سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۷۲۵۱۵۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۵- ۵۶: ۱۲
طرح دعوی علیه کشورهای کمک کننده به رژیم بعث عراق باید در سطح کشور به شکل فراگیر باشد نه تنها در تهران، چراکه مصدومان بسیاری، درد و رنج ناشی از این سلاح‌ها را در مناطقی از کشور تحمل می‌کنند.

به‌گزارش خبرگزاری بسیج استان مرکزی، اولین باری که ارتش عراق از سلاح شیمیایی در جنگ استفاده کرد به 27 مهرماه 1359 در منطقه جنوب استان خوزستان برمی‌گردد؛ عراق در همین سال چهار بار از سلاح شیمیایی از نوع تاول‌زا (گاز خردل) استفاده کرده که 1 مصدوم و 20 شهید به دنبال داشت.

اعتراض ایران به این اقدام غیرانسانی عراق سبب شد تا رادیوی رسمی عراق این اتهام را انکار کند ولی در طول عملیات رمضان و خیبر بمب‌های شیمیایی تولید عراق به کمک توپخانه و هواپیما به شکل گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفتو رژیم بعث عراق با کمک همین سلاح‌ها آن هم به شکل گستردهخط دفاعی رزمندگان ایران شکست.

رژیم بعث در این اقدام غیرانسانی خود حتی به مردم غیرنظامی هم رحم نکرد به طوری که هنوز هم شهرهایی که در مسیر جنگ تحمیلی عراق علیه ایران رخ داد را فراموش نکرده و هر لحظه دردهای به جای مانده از این جنایت را به دوش می‌کشند حتی مرهم‌های زودگذر هم نمی‌تواند التیام بخش روح و جسم رنجور این مردم بی‌گناه باشد.

توسل عراق به سلاح‌های شیمیایی به‌طور محدود، از زمان آزادسازی خرمشهر به کاربرد گسترده آن را پس از پیروزی‌های بزرگ ایران و شکست نیروهای عراق به ترتیب در عملیات‌های والفجر 2، والفجر 4، خیبر، بدر منجر شد.

رسیدگی به دعوی ایران درباره سلاح‌های شیمیایی یعنی اعلام رسوایی اربابان جنایتکار

متاسفانه هم اکنون پرونده‌ای در هیچ دادگاه بین‌المللی علیه شرکت‌های فروشنده مواد شیمیایی به صدام مفتوح نبوده چرا که سازمان‌های بین‌المللی غرب، گشایش چنین پرونده‌هایی را اعلام رسوایی ارباب بزرگ خود، رژیم غاصب صهیونیسم می‌دانند.

براساس گزارش سازمان ملل متحد در سال 2003 میزان مواد شیمیایی که در دوران جنگ توسط عراق و در بمباران شیمیایی علیه ایران بیش از 19 هزار تن گاز خردل، گاز تابون (اعصاب) و گاز سارین (گاز کشنه عصبی) مورد استفاده قرارگرفته و بیش از350 بار بمباران شیمیایی علیه مناطق نظامی و مسکونی ایران صورت گرفته است.

بیش از یک میلیون نفر از افراد نظامی و غیرنظامی ساکن در مناطق جنگی کشورمان در معرض گازهای شیمیایی استفاده شده توسط عراق قرار گرفتند و بیش از شش هزار و 500 شهید، 100 هزار مصدوم شیمیایی و 54 هزار جانباز شیمیایی برجای ماندند.

علی جلالی‌فراهانی یکی از جانبازان شیمیایی 70 درصد استان مرکزی که در عملیات والفجر 10 در 30 کیلومتری شهر مریوان در خاک ایران در بمباران هوایی دشمن از ناحیه تمام بدن شیمیایی شده درباره قدرت عراق در زمینه بهره‌گیری از سلاح‌های شیمیایی چنین می‌گوید:

وی افزود: عراق از همان ابتدا استفاده از سلاح شیمیایی علیه ایران را در دستور کار خود قرار می‌دهد ولی از زمانی که ارتش عراق در مقابل رزمندگان اسلام شکست‌های پی در پی را تجربه می‌کند و تهدید سقوط سرزمینی را حس می‌کند به شکل گسترده‌تری از سلاح شیمیایی بهره می‌گیرد.

این جانباز شیمیایی با اشاره به رسیدگی سازمان بین‌الملل درباره منع استفاده از سلاح‌های غیرمتعارف و ضد بشریت گفت: در دهه 1990 جامعه جهانی موفق به تهیه پیمانی شد که به نابودی سلاح‌های شیمیایی و نیز گسترش این سلاح ها و مواد شیمیایی سمی به کار رفته در آن ها در سراسر دنیا رسیدگی می کند.

جلالی‌فراهانی تصریح کرد: در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شواهد حاکی از آن است که نزدیک به 60 کشور رژیم بعث را مستقیم حمایت می‌کردند و در این بین بسیاری از کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا در بحث سلاح‌های شیمیایی عراق را مجهز کردند و زمانی که صدام به این قدرت دست یافت پس از عملیات رمضان گستردگی استفاده از این سلاح را شدت داد.

وی افزود: مواد اولیه لازم را برای عراق تهیه و کارخانه ساخت سلاح‌های شیمیایی به کمک دولت‌های غرب در عراق شکل گرفت.

این جانباز شیمیایی یادآور شد: پس از پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران کارشناسان سرزمین عراق را آنالیز کردند و مورد بررسی قرار دادند که در این بررسی‌ها مشخص شد میزان واردات و تولید کودهای شیمیایی برای بحث کشاورزی بیش از میزان مورد نیاز بوده است و تا 20 برابر مصرف را اعلام می‌کند.

جلالی فراهانی ادامه داد: واردات سموم حشره‌کش یا اسید مورد نیاز در بخش صنعت حکایت از این داشت که صدام از ترکیب این مواد در سلاح‌های شیمیایی علیه رزمندگان اسلام استفاده می‌کرده تا میزان تبخیر این سلاح‌های شیمیایی و تعداد گلوله‌های آن را افزایش دهد.

مشکلات هزار توی درمان مصدومان و جانبازان شیمیایی

وی با اشاره به مشکلات جانبازان و مصدومان شیمیایی گفت: یکی از مشکلاتی که این ترکیبات بر سر راه درمان افرادی که مورد آماج حملات شیمیایی قرار داشته‌اند، وجود دارد این است که اکثر پرونده‌ها براثر گازهای اصلی به بیمارستان‌ها معرفی شده‌اند و ترکیبات داروهای مصرفی با ترکیبات سموم کشاورزی یا سموم ترکیبی با سلاح‌های شیمیایی سازگار نیست و این نیز کار درمان را دشوار کرده است.

جلالی فراهانی بیان کرد: بخش عمده مواد شیمایی کشف شده در عراق از طریق واسطه‌ها و به شکل غیرقانونی)از نظر مجامع بین‌الملل غیرقانونی بودن این موارد به خاطر این بود که با آنان یا هماهنگ نشده بود یا میزان مواد وارد شده به این کشور با میزان توافق شده مقایرت داشت)؛ سلاح‌های شیمیایی برای صدام به عنوان سلاح کاربردی مورد استفاده قرار می‌گرفت و تا آخرین عملیات صورت گرفته در دوران دفاع مقدس (والفجر 10) استفاده از این سلاح‌ها از سوی رژیم بعث برای تمام رزمندگان و فرماندهان محرز شده بود، از عملیات رمضان به بعد ماسک و کیسه‌های امدادی لازم در این زمینه جزو تجهیزات اصلی رزمندگان شد.

این جانباز 70 درصد شیمیایی تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس نیز نمونه‌هایی از سوی مجامع بین‌الملل تهیه و آزمایشاتی برای تائید استفاده از سلاح‌ها توسط عراق صورت گرفت ولی هرگز با صراحت این موضوع را بیان نکرده‌اند چراکه اگر چنین شود در حقیقت اربابان خود را محکوم کرده‌اند.

وی ادامه داد: اگر زیر بار این موضوع می‌رفتند می‌بایست پاسخگو بودند، ایران موفق شد در این زمینه طرح دعوی علیه کارخانه هلندی که مواد شیمیایی در اختیار صدام قرار می‌داد، داشته باشد و در نهایت این کارخانه به پرداخت غرامت به مصدومان شیمیایی ایران و حتی حبس محکوم شد.

جلالی‌فراهانی با اشاره به جنایات صورت گرفته در سوریه از سوی گروه تکفیری تروریستی داعش گفت: هر از گاهی در خبرها شنیده می‌شود که داعش در سوریه علیه مردم بی‌گناه این کشور از گاز خردل استفاده می‌کند، چنانچه درباره خرید یا فروش این سلاح شیمیایی اطلاعاتی در آینده کسب شود هم داعش و هم کشور فروشنده محکوم خواهند شد و محکومیت کنوانسیون ضد بشریت شامل حال آنان خواهد شد.

این جانباز شیمیایی ادامه داد: زیر نظر سازمان ملل تمام سلاح‌های شیمیایی که سوریه داشت امحاء شد و چندین بار هم تائید کردند که این کشور سلاح شیمایی ندارد، اگر شاهدیم که هر از گاهی داعش مدعی می‌شود که این سلاح را از سوریه تهیه می‌کندبا توجه به تائید سازمان‌های بین‌الملل درباره امحا این مواد در سوریه پذیرفتنی نیست؛ به تازگی باز در خبرها شنیدیم که داعش در قضیه محاصره حلب از گاز کلر استفاده کرد یعنی سلاح شیمیایی ممنوعه دیگر.

وی یادآور شد: چگونه است که دارایی‌های ایران را تنها به خاطر طرح دعوی علیه ایران 5 خانواده‌ها کانادایی که فرزندانشان در بیروت کشته شده‌اند آن هم به یک دادگاه محلی به عنوان غرامت بلوکه می‌کنند و این در حالیست که در ایران براساس اسناد موجود بیش از یک‌صد هزار ایرانی به خاطر جراحات ناشی از مواد شیمیایی خدمات اورژانسی دریافت کردند.

جلالی‌فراهانی بیان کرد: در طول جنگ 5500 ایرانی به طور مستقیم و بلافاصله در اثر جراحات ناشی از مواجهه با این مواد جان خود را از دست دادند و علاوه بر این از زمان پایان جنگ تاکنون چند صد نفر در اثر عوارض مزمن ناشی از مسمومیت با گاز خردل جان خود را از دست دادند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون نزدیک به 65000 نفر در کشور مبتلا به عوارض دیررس جسمی و روحی ناشی از مصمدومیت شیمیایی هستند هر چند آمار رو به افزایش است و برخی از آنان بتدریج به بیماری‌های جدید مبتلا می‌شوند؛ یک‌صد هزار نفری که در کشور به شکل مستقیم مورد آماج سلاح‌های شیمیایی بودند بخش اعظمی از آن مردم غیر نظامی هستند اهالی روستاهایی که در مسیر جنگ تحمیلی بودند ولی تاکنون هیچ گونه پیگریی در راستای شکایت برای آنان صورت نگرفته است.

چرا طرح دعوی از سوی مصدومان شیمیایی تنها باید در تهران صورت بگیرد؟

جلالی‌فراهانی با اشاره بر لزوم پیگیری دولت برای درخواست غرامت تاکید کرد و گفت: اخیرا دولت ایران طرح دعوی علیه کشورهای کمک کننده به صدام اعلام کرده اما ایرادی که به آن وارد است اینکه چرا این شکایت باید در تهران باشد مگر تنها رزمدگان تهرانی در دوران دفاع مقدس در مقابل دشمن ایستادند؛ اگر دولت جمهوری اسلامی ایران بناست طرح دعوی داشته باشد باید فراگیر در سطح کشور باشد به ویژه در مناطق مثل سردشت یا روستای زرده، مصدومان بسیاری هستند که درد و رنج ناشی از این سلاح‌ها را تحمل می‌کنند و معتقدم ایران یک بار برای همیشه باید این موضوع را پیگیری کند.

این جانباز شیمیایی تصریح کرد: اگر شکایت مصدومان شیمیایی ایران از طریق دولت پیگیری شود غرامت درخور توجهی از سوی دولت‌های بیگانه حامی صدام به مصدومان ایرانی تعلق می‌گیرد که تصور می‌کنم براساس جرایمی که خودشان پیش بینی کرده‌اند هیچ یک قادر به پرداخت ان نخواهند بود.

وی افزود: بسیاری از مصدومان که برای درمان به کشورهای دیگر اعزام شدند مدارک درمانی‌شان تائید کننده این مسئله است که عراق از چه نوع مواد شیمیایی بهره گرفته و پزشکان کشورهای دیگر این موضوع را اذعان داشته‌اند که می‌تواند مدارک قابل قبولی برای محکومیت کشورهای تامین کننده کشور متجاوز در دادگاه‌های بین‌الملل باشد.

این جانباز و مصدوم شیمیایی خطاب به رئیس و اعضا سازمان بین‌الملل درخواست رسیدگی داشته و اینگونه خواسته خود و دیگر مصدومان و جانبازان شیمیایی را مطرح می‌کند:

چرا با بی‌توجهی سازمان بین‌الملل در مورد نقض قوانین منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی و غیر متعارف در سال 2016 در سوریه توسط یک گروه تکفیری تروریستی ایجاد شده توسط استکبار جهانی هنوز شاهد استفاده از این سموم مرگبار بر علیه ملت‌های بی‌دفاع و بی‌پناه در میدان‌های جنگ‌های ایجاد شده توسط سازندگان این سلاح‌های ممنوعه هستیم؟

ریاست محترم سازمان بین‌الملل، آقایان و خانم‌های عضو این سازمان چرا به وظیفه خود در جلوگیری از به کارگیری سلاح‌های شیمیایی در قابل سازندگان و فروشندگان و استفاده کنندگان در عصر حاضر عمل نمی‌کنید؟

اگر شجاعت لازم را ندارید و در مبارزه علیه بی‌قانونی در نبردهای اخیر عاجزید این پست‌ها را رها کنید تا انسان‌های صالح و شجاع دیگری که دارای اقتدار و با استفاده صحیح و به موقع از ابزار قانونی و بین‌المللی جای شما را بگیرند.

آقای رئیس و اعضا محترم این سازمان بر سر درب آن سازمان نوشته‌ای "بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند؛ چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار" معنی این ابیات را خوب می‌دانید؟ پس چرا عمل نمی‌کنید؟

آقای رئیس و اعضا محترم این سازمان از شما سوال می‌کنم به عنوان یکی از هزاران انسانی که به وسیله همین سلاح های شیمیایی 29 سال است که درد ناشی از مصدومیت را تحمل می‌کنم، آیا کشورهایی که خود سازنده، نگهدارنده و فروشنده این مواد خطرناک و کشنده به دیگر دولت‌های بی‌قانون گریز هستند می‌توانند برای انسانیت و منع استفاده از این سلاح‌های کشتار جمعی در سازمان‌های بین‌الملل برای دیگران تصمیم بگیرند و مانند آمریکای جنایتکار که شما به چه حساب؟ و برای چه؟ در همین سازمان حق وتو به آن داده‌اید بجای اینکه کرسی‌های آنها را خالی بگذارید تا به قانون های سازمان تن دهند و به آن احترام بگذارند و به کنوانسیون‌های منع استفاده از سلاح های شیمیایی و میکروبی و غیرمتعارف بپیوندند.

انتهای پیام/

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar