی و همچنین بخش هایی از شهرستان ایوان آتش سوزی هایی اتفاق افتاد.

کرمی تصریح کرد: در ادامه و با حضور بالگرد هلال احمر کار انتقال آب و همچنین نیرو به ارتفاعات ایلام تسهیل گردید و موجب شد تا با برنامه ریزی بهتری به اطفا حریق مشغول شویم.

مشاور استاندارعنوان کرد:مجموعه بالگردهای موجود در کشور امدادی هستند و نمی توانند کار آب پاشی را انجام دهند.

وی بیان کرد: خوشبختانه هماهنگی و همیاری بسیار خوبی میان دستگاه های مختلف در مقابله با حریق رخ داده وجود داشت.

کرمی افزود:هم اکنون نیز در ارتفاعات برخی نقطه های شعله ور مشخص هستند چرا که تا 48 ساعت پس از وقوع آتش سوزی کار پایش و مراقبت همچنان ادامه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام اظهار کرد:نیروهای بسیجی پایگاههای سطح شهر توسط فرماندهی سپاه استان فراخوان شده تادر صورت نیاز وارد عمل شوند.

وی تصریح کرد:آتش کاملا مهار شده و نقطه هایی که هم اکنون مشاهده می شود توسط نیروهای موجود در منطقه اطفا خواهند شد.

نکات قابل توجه در طول دو روز تلاش برای مهار آتش سوزی جنگل های ایلام :

1 ـ اطلاع رسانی ضعیف رسانه ملی تا گذشت چند ساعت از وقوع آتش سوزی و شاید عدم درخواست اینکار از صدا و سیمای مرکز ایلام توسط مسئولین

2 ـ ضعف در زمان تشکیل جلسه مدیریت بحران و استمداد از مردم بعد از گسترش زیاد آتش که تقریبا غیرقابل مهار به نظر می رسید.

3 ـ عدم توان امکاناتی و نیرویی ، اداره کل منابع طبیعی  در انتقال سیل جمعیت مردم جمع شده در میدان دفاع مقدس شهر ایلام .

4 ـ توان اطفاء حریق در مرحله اول با انجام امداد هوایی از طریق بالگرد که متاسفانه استان ایلام از این توان محروم است.

5 ـ توپوگرافی شدید و صعب العبور منطقه ، رسیدن نیروهای مردمی را با تاخیر می انداخت.( حسرت وجود حداقل یک بالگرد امدادی برای انتقال نیروها به منطقه و.....) ... نکته روز جمعه مردم ایلام شاهد حضور یک فروند بالگرد امدادی هلال احمر بودند( یکروز بعد از وقوع آتش سوزی )

6 ـ وزش باد و مرتع موجود در جنگل ، حریق را به سرعت گسترش داد. ( وجود دیده بان محیط زیست یا منابع طبیعی برای گزارش سریع شروع آتش وزی) با توجه به سه روز تعطیلی و حضور مردم در طبیعت و امکان آتش سوزی ، آمادگی مدیریت بحران برای کنترل این واقعه قابل تفسیر است.

7 ـ مدت زمان انعکاس مردمی شروع آتش سوزی و اقدام اولیه برای مهار آن چقدر بوده است که کنترل کامل آن دو روز طول کشید ؟ آیا مثل خیلی وقت ها افراد موظف به اطفاء حریق ، با زهم منتظر اقدام خودجوش مردم شدند ؟

8 ـ به نظر می رسد غیرصنعتی بودن درختان جنگل های زاگرس بویژه جنگل های استان ایلام ، یکی از دلایل عدم وجود پایگاه امداد هایی می باشد.( یکی از مسئولین استانی گفته بودند که به علت هزینه زیاد ، توان این امر در سطح استان نمی باشد)

9 ـ اگر راههای مقابله با خشکیدگی بلوط  در استان در بعضی از موارد از توان دولت خارج است آیا نمی توان از محل اعتبار برنامه میلیاردی و البته به حق دولت برا ی مهار خشکیدگی جنگلهای زاگرس، برای ایجاد یک پایگاه امدادی در استان برنامه ریزی نمود. در آتش سوزی اخیر درختانی از بین رفتند که صدها سال برای جایگزینی آن باید صبر کرد.

10 ـ اثر بد روانی این آتش سوزی بر مردم طبیعت دوست ایلام : با توجه به اینکه ارتفاعات شلم مشرف به شهر ایلام می باشد شهر ایلام با جمعیتی بیش از  200 هزار نفر علاوه برسنجش توان ادارات و ارگانهای موظف برای اطفاء حریق مذکور ، شاهد سئوالات بسیاری در سطح افکار و اذهان خود بود ..... ای کاش ... اگه می شد و .......

11 ـ بی شک این اولین آتش سوزی و آخرین آن هم نخواهد بود. یکی از بسیجیان حاضر در کار اطفاء حریق می گفت در سالی که ارتفاعات مانشت دچار حریق شد . ساعت 11 شب ،  ما از پای ارتفاع که حرکت کردیم بعد از 2 ساعت به محل آتش سوزی رسیدیم و بخاطر شیب و ارتفاع زیاد کوه در آن شب ، رمقی برایمان نمانده بود اما بعد از مشاهده درختان آتش گرفته ، دیدم که چطور بعضی از مردم طبیعت دوست ایلامی بیل به دست ، آبی که برای رفع تشنگی همراه آورده بودند را روی درختان می ریختند . آن روز با خود گفتم انشاءالله در آینده با امداد هوایی زودتر می توان به منطقه مورد نیاز رسید و امروز هم می گویم شاید .........

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar