سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۶۷۶۹۵۲
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵- ۰۴: ۱۲
برشی از تاریخ/202
در تمام دوران انزوای ایران عرب‌ها نتوانستند چنین مصوبه‌ای بگیرند، در این کنفرانس که ایران در بهترین شرایط بین‌المللی بوده است چنین اتفاقی افتاد. این موضوع انتقاد شدید اکثریت جلسه را در پی داشت.
بر اساس خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی، ضعف عملکرد آقای محتشمی پور (رئیس هیئت ایرانی) و کروبی (رئیس مجلس وقت) به‌عنوان مسئولان قوه مقننه ایران در سال 1369 در مصوبه اجلاس بین‌المجالس در اروگوئه هیئت ایرانی سندی را امضا کرد که نام خلیج‌فارس در آن به‌عنوان خلیج (ع.ر.بی) آمده است. هاشمی در خاطرات خود دراین‌باره می‌نویسد:

شنبه 17 آذر 1369:

85"... شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. دکتر ولایتی وزیر امور خارجه و آقای محمدعلی نظران مسئول کمیسیون اسرا گزارش دادند. همچنین درباره ضعف عملکرد هیئت بین‌المجالس که به ریاست آقای سید علی‌اکبر محتشمی امسال در اروگوئه شرکت داشتند بحث شد.

در اثر سوء تدبیر هیئت مصوبه به اتفاق آراء ثبت و نام خلیج‌فارس «خلیج ع ر بی _ فارسی» ذکر شده است و این که ایران در گروه کشورهای آسیایی به‌حساب بیاید. بعضی‌ها خیلی دست‌وپا زدند که به نحوی این ضعف را توجیه کنند که نشد.

در تمام دوران انزوای ایران عرب‌ها نتوانستند چنین مصوبه‌ای بگیرند. در این کنفرانس که ایران در بهترین شرایط بین‌المللی بوده است چنین اتفاقی افتاد. این موضوع انتقاد شدید اکثریت جلسه را در پی داشت. قرار شد که آقای مهدی کروبی رییس مجلس در هیئت‌رئیسه مطرح کند و پس از توضیح خواستن از اعضای هیئت از طریق سازمان ملل و رئیس کنفرانس راه علاج پیدا شود."[1][1] - خاطرات هاشمی رفسنجانی، سال 1369، اعتدال و پیروزی، صفحه 415

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar