سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۷۱۳۰۱۱
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۵- ۱۴: ۱۳
فريبا يوسفي:

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خانه فرهنگ ایثار و مقاومت، فریبا یوسفی از بانوان شاعر نامآشنای هم عصرمان است. او در حوزه‌ی ادبیات فارسی تحصیل كرده و صاحب آثاري چون؛ مجموعه شعر حالا تو، تا روح تنهای تن‌ها، طور در طهران و....مي‌باشد.

با موضوع فرهنگ حماسه با اين بانوي هنرمند همراه شديم تا در باب «كنگره فرهنگ حماسه» با وي گفتگويي داشته باشيم:

تعريفتان از فرهنگ حماسه چيست؟

واژۀ حماسه، تداعی‌گر پهلوانی، دلاوری، شجاعت و قهرمانی است و در ادبیات، یک نوع ادبی است که زمینۀ پهلوانی دارد. این نوع ادبی به روایات پهلوانی و داستان‌های دلاورانۀ اسطوره‌ای یا تاریخی می‌پردازد. حماسۀ هر سرزمین، گویای ذهنیات آرمانی آن سرزمین است. حماسه از دوره‌ای خاص جامۀ شعر به تن پوشیده است و پیش ازآن که در قالب شعر درآید، غالبا متون داستانی؛ خواه اسطوره‌ای و خواه تاریخی بوده که پیشتر از آن، سینه به سینه و به صورت شفاهی، از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شده است.

به هرحال توجه به حماسه، توجه به آرمان‌ها، رشادت‌ها و دلیری‌های یک ملت است و از جمله نیازهای ضروری و فطری‌ست که از دورترین دوران در بشر بوده و تا امروز نیز ادامه یافته است و می‌تواند در جنبه‌های مختلف اجتماعی ظهور یابد.

قرار است كنگره‌اي با عنوان فرهنگ حماسه ايجاد و برگزار شود، نظرتان در باره برگزاري كنگره فرهنگ حماسه چيست و قرار است چه اهدافي در اين كنگره دنبال شود؟

هدف از برگزاری همایش‌ها و کنگره‌ها عموما برجسته‌سازی مفهومی است که در جریان روزمرگی‌ها، مغفول مانده یا آنچنان که شایسته و بایسته است، به ظرفیت‌های موجود در آن مفهوم در جامعه توجه نشده است و بنابراین از آن ظرفیت‌ها، بهره‌های لازم، حاصل نشده است.

معطوف ساختن ذهن جامعه به سوی معنا و ظرفیت‌های موجود در آن، از هدف‌های عمومی کنگره‌‌هاست و در این کنگره نیز، توجه خاص به حماسه و ظرفیت‌های محتوایی و کاربردی آن، در شاخه‌ها و سرفصل‌های ممکن، منظور و هدف است و امیدواریم در نهایت حاصلی مفید و ماندگار در سطح ملی و فراملی بر جای بگذارد.

قرار بر اين است كه كنگره فرهنگ حماسه با برگزاري نكوداشتي براي زنده ياد حميد سبزواري فعاليتش را شروع كنند اين اتفاق را چگونه مي‌بينيد؟

مرحوم حمید سبزواری شاعری با گرایش ذهنی اجتماعی و روحیات حماسی بود. او از دوران جوانی سروده‌هایش رنگ و بوی حماسه داشت و در مراحل مختلف روزگار عمر خود؛ پیش و پس از انقلاب و دوران دفاع مقدس، همواره در سرایش شعرهای حماسی و آرمانی شاعری پیشرو بود. در دیدار اخیر شاعران با مقام معظم رهبری، ایشان ضمن گرامی‌داشت یاد این شاعر فقید، توجه شاعران را به سرایش سرود معطوف ساختند که از جمله فعالیت‌های پربسامد و اثرگذار حمید سبزواری بود.

سرود، به دلیل فراگیربودن و عمومی بودن مخاطبانش، همیشه در دوران مختلف و در حوادث گوناگون اجتماعی، به عنوان اثر فرهنگی قدرتمند و موثر، از ملزومات جامعه است. بزرگداشت این شاعر با تمرکز بر سرایش سرودهای موثر و حماسی ایشان، به الگوسازی و برجسته‌سازی این وجه از شعر کمک می‌کند.

تنظيم: فرشته اميري

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar