سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۵۹۰۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۴- ۳۹: ۰۹
نهال خیرینی که به بار نشست؛
زکات علم در نشر آن است و بر این اساس اعضاء مجمع و مهندسین خیّر با نشر علم خود در راستای حمایت از نیازمندان جامعه زکات علمشان را می پردازند.

کار برای خدا و تلاش برای کمک به هم نوع در میان هر ملتی با هر کیش و آئینی ستودنی و امری نکوهیده است. بخصوص در دین مبین اسلام بر یاری رساندن به محرومین و فقرا توجه خاصی شده است و سیره و رفتار پیامبر اکرم (ص)، حضرت فاطمه(س)و تک تک ائمه اطهار(ع) گویای جایگاه رفیع این عمل است. دارالاارشاد استان اردبیل نیز به عنوان مهد تشیع در ایران اسلامی با مردمی حسینی و عاشورایی که عشق و ارادتشان به مولا ابالفضل العباس(ع) زبان زد خاص وعام است همواره در کارهای نیک و خیر پیشتاز بوده اند و این بار جامعه مهندسین استان پا پیش گذاشته و با تشکیل مجمع مهندسان خیّر برگی تازه به افتخارات استان افزوده اند. بر خلاف برخی اظهار نظر های غیر کارشناسی و از روی عدم آگاهی و آشنایی، این مجمع در طول هشت ماه و چند روزی که رسما شروع به فعالیت نموده است توانسته منشا کارهای خیر بسیار خوبی شود. آنچه در زیر می خوانید حاصل گفتگوی صمیمی خبرگزاری بسیج از اردبیل با آقای مهندس فتحی جلفا مدیر عامل این مجمع است که امیدواریم فتح باب خیری باشد برای همراهی با مهندسین خیّر استان.

در مورد تشکیل مجمع و دریافت مجوز آن باید عرض کنم که با توکل بر خداوند، مجمع از آذر ماه سال 93 از استانداری مجوز فعالیت دریافت ودر قالب سازمانهای مردم نهاد آغاز بکار نمود.شورای مرکزی بسیج مهندسین استان اولین بار تشکیل مجمع مهندسان خیر را به شورای هماهنگی جامعه مهندسان استان پیشنهاد کرد و با تصویب در جلسات شورای هماهنگی 19 نفر از مهندسین نخبه که از چهره های دانشگاهی و از مدیران برجسته ادارات در رشته های مختلف مهندسی بودند به عنوان هیات موسس انتخاب شدند.

از بین افراد برجسته و منتخب 5 نفر به عنوان هیئت مدیره مجمع خیرین استان انتخاب شدند که جناب آقای مهندس ایرج فتحی جلفا بعنوان اولین مدیر عامل جوان و با تجربه در زمینه امور خیریه، انتخاب شدند.

ازجمله آن هدفهاي نيك مجمع ميتوان به چند مورداشاره كرد: كمك به طراحي وپرو‍‍ژه هاي مساجد، حسينيه ها وساختمان هاي عام المنفعه / تلاش درجهت اعتلاي فرهنگ كمك ومشاركت به افراد جامعه باهدف حمايت از طراحي واجراي طرح هاي عمراني درمناطق محروم و نیزدستيابي به رضاي خداوند نسبت به نياز جوامع وموسسات وافراد آسيب پذير و ...

اعضاء مجمع باداشتن روحيه جهادگري وفرهنگ ناب بسيجي با تمام وجود عزم خودرا راسخ كرده اند تافعل خدمت ودستگيري ازنيازمندان جامعه رادركنارهم صرف كنند باشد كه خداوند متعال اهداف عاليه وخيراين مجمع راتوشه آخرتمان قراردهد.

امورخیریه از زبان مدیر عامل مجمع :

ایرج فتحی جلفا مدیر عامل مجمع که خود از برگزیدگان جشنواره ملی حضرت علی اکبر(ع)در بخش جوان و امور خیریه در سال 91 است در این راستا به تعارفی از امور خیریه می پردازد:

هر کار و عمل نیک ، که در جامعه باعث شود گرهی از مشکلات یک مسلمان باز شود جزو امور خیریه و عمل خیر است حتی جوانیکه دست پیرمردی را به قصد هدایت به طرف دیگر خیابان می گیرد این عمل او با آنکه مستلزم هزینه مالی نشده اما کار خیر حساب می شود و امثال این موارد . هر معامله ای که به قصد کمک به هم نوع باشد خصوصا با نیت خیر و به قصد قربت باشد خداوند منفعت آن معامله را به صاحبش باز می گرداند. زکات علم در نشر آن است و بر این اساس اعضاء مجمع و مهندسین خیّر با نشر علم خود در راستای حمایت از نیازمندان جامعه زکات علمشان را می پردازند.

فتحی افزود: با وجود اینکه بیش از هشت ماه از شروع فعالیتهای مجمع نمی گذرد ولی این مجمع با تمام توان فعال بوده و از تمامی همکاران و مهندسین برای حضور در این مجمع و در امر خدمت رسانی به اقشار مختلف، بخصوص مستضعفین و محرومین دعوت به عمل می آورد . یادآور می شوم این مجمع اختصاص به تخصص خاصی نداشته و در تمامی رشته ها هم عضو می پذیرد و حتی در این ارتباط ، محدود به مهندسین نشده و از افراد خیّر جامعه از هر قشری هم برای عضویت دعوت به عمل می آوریم.

فتحی جلفا با یادآوری اینکه شرایط ویژه و خاصی برای عضویت در این مجمع وجود ندارد، گفت : در حال حاضر حدود 360 نفر از مهندسان در رشته های مختلف ، عضو مجمع مهندسان خیّر می باشند و مهندسین عزیز می توانند در این کار خیر همواره یاور ما باشند همچنان که تا امروز استقبال مهندسان از انجام کارهای خیر بی نظیر بوده و حقیقتا مهندسان در انجام این قبیل کارهای نیک از هم دیگر پیشی می گیرند، اما دست همه کسانی را که در هر تخصص و حرفه ای در جامعه مشغول هستند ، برای کمک به محرومان می فشاریم به همین دلیل هر کسی که به کسوت مقدس مهندسی نایل شده است می تواند عضو مجمع شود و علاوه بر مهندسان خیّر، افراد عادی جامعه نیز می توانند عضو شوند.

مدیر عامل مجمع مهندسان خیّر اردبیل در ارتباط با نحوه ثبت نام نیز گفت : مهندسین علاقمند و خیّرین از طریق ثبت نام اینترنتی به نشانی

www.beu-ardabil.com

می توانند عضویت خود را به ثبت برسانند و ثبت نام اکثر افرادی که تا به امروز عضو شده اند، از این طریق بوده است. البته ما از طریق فراخوان مطبوعاتی یا صداوسیما و همچنین با همکاری سازمانهای نظام مهندسی استان نیز از مهندسین عزیز برای عضویت دعوت به عمل می آوریم.

مهندس فتحی جلفا در ارتباط با سطح فعالیت مجمع مهندسان خیّر نیز گفت: عرصه فعالیت این مجمع استانی بوده و در سطح شهرستانها مثل نظام مهندسی شهرستان پارس آباد،خلخال و سایر شهرها، هم شعبه خواهیم داشت که در مجموع 12شعبه را در سطح استان شامل می شود.

البته در سطح کشور، استان ما سومین استانی است که مجمع مهندسین خیّر در آن دایر شده است و در استانهای اصفهان و مشهد نیز فعالیتهایی انجام گرفته است.این مجمع بعنوان سازمانی مردم نهاد بوده و در استان اردبیل با کمک و همیاری استانداری و بسیج مهندسین صنعت-عمران و کشاورزی ، سازمان نظام مهندسی ساختمان،نظام مهندسی کشاورزی و نظام مهندسی معدن، شورای هماهنگی جامعه مهندسین استان، شورای عالی بسیج مهندسین در حال فعالیت است که جا دارد از هیات مدیره نظام مهندسی ساختمانبدلیل حمایتهای خوبشان در این مدت تشکر نمایم.

مدیرعامل مجمع مهندسین خیّر اضافه کرد: هدف اصلی این مجمع در مرحله اول ، انجامخدمات مهندسی رایگان برای افراد نیازمند جامعه می باشد، به عنوان مثال کسی که نیازمند است و در قدم اول برای ساخت مسکن، توانایی پرداخت هزینه برای نقشه کشی و پروانه ندارد، ما این مراحل را بصورت رایگان انجام می دهیم و با مهندسین خیّر عضو مجمع، هماهنگ و فرد نیازمند را به مهندسان خیّر ارجاع و کلیه کارهای مربوط به نقشه ساختمانی و نظام مهندسی را انجام می دهیم.نقشه های تهیه شده برای محرومین که معمولا با متراژ پایین می باشند شامل طراحی های اولیه،محاسبات و نظارت و ... است.البته شایان ذکر است که فعالیتهای مجمع به همین جا ختم نمی شود بلکه انجام مطالعات و طراحی،نظارت رایگان بر پروژه های مثل ساخت مسجد، حسینیه، خانه بهداشت و پروژه های عام المنفعه و... در مناطق محروم استان و مشاوره رایگان به دستگاههای دولتی، بازرسی رایگان انشعاب آب و گاز و...را نیز شامل می شود. علاوه بر انجام این خدمات اعضاء مجمع، با برگزاری کارگاه های آموزشی رایگان در رشته های مختلف و کلاس های ترویج کشاورزی، دامپروری در مناطق محروم هم به فعالیت مشغولند.

در بخش عمران نیز هم همکاریی بسیار خوبی بین مجمع و بسیج سازندگی وجود خواهد داشت و این سیر جهادی در سال 94 بصورت داوطلبانه ادامه می یابد و بنا داریم با همکاری ارگانها و نهادها بخصوص بسیج سازندگی و بسیج مهندسین در پروژه های محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی به حول و قوه الهی فعالیت و مشارکت خوبی داشته باشیم و سعی خواهیم کرد خدمات رایگان فنی و مهندسی را تامین کنیم که این کمک شامل نیروی فنی برای حضور در مناطق محروم، احداث خانه بهداشت، مسجد، اجرای پروژه های آبرسانی می باشد و علاوه بر این موارد در طرح های آموزشی رایگان در رشته های عمران و کشاورزی و معدن هم نقش پر رنگ خواهیم داشت.

مهندس فتحی ادامه داد : به اطلاع مردم متدیّن اردبیل باید برسانم که مجمع در هشت ماهی که از شروع فعالیت آن می گذرد در انجام طرح هایی مثل طراحی رایگان مسکن محرومین و پروژه های عامل المنفعه به متراژ جمعا31000مترمربع ، پرداخت هزینه پروانه ساختمانی مسکن محرومین دو مورد،بازرسی و پرداخت حق انشعات آب و گاز بصورت رایگان شش مورد، پرداخت هزینه پیوند کلیه برای بیمارنیازمند کلیه به مبلغ 11میلیون ریال، تهیه پکیج و رادیاتور مسکن محرومین به تعداد یک واحد،برگزاری کلاس نقاشی رایگان در خانه یتیمان، برگزاری دوره های آموزشی رایگان برای دانشجویان و مهندسین عضو مجمع،بازدید از آسایشگاه جانبازان و معلولین، بازدید از کارخانجات صنعتی،اقدام برای کارهای فرهنگی در سطح شهرو.. حضوری فعال داشته و سعی نموده است حتی المقدور دین خود را به مردم اردبیل ادا کند و باید عرض کنم تمامی این اقدامات فقط در طول هشت ماه انجام گرفته است. مدیر عامل مجمع با اشاره به نقش عظیم ولایت فقیه در جمهوری اسلامی گفت : در مجمع مهندسین خیّر استان روحیه بسیجی و فکر جهادی حاکم است و همین روحیه ولایتمداری باعث شده است فکر و روحیه جهادی در اقصی نقاط کشور به بار نشسته و شکوفا شود. لذا تمامی اعضاء با روحیه و تفکر بسیجی و بدون کوچکترین چشم داشتی بدون تبلیغات گسترده رسانه ای و مطبوعاتی در طی این هشت ماه عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته و به شکر خداوند متعال توانسته ایم نمایشی از غیرت و تعصب مهندسین متدیّن استان را به تصویر بکشیم.

فتحی جلفا به توانمندی بالای این مجمع اشاره کرد و بیان داشت : کلیه اعضاء بصورت داوطلبانه و کاملا رایگان خدمات مهندسی را به محرومان ارایه می دهند و حتی علاوه بر مهندسین بعضی از اساتید دانشگاه هم بصورت داوطلبانه خدمات مشاوره ای رایگان به جامعه هدف ما انجام می دهند. در همین مورد طراحی یک پروژه آبرسانی به یکی از روستاهای مناطق محروم و چندین طرح دیگرمناطق محروم از طریق مجمع مهندسین خیّر در حال اجراست. مهندس فتحی در پایان صحبتهای خود گفت : ما توقع داریم نهادهایی مانند بنیاد مسکن ، شهرداری، کمیته امداد واداره علوم پزشکی با این مجمع تعامل سازنده ای داشته باشند و در خدمت رسانی به مناطق محروم و طراحی و نظارت برپروژه های عام المنفعه ما را هم فراموش نکنند و از ما برای خدمت رایگان به مردم نیازمند کمک بخواهند. ما علاوه بر مسئولان از مردم نیز توقع داریم در شناسایی و کمک به افراد نیازمند و کمک به افراد مستحق به یاری ما بیایند.

برای ما این هدف است، که مسئولین مجمع مهندسان خیّر را بشناسند و نمی گویم از ما حمایتهای آنچنانی کنند در خود مجمع افراد خیّر داریم و تا جایی که از دستشان بر می آید از ما حمایت مالی هم می کنند فقط ما باید پتانسیل موجود را شناخته و از آن به طور صحیح در راستای حمایت از مستضعفان استفاده نماییم و همین برای ما کافی است که در کنار مسئولین برای مردم خدمت کنیم.

جا دارد در این مجال از حمایتهای و تشویقهای فرمانده مردمی سپاه استان سردار بابازاده قدردانی کنم که در ایجاد آسایش و امنیت منطقه فعال بوده و به همراه همکاران ایثارگرشان رفاه و امنیت را به ما هدیه داده اند و از طرفی دیگر ما را در ادامه راه معنوی خدمت به محرومان مصمم تر نموده اند و همچنین تشکر خودم را از روسای سازمانهای نظام مهندسی استان خصوصا نظام مهندسی ساختمان ابراز داشته و از همه کسانی که خالصانه ما را حمایت کمی کرده و حتی ایراداتی و ضعفهای ما را گوشزد می کنند قدردانی می نمایم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar