سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۸۱۹۹۶۴
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵- ۱۴: ۱۰
مستند فاخرتلویزیونی " انگوران گنجینه حیات " به کارگردانی اسماعیل کرمی در شبکه اشراق تولید شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج زنجان، " انگوران گنجینه حیات" مستندی است که از زاویه ای جدید به بررسی حیات وحش استان زنجان در منطقه حفاظت شده انگوران می پردازد.

پناهگاه حیات وحش انگوران یکی از قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌شده ایران است که در مرز ۳ استان زنجان، آذربایجان غربی و کردستان قرار گرفته‌است. منطقه انگوران حدود ۱۲۵ هزار هکتار وسعت دارد که نزدیک به ۳۰ هزار هکتار آن پناهگاه حیات وحش و بقیه به عنوان منطقه حفاظت‌شده تعیین شده‌اند. رودخانه های این منطقه زیستگاهی برای ده‌ها گونه پرنده آبزی، ۷ گونه دوزیست، لاک‌پشت، مار آبی و سمور و ۸ گونه ماهی است.

بسیاری از پستان‌داران گوشت‌خوار بومی ایران همچون خرس قهوه‌ای، پلنگ ایرانی، گرگ خاکستری، کفتار راه‌راه، گربه جنگلی، شغال، گورکن و روباه قرمز و همین‌طور "وشق اورآسیایی" و "سمور جنگلی" که از حیوانات بسیار کمیاب جهان هستند، در این منطقه دیده شده‌اند. قوچ و میش وحشی، کل و بز کوهی، آهوی گواتردار ایرانی و گراز بومی نیز از مهمترین علفخواران بومی انگوران هستند.

با توجه به اینکه بسیاری از مشکلات کنونی در حوزه محیط‌زیست، ناشی از انقراض یا کاهش حیات‌وحش و تخریب زیستگاه‌های طبیعی آن‌هاست مستند "انگوران گنجینه حیات" تلاش دارد با معرفی و تاکید بر اهمیت حفظ ذخایر ژنتیکی منحصر به فرد این منطقه، علاوه بر فرهنگ سازی بمنظور تعامل روزافزون انسان با محیط زیست زمینه رفع خطر را از گونه های در معرض انقراض با جلب توجه زیست شناسان و عامه مردم فراهم نماید.

این مستند برپایه تحقیق و پژوهش رضا رمضانی، تهیه کننده گی و کارگردانی اسماعیل کرمی و تصویر برداری حسین حسنی تولید شده است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar