سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۶۵۶۲۹۰
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۵- ۲۰: ۱۷
سخنگوی دولت: اتهام وجود نام احمدی نژاد در اسناد پاناما بی ارزش است
نوبخت،سخنگوی دولت به ادعای برخی خبرگزاری ها درباره وجود نام احمدی نژاد در میان اسناد پاناما واکنش نشان داد وگفت: اتهامی در یک خبرگزاری زده شده و نیاز نیست که نه جمهوری اسلامی ایران و نه فردی که به وی اتهام زده شده موضع بگیرد.خبر کم‌ارزش‌تر از این است که موضع گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری بسیج،انتشار اسناد مرتبط با پولشویی برخی سران کشورها توسط موسسه حقوقی پانامایی «موساک فونسکا» با واکنش های گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی مواجه شده است. یکی از خبرگزاری های نه چندان مطرح خارجی در میان اسامی مطرح شده مدعی شد که نام محمد احمدی نژاد رئیس جمهور سابق نیز در میان این چهره ا قرار دارد. ادعای عجیبی که با مراجعه به اسناد منتشر شده به خوبی کذب بودن ان مشخص می شود. از سوی دیگر بخش فارسی برخی رسانه های خارجی نیز در شرایطی که در بخش انگلیسی آن نامی از محمد احمدی نژاد به کار برده نشده است، نام رئیس جمهور سابق را در میان اسناد پاناما منتشر کرده اند که به نظر می رسد بیشتر با هدف ایجاد تنش داخلی در داخل ایران باشد. اما نکته قابل توجه اینکه یکی از رسانه های اصلاح طلب حامی دولت نیز در گزارش یک امروز خود به همین خبر زرد استناد کرده است؛ نکته قابل توجه اینکه انتشار این خبر کذب با توجه به جنبه ملی آن لازم است مورد تذکر و برخورد نهادهای ذی ربط قرار گیرد. 

نوبخت: خبر زرد نیاز به واکنش ندارد
اما ادعای برخی خبرگزاری درباره وجود نام احمدی نژاد در میان اسناد پاناما در نشست امروز سخنگوی دولت مطرح شد.  خبرنگاری از سخنگوی دولت پرسشی درباره اتهام پولشویی در پاناما به رئیس جمهور سابق کشورمان و موضع دولت ایران سوال کرد که نوبخت، گفت: اتهامی در یک خبرگزاری زده شده و نیاز نیست که نه جمهوری اسلامی ایران و نه فردی که به وی اتهام زده شده موضع بگیرد. خبر کم‌ارزش‌تر از این است که موضع گرفته شود. 

عبدالله شهبازی: هیچ نامی از احمدی نژاد نیست
اما عبدالله شهباری نیز در یادداشتی در کانال تلگرام خود با اشاره به شیطنت برخی رسانه های غربی درباره اسناد پاناما نوشت: امروز یقین پیدا کردم که گروهی در میان گردانندگان بخش فارسی برخی از رسانه‌های سرشناس غربی بطور سازمان‌یافته تلاش می‌کنند تا رسوایی جهانی موسوم به «اوراق پاناما» را در ایران به جنجال داخلی تبدیل کنند. 
در حدود ۱۱٫۵ میلیون سند افشاءشده پول‌شویی، که به «اوراق پاناما» شهرت یافته، اسامی تعداد قابل‌توجهی از بلندپایگان سیاسی جهان، از جمله پدر دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا و شش عضو مجلس لردهای بریتانیا (که فقط نام دو تن، بارونس شارپلس و لرد اشکرافت، تاکنون اعلام شده) و چهره‌هایی مانند ملک سلمان سعودی و ولیعهدش محمد بن نایف و امیر ابوظبی و اعضای خاندان آل‌ثانی قطر و پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکرائین، و نخست‌وزیر آیسلند و خانواده علی‌اوف باکو و نواز شریف پاکستان و ژروم کائوزاک، وزیر سابق بودجه فرانسه، و غیره و غیره ذکر شده است. 

معهذا، هیچ یک از رسانه‌های سرشناس غربی،‌ از جمله دو روزنامه گاردین بریتانیا و هاآرتص اسرائیل، که در پروژه پردازش و انتشار «اوراق پاناما» مشارکت داشته‌اند، نامی از چهره‌های ایرانی نبرده‌اند. این ۱۱٫۵ میلیون سند، که منبع درز آن ناشناس مانده، مدت‌ها در اختیار ده‌ها روزنامه‌نگار از کشورها و نشریات مختلف بوده و کاملاً پردازش شده و اسامی چهره‌های مهم استخراج و در وبسایت آن اعلام شده. در وبسایت رسمی افشاگران نامی از هیچ شخصیت ایرانی دیده نمی‌شود. 

ماجرای نام احمدی‌نژاد در «اوراق پاناما» از بخش فارسی دویچه‌وله شروع شد و پست تلگرامی آقای امید معماریان، از روزنامه‌نگاران سابق ایران که اینک در آمریکاست و با برخی نهادهای خاص مدعی «حقوق بشر» همکاری می‌کند، که به وسعت تکثیر شد و تاکنون بیش از یکصد هزار بیننده داشته است. 

رهبرانی که نامشان در اسناد پاناما آمده است
دفاع نوبخت از رئیس جمهور سابق

پخش گزارش اخیر یورونیوز فارسی کمترین شبهه را از بین برد که این شایعه‌سازان هماهنگ‌اند و ذکر نام محمود احمدی‌نژاد اختصاص به رسانه‌های معین دارد برای مصرف داخلی در ایران. 
بخشی از گزارش یورونیوز انگلیسی درباره رسوایی «اوراق پاناما» این است که در آن نامی از ایران و محمود احمدی‌نژاد دیده نمی‌شود: 
"The reach of the Panama Papers” is extensive. There are 140 politicians, from more than 50 countries connected to offshore companies in 21 tax havens who have come under scrutiny. They also include top executives, celebrities and sports figures as well as heads of state, their associates and in some cases friends and family members.”

Pressure grows after leaked "Panama Papers”
Euronews, 05/04 03:02 CET

همین بخش از گزارش فوق در یورونیوز فارسی به متن زیر تبدیل شده با افزودن نام محمود احمدی‌نژاد: 

«فاش شدن «اوراق پاناما» همانند زلزله ای در جهان انعکاس یافته است. ۱۴۰ سیاستمدار از بیش از ۵۰ کشور با متصل شدن به شرکتهای برون مرزی پنهانگاه‌های مالیاتی تشکیل داده‌اند. بسیاری از سیاستمداران از جمله نزدیکان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، نزدیکان نخست وزیران بریتانیا، ایسلند و پاکستان و روسای جمهوری آرژانتین و اوکراین و همچنین محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران نامشان در این اوراق ذکر شده است.» 

گزارش یورو نیوز انگلیسی که در آن نامی از ایران و محمود احمدی نژاد نیست
دفاع نوبخت از رئیس جمهور سابق


بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar