سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۶۷۳۳۱۰
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵- ۳۱: ۱۰
بسیج گزارش می دهد؛
علی اکبر جلالی دانشمندی در میان مردم ایران است که پیشرفته ‏ترین دانش و فناوری‏ های روز دنیا را با زبان ساده به گونه ‏ای انتقال می ‏دهد که افراد کم سواد نیز متوجه می‏ شوند، خدمات علمی، نوآورانه و اجرایی ایشان تا دل روستاهای کشور ادامه دارد...
به گزارش خبرگزاری بسیج از شاهرود، دکتر محمد مهدی فاتح در گفتگو با خبرنگاران با توجه به برگزاری همایش تجلیل از پروفسور جلالی در دانشگاه شاهرود وی را از افتخارات شاهرود نامید و گفت: از همان ابتدا که اینجانب از انتخاب ایشان توسط بنیاد ملی نخبگان استان سمنان به عنوان چهره ماندگار شهرستان شاهرود مطلع شدم آمادگی دانشگاه صنعتی شاهرود را برای برگزاری مراسم اعلام نمودم.

آئین تجلیل از این استاد برجسته، 20 اردیبهشت ماه سال جاری ساعت 9 صبح با همکاری این دانشگاه، بنیاد ملی نخبگان استان و فرمانداری ویژه شاهرود و با حضور مسئولین، اساتید، صاحبنظران و دانشگاهیان در تالار شقایق های این دانشگاه برگزار می شود و در همان روز ساعت 16 کارگاه های تخصصی با حضور ایشان ادامه خواهد یافت. در این مراسم، دعوت از اساتید، صاحب نظران، دانشجویان، فرهنگیان و مردم، مصاحبه و تهیه کلیپ، تبلیغات عمومی و برگزاری نمایشگاه آثار علمی و همایش و کارگاه های تخصصی و برنامه زنده سیمای استان تدارک دیده شده است.

وی تقدیر و تجلیل از خدمات و تلاش های علمی، تحقیقاتی و نوآورانه دکتر علی اکبر جلالی در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن را از مهم ترین اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد. ایشان تجلیل از این چهره ماندگار را تقدیر از مقام استاد، توجه به پژوهش و کار شناسی در امور، تولید دانش و فناوری و توسعه کارآفرینی و ارتقای فرهنگ نخبه پروری دانست. رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود تصریح کرد: نه تنها مردم شاهرود بلکه ایران عزیز هرگز خدمات ارزنده ایشان را فراموش نخواهد کرد.

مختصری از سوابق این چهره ماندگار

پروفسور علی اکبر جلالی در سال 1333 در شهرستان شاهرود دیده به جهان گشود. گرچه علاقه مندی ایشان به روستای شاهکوه، زادگاه پدری شان مثال زدنی است ولی به دلیل شغل پدر هرگز در آن مکان زندگی نکرده است. دوران کودکی، نوجوانی و تحصیلات ابتدایی تا متوسطه در شهرستان شاهرود سپری شد تا اینکه در سال 1354 پس از اخذِ مدرکِ دیپلم متوسطه برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی برق به تهران عزیمت نمود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تعطیلی دانشگاهها فرصتی پیش آمد تا ایشان از اندوخته -های علمی و خلّاقیت خود برای خدمت به مردم، در نهاد نوپای جهاد سازندگی شهرستان شاهرود استفاده نمایند.

ابداع طرح شناسنامه خانوار روستایی

پروفسور جلالی که در آن سالها دانشجویی جوان و سرشار از انرژی بود برای خدمترسانی به روستاهایی همچون روستای محروم شاهکوه ‏علیا که حدود 60 کیلومتر با مرکز شهر شاهرود فاصله داشت عزیمت نمود و همزمان مسئولیت آمار و برنامه ریزی در جهاد سازندگی شهرستان شاهرود را نیز بر عهده داشت. وی با ابداع طرح ابتکاریِ شناسنامه ¬ی خانوار روستایی، تمامیِ اطلاعات اقتصادی و اجتماعی هر خانواده را در دفترچه ای تحت عنوان «شناسنامه خانوار» گردآوری نموده و یک نوع مدیریت برنامه ‏ریزی شده برای خدمت رسانی سازمان های دولتی به روستانشینان شهرستان شاهرود بوجود آورد. این طرح به عنوان طرح برتر جهادسازندگی کشور انتخاب و از طریق سیمای جمهوری اسلامی ایران به کشور معرفی گردید.

به این ترتیب نخستین پروژه با ساختار فناوری اطلاعات و ارتباطات امروزی در سال 1360 بدون استفاده از تجهیزات رایانه ای و اینترنت توسط وی با موفقیت طراحی و اجرا گردید، که در طی سالهای بعد به صورت یک طرح ملی درآمد. پس از گذشت 35 سال این دفترچه برای بعضی از روستا نشینان قابل استفاده می ‏باشد.

انتقال روستای شاهکوه ‏علیا از قله به دامنه کوه

از دیگر اقدامات پروفسور علی اکبر جلالی در زمان خدمت در جهادسازندگی شهرستان شاهرود انتقال روستای شاهکوه ‏علیا به محل فعلی آن است. موقعیت روستای قدیمی شاهکوه به دلیل قرارگیری بر فراز کوه و عدم وجود منابع غنی آب شرب و مصرفی، مشکلاتی برای مردم روستا ایجاد کرده بود. وی با مشورت کارشناسان، بررسی های منطقه‏ ای و آمایش سرزمینی، مسئول انتقال این روستا به محلِ فعلی «درآسیاب» شد. ارتباط نزدیک علی اکبر جلالیِ جوان با مردم و فرهنگ سازی مناسب ایشان جهت ایجاد مکانی جدید برای خدمت رسانی بهتر، زمینه ساز انتقال روستای شاهکوه به محل فعلی آن گردید. این روستا که با فضاسازی مناسب طراحی و احداث شده بود در سال 1379 به همت دکتر جلالی از طریق اینترنت به جهان مرتبط شد تا نخستین روستای اینترنتی ایران لقب گیرد. روستای شاهکوه ‏علیا در سال 1360 تعداد محدودی تحصیل کرده داشت، امروزه بیش از 1500 دانشجو و فارغ ‏التحصیل دارد.

همکاری در احداث جاده شاهرود- گرگان از مسیر جنگل توسکستان

پروژه دیگری که ایشان در آن نقش موثر و سازنده داشتند، احداث جاده شاهرود- گرگان از مسیر روستای تاش و جنگل توسکستان با همکاری جهادسازندگی شاهرود بوده است که فاصله 240 کیلومتری را به 110 کیلومتر کاهش داده است. ساخت این جاده که همزمان با اوج مشکلات جنگ تحمیلی به دلایل عدم امکانات و ماشین آلات کافی در حال تعطیلی بود، با پیگیری و استقامت دکتر جلالی و با استفاده از امکانات محلی و ساخت پلهای سنگی به مرحله بهره برداری رسید. این مسیر به علت کاهش زمان سفر و مصرف سوخت، تا کنون میلیارها تومان صرفه ‏جویی ملی داشته است.

دریافت مدرک مهندسی برق با رتبه یک

پس از بازگشایی دانشگاهها و ادامه تحصیل در سال 1364، علی اکبر جلالیِ موفق به دریافت مدرک مهندسی برق با رتبه یک از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شد؛ این موفقیت نقطه عطفی در زندگی ایشان بوده و زمینه‏ ساز استفاده از فرصت تحصیلی خارج شد. وی پس از اخذ مدارج علمی کارشناسی ارشد تا پسادکتری در رشته مهندسی برق و کنترل کامپیوتری از دانشگاههای اوکلاهما در شهر نرمن و ویرجینیای غربی در شهر مورگان تونِ، در سال 1373 به ایران مراجعت نموده و به عنوان عضو هیات علمی دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران مشغول به کار شد، از آن زمان تاکنون منشأ خدمات ارزنده ای در سطح ملی بوده است.

بینش علمی، برنامه ریزی دقیق، نظم در امور، روحیه تلاشگری، خستگی ناپذیری و آینده نگریِ پروفسور جلالی سبب شده است که وی در کنار امور اجرایی و آموزشی دانشگاه از تحقیق و پژوهش فاصله نگرفته و بتوانند آموخته های علمی خود را به صورت عملی وارد زندگی روزمره مردم در سراسر کشور نماید.

خلاصه ای از اقدامات و افتخارات پروفسور علی ‏اکبر جلالی استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران به شرح زیر است:

فعالیت های گسترده در توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات

سخنرانیهای علمی گسترده در سطح رسانه ملی و مراکز علمی جهت معرفی و کاربردی نمودن فناوری اطلاعات و اینترنت،

ارائه نظریه موج چهارم « عصر مجازی سه بعدی » برای اولین بار در جهان،

تأسیس نخستین روستای اینترنتی ایران،

طراحی شهر الکترونیکی کیش و مشهد،

طراحی نخستین مرکز جامع خدمات کاربردی فناوری اطلاعات و ارتباطات روستایی کشور،

طراحی و اجرای ده هزار دفتر ICT روستایی در کشور،

طراحی مقدماتی کریدور شمال کشور شامل استان های گیلان، گلستان و مازندران، قابل توسعه به کل استان های کشور،

طراحی پروژه¬ های بانکداری الکترونیکی ایران، دولت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی،

طراح و مجری نقشه راه مدارس هوشمند کشور،

افتخارات علمی و فنی

کسب عنوان مهندس نمونه کشوری در سال 1394

کسب جایزه بزرگ خلاقیت و نو آوری منطقهِ آسیا و اقیانوسیه در سالِ 2007 میلادی،

دریافت بزرگترین جایزه بین ‏المللی روابط عمومی همراه با کسب لقب پدر فناوری اطلاعات ایران در سال 1388،

استاد و پژوهشگر نمونه دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران در چندین سال،

استاد پاره وقت دانشگاه ویرجینیای غربی،

مولف و مترجم بیش از 60 عنوان کتاب در زمینه مهندسی برق و ICT به زبان فارسی و انگلیسی،

چاپ بیش از 400 عنوان مقاله علمی،

تربیت بیش از 100 دانشجوی کارشناسی ارشد و 10 دانشجوی دکترا،

طراحی و تدریس درس اینترنت اشیاء برای اولین بار در ایران و همزمان با 5 دانشگاه مهم جهان در سال 1394،

طراحی و تدریس اولین درس مجازی ایران در سال 1380،

تأسیس نخستین آزمایشگاه اینترنت اشیاء در دانشگاه علم وصنعت ایران،

تأسیس آزمایشگاه پرینتر سه بعدی، و طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی توانا برای تولید پروتزهای مورد نیاز بیماران

طراحی و اجرای پایلوت پروژه ایجاد مشاغل دانش بنیان حرف ه‏ای محور برای فارغ ‏التحصیلان جویای کار کشور،

همکاری در طراحی و ساخت دستگاه دیالیز برنده جایزه جشنواره خوارزمی،

طراحی و ساخت نخستین خانه خورشیدی ایران،

عضویت در مجامع علمی

عضو مستقل یونسکو در منطقه آسیا و اقیانوسیه،

همکاری دائمی با کمسیون ملی یونسکو در ایران،

عضو کمیته پژوهشی و عضو کمیته اقتصادی شورای عالی آموزش و پرورش کشور،

عضو هیات موسس انجمن مطالعات جامعه اطلاعاتی ایران،

عضوهیات امنای انجمن ICT کشور،

عضو هیات امنای دانشگاه مجازی مهر البرز،

به گفته پرفسور رضا، ایران دانشمندان برجسته فراوانی دارد‏ که خدمات علمی موثری انجام می ‏دهند، اما دکتر جلالی دانشمندی در میان مردم ایران است که پیشرفته ‏ترین دانش و فناوری‏ های روز دنیا را با زبان ساده به گونه ‏ای انتقال می ‏دهد که افراد کم سواد نیز متوجه می‏ شوند، خدمات علمی، نوآورانه و اجرایی ایشان تا دل روستاهای کشور ادامه دارد.

و اما این روزها....

کارگاه آشنایی با مشاغل دانش بنیان پایدار در دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار می شود

 کارگاه آشنایی با مشاغل دانش بینان پایدار با همکاری انجمن های علمی دانشجویی برق، کارآفرینی، کامپیوتر و مکانیک این دانشگاه و با حضور دکتر علی اکبر جلالی، پدر فناوری اطلاعات در این دانشگاه دوشنبه 20 اردیبهشت ماه سال جاری ساعت 16 الی 17 و 30 دقیقه در تالار دانشکده معدن برگزار می شود.

این کارگاه ویژه اساتید، دانشجویان و فارغ التحصیلان جویای کار است.بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar