سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۷۲۴۴۴۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵- ۵۲: ۱۸
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور:
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: امسال 50 هزار واحد اقتصاد مقاومتی در بخش‌های مختلف در کشور راه‌اندازی شده و بیش از 70 هزار شغل جدید ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بسیج از کردستان، سردار نعمان غلامی امروز در بازدید از چند طرح راکد و در حال فعالیت شهرستان قروه، با یادآوری راه‌اندازی 50 هزار واحد اقتصاد مقاومتی در کشور، اظهار داشت: از این تعداد 38 هزار واحد در عرصه اقتصاد مقاومتی و 12 هزار واحد مختص صنایع تبدیلی است.

وی با بیان اینکه با بهره‌برداری از این واحدهای تولیدی 70 هزار شغل در کشور ایجاد خواهد شد، افزود: سازمان بسیج سازندگی با تجربه سه ساله خود در زمینه اقتصاد مقاومتی و به ویژه واحدهای کوچک و مشاغل خانگی، امسال در صدد توسعه این تجربه است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور تصریح کرد: منابع بانکی و تسهیلاتی موردنیاز برای این واحدها از طرف سپاه تامین شده و با توجه به نوع فعالیت به آنها از 5 تا 30 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

سردار غلامی با بیان اینکه یکی از مشکات مهم در زمینه تولیدات کشاورزی، حجم بالای ضایعات محصول است، گفت:یکی از برنامه‌های مهم بسیج سازندگی در سطح کشور این است که در هر شهرستان یک محصول به عنوان قطب صنایع تبدیلی بوده که در حال حاضر در سطح کشور به صورت سازمان‌یافته دنبال نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ایجاد این قطب‌های صنعتی بر مبنای پتانسیل و ظرفیت موجود در هر شهرستان و با محوریت یک محصول خاص با ضایعات بالاست، گفت: اولویت در این راستا محصولی است که ارزش‌افزوده بالا و درآمدزایی رابرای مردم در پی دارد و از 15 تا 30 واحد صنایع تبدیلی در این زمینه ایجاد و آن شهرستان عملا به قطب آن محصول تبدیل می‌شود.

وی به پتانسیل بالای شهرستان قروه در زمینه سنگ‌های تزیینی معدنی اشاره کرد و افزود: ضایعات این معادن می‌تواند با تبدیل به مصنوعات زینتی، قروه را به قطب تولید مصنوعات سنگی در کشور تبدیل کند.

به گفته غلامی، همت و اراده جدی برای استفاده از این ضایعات به منظور اشتغال‌زایی در قروه وجود ندارد و لذا رایزنی‌هایی با مسؤولین شهرستان انجام شده است تا حداقل حق مردم که جایگزینی اشتغال با مصنوعات سنگی است، فراهم شود.

وی اظهار کرد: ایجاد این قطب‌ها در هر شهرستان زمینه هماهنگ کردن و هم‌افزائی دستگاه‌های اجرائی را ایجاد کرده و هر دستگاه وظیفه‌مندی خود را انجام می‌دهد تا این الگو و قطب به نتیجه برسد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور افزود: فلسفه شکل‌گیری بسیج سازندگی پر کردن اوقات فراغت جوانان و فراهم کردن زمینه حضور آنها در مناطق محروم است که در این راستا 2 هدف را دنبال می‌کنیم که خودسازی جوانان و آبادانی کشور از مهم‌ترین اهداف است.

سردار غلامی یکی دیگر از اقدامات سازمان بسیج سازندگی در حوزه اقتصاد مقاومتی را راه‌اندازی گروه‌های جهادی صنعتی اعلام کرد و گفت: با ایجاد کلینیک‌های سیار صنعتی، عارضه‌یابی واحدهای صنعتی در دست انجام است تا موانع و مشکلات آنان بررسی و شناسایی شود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون از 1 تا 4 گروه جهادی صنعتی در تمامی استان‌های کشور، به جز کردستان راه‌اندازی شده است، افزود: این گروه‌ها خروجی‌های بسیار خوبی داشته‌اند که با استقرار تیم‌های تخصصی در صنایع راکد طی یکی دو روز، مشکلات آنها را شناسایی و علل رکود آن را بررسی و زمینه‌های بازیابی فعالیت صنعتی این واحدها را فراهم می‌کنند.

این مسؤول با اشاره به دلایل رکود واحدهای صنعتی، گفت:عوامل متعددی در راکد شدن وضعیت فعالیت صنایع وجود دارد که مشکلات مدیریتی،کمبود منابع و تسهیلات برای خرید نهاده‌های اولیه و تاخیر در پرداخت اقساط و عدم تعامل بانک‌ها برای ارائه فرصت برای احیا از آن جمله است.

سردار غلامی با بیان اینکه چرخه‌های مرتبط نگه‌داشتن صنایع در واحدهای صنعتی فعال نیستند، افزود: برخی واحدها با کمترین حمایت ها و منبع می‌توانند به عرصه تولید بازگردند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور این رویکرد را برای ایجاد فضایی واقعی از صنایع راکد موثر دانست و افزود: برخی مشکلات و موانع با یک مشاوره و یا تماس با بانک، سرمایه‌گذار و عامل مشکل‌ساز، قابل رفع است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی از برنامه‌های بسیج برای استان کردستان خبر داد و افزود: ما در استان کردستان برنامه مشخصی داریم و هر سال حجمی از منابع و تسهیلات به این استان تخصیص یافته است.

سردار غلامی با بیان اینکه تمرکز بر ایجاد قطب‌های صنایع تبدیلی با بسترسازی برای توسعه خودجوش مردمی مدنظر این رویکرد است، گفت: ایجاد خوشه‌های تولید با مشارکت مردم هدف اصلی ماست تا مردم را وارد عرصه اقتصاد مقاومتی کنیم تا بدون اتکا به تسهیلات بانکی، مشغول به کار شوند.

وی در پایاناعتبار این 50 هزار واحد را به صورت میانگین از 50تا 300 میلیون ریالاعلام کرد و افزود: در موارد خاصی که امکان ایجاد یک واحد نیمه‌صنعتی نیز بر اساس مطالعات انجام شده فراهم باشد، سقف تسهیلات ارائه شده قابل افزایش است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar