سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۵۳۳۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۴- ۱۴: ۱۱
به بهانه سالروز شهادت شهید حسن عضدی
انتظار فرج یکی از مهم ترین ویژگی های بارز شهید عضدی بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از گیلان، شهيد دكتر حسن عضدی در دوم شهريور 1325 در خانواده‌ای دين‌دار در شهر رشت چشم به جهان گشود. شهيد دكتر عضدی در دوران جوانی، مادر و سپس، پدر خود را از دست داد كه پس از آن، سرپرستی برادران و خواهران نيز بر دوش وی افتاد. شهيد دمی از زير بار اين مسووليت شانه خالی نكرد و روزگار را برايشان شيرين گردانيد.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه شبه پایان رسانید و در طول تحصیل از شاگردان ممتاز به شمار می‌رفت.

از کودکی به اسلام عشق می‌ورزید و در مساجد به گفتن اذان می‌پرداخت. از همان دوران جوانی شیفته معارف اسلامی بود و با وجود مشکلات فراوان کتاب‌های مرحوم دکتر شریعتی و استاد شهید ایت الله مطهری را به دست می‌آورد و مطالعه می‌کرد.

شهید عضدی پس از اخذ مدرک تحصیلی دیپلم، داوطلبانه بریا اشنایی بیشتر با زندگی اقشار مستضعف و محروم جامعه، تحت عنوان سپاهی دانش به مناطق محروم و دورافتناده کشور رفت. سپس برای ادامه تحصیل عازم تهران شد و د ر دانشکده علوم ارتباطاتاجتماعی به تحصیلات خود ادامه دادو موفق به اخذ دانشنامه لیسانس در دو رشته روزنامه نگاری و روابط عمویم و تبلیغات شد.

پس از آن با علاقه ایی که به مسائل سیاسی داشت وارد دانشکده علوم سیاسی شد و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد دنبال کرد. سپس راهی آمریکا شد و در رشته مدیریت بازرگانی با تخصص مدیریت بین الملل از دانشگاه دالاس موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد گردید و به علت کسب درجه ممتازی به عضویتافتخاری انجمن مدیران درآمد و بعد از آن تحصیلات عالیه خود را تا مرحله دکترای اقتصاد سیاسی در دانشگاه تگزاس ادامه داد. او هیچگاه زیر بار مسئولیت‌ها شانه خالی نمی‌کرد و با توانمندی که داشت همه امور را به بهترین شکل ممکن انجام می‌داد.

سوابق مبارزاتی

مبارزه علیه رژیم پهلوی تحت رهبری بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی، شرکت در راهپیمایی‌ها و تظاهرات ضد شاهنشاهی و تنویر افکار عمومی به ویژه جوانان از اقدامات مبارزاتی عضدی بود. او هفتم دی‌ماه سال ۱۳۵۷ قبل از شرکت در راهپیمایی ضد رژیم در وصیت‌نامه‌ای به فرزندان خردسالش چنین نوشته است :‌« … فرزندان من … هم اکنون عازم یک اعتراض و راهپیمایی بزرگ هستم. می‌خواهم همچون باریکه آبی و قطره‌ای به دریا به پیوندم تا حرکت و هستی را لمس کنم . عجله وشتاب برای پیوستن به دریا مجال نمی‌دهد تا با فرصت برایتان نامه بنویسم و آن چه را که دلم می‌خواهد برایتان بازگو کنم. اکنون تاریخ میهن ما لحظات بسیار حساسی را می‌گذراند. انقلاب امت ما یعنی امت پیغمبر(ص) و علی (ع) به قله نزدیک می‌شود و پرتگاه‌ها نیز مخوف و وحشتناک و دشمنان یعنی صاحبان زر و زور و تزویر فراوان و در کمین [هستند].

گفتن درباره انقلاب ما ، نامه را به درازا می‌کشاند … و آن را به تاریخ واگذار می‌کنم که خود خواهید خواند و خواهید شنید. …»

او سرانجام به همراه خیل مشتاقان آفتاب، دمیده شدن فجر انقلاب را به نظاره نشست و با غریو الله‌اکبر، خمینی رهبر ؛ خود را برای ساختن ایرانی آباد و اسلامی آماده نمود

مسئولیت‌ها: استاد دانشگاه، نماینده مردم استان گیلان در مجلس خبرگان قانون اساسی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان قانون اساسی، عضو ستاد انقلاب اسلامی گیلان، سرپرست مدرسه عالی ترجمه، سرپرست مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی، فعالیت مستمر درکمیته‌های مختلف ستاد انقلاب فرهنگی، عضو کمیته پنج نفره ادغام دانشگاه‌ها و موسسات عالی، معاون وزارت فرهنگ و اموزش عالی و رئیس سازمان امور دانشجویان و سازمان سنجش کشور.

آثار علمی:  «پرچمدار عدالت جهانی» و ده‌ها مقاله و سخنرانی شهید عضدی و مبارزه علیه طاغوت.

شهید عضدی و مبارزه

او از زمان تحصیل در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی با الهام از اندیشه‌های امام راحل به مبارزه با مظاهر ظلم و ستم رژیم پهلوی پرداخت و به طرق مختلف حمایت خود را از آرمان‌های والای انقلاب اسلامی نشان داد.

طی مدتی که در آمریکا به سر می‌برد با انجمن‌ها‌ی اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا همکاری می‌کرد.با شدت یافتن مبارزات مردم انقلابی به رهبری امام خمینی، او نیز به وطن بازگشت.

شهید عضدی در تظاهرات و تهیه اعلامیه‌های ضد رژیم پهلوی شرکت می‌کرد و با سخنرانی و پخش اعلامیه، راه را برای جوانان نشان می‌داد.

او هفتم دی‌ماه سال ۱۳۵۷ قبل از شرکت در راهپیمایی ضد رژیم در وصیت‌نامه‌ای به فرزندان خردسالش چنین نوشته است :‌« ... فرزندان من ... هم اکنون عازم یک اعتراض و راهپیمایی بزرگ هستم. می‌خواهم همچون باریکه آبی و قطره‌ای به دریا به پیوندم تا حرکت و هستی را لمس کنم . عجله وشتاب برای پیوستن به دریا مجال نمی‌دهد تا با فرصت برایتان نامه بنویسم و آن چه را که دلم می‌خواهد برایتان بازگو کنم. اکنون تاریخ میهن ما لحظات بسیار حساسی را می‌گذراند. انقلاب امت ما یعنی امت پیغمبر(ص) و علی (ع) به قله نزدیک می‌شود و پرتگاه‌ها نیز مخوف و وحشتناک و دشمنان یعنی صاحبان زر و زور و تزویر فراوان و در کمین [هستند].

گفتن درباره انقلاب ما، نامه را به درازا می‌کشاند ... و آن را به تاریخ واگذار می‌کنم که خود خواهید خواند و خواهید شنید. ...»

او سرانجام به همراه خیل مشتاقان آفتاب، دمیده شدن فجر انقلاب را به نظاره نشست و با غریو الله‌اکبر، خمینی رهبر؛ خود را برای ساختن ایرانی آباد و اسلامی آماده نمود.

وصیت نامه شهید عضدی

اکنون تاریخح میهن ما لحظات بسیار حساسی را می گذارند. انقلاب امت ما یعنی امت پیغمبر و علی به قله نزدیک می شود و پرتاگاهها نیز مخوف و وحشتناک و دشمنان یعنی صاحبان زو و زور و تزویر فراوان و در کمین.

فرزندان عزیزم دلم نمی خواهد در این شرایط بمیرم زیرا که احساس می کنم کارهای بسیاری دارم که باید انجام دهم و مسئولیت های بیشمار که خود را موظف به انجام آنها می دانم. این بدان معنی نیست که از مرگ می ترسم. من خدای را شاهد می گیریم که از او خواسته ام تا در راهش یعنی در راه خلق مستضعف شهید و شاهد باشم. جذبه و شور انقلاب گاهی مرا چنان از خود بی خود می کند که نمی توانم به موج نپیوندم. ناگریز همه احتیاط و محافظه کاری که دارم این وصیت شتاب آلود را برایتان می نویسم. شما را به تقوی و پرهیزکاری سفارش می کنم. در کسب دانش کوشا باشید. انقلاب ما از جهاتی هنوز در آغاز راه است و دنباله اش به شما خواهد رسید. بقدر توانایی خود در ان سهم داشته باشید. از غرب بیاموزید اما یک شرقی بمانید. انسانهای خودخواه سخت متنفرم و از خودخواه هانی که دور و بر من هستند رنج فراوان برده ام. دیگر خواه باشید. در کسب مال نیز کوشا باشید اما مال را به مصرف خود و دیگران برسانید بیش از آنکه مال شما را به مصرف برساند. هیچوقت عدالت را از یاد نبرید و بخاطر آن بجنگید. خواهید گفت که عدالت یک مفهوم نسبی است و نیم توان چهارچوبی برای آن پیدا کرد. من شما را به قرآن مجید و رفتار پیامبر(ص) و علی(ع) و سایر امام رهنمود می شوم. تا مفهوم عدالت را درک کنید. نور چشمهایم شما را به صوفیگری و درویشی و روحانیت شرقی سفارش نمی کنم از مادیگری غرب نیز پرهیز کنید. یک مسلمان باشید. یک انسان وسط، معتدل و متوازن.

شهید عضدی و فلسفه انتظار

شهید حسن عضدی فلسفه انتظار را به خوبی می‌شناخت و همواره در انتظار فرج منجی عالم بشریت بود . او در مقاله‌ای در تاریخ ۳/۱۰/۱۳۴۴ ه.ش که با عنوان ” پرچمدار عدالت جهانی” تهیه کرده،آورده است: « همه پیام‌آوران الهی که از جانب خدا برای هدایت بشر آمده‌اند مردم را وعده نموده‌اند که روزی مصلحی مقتدر به خواست و اراده‌ی خدای قادر ظهور می‌کند و جهان و جهانیان را از کجروی بازداشته و به راه راست هدایت می‌نماید. او با اشاره به احادیث و روایات، اثبات می‌کند که منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) و از خاندان حضرت محمد(ص) آخرین برگزیده خداوند است.

شهید دکتر عضدی در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۰ در پی حمله تروریستی بمب‌گذاری در تهران درگذشت. مدفن او در آرامگاهی در بهشت زهرا به نام آرامگاه شهدای هفتم تیر قرار دارد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar