سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۸۲۵۷۵۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵- ۳۳: ۱۱
یافته‌های جدید دانشمندان از بکرترین نقطه زمین
انسان‌ها عمیق‌ترین گودال‌ اقیانوس را هم آلوده کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری بسیج، کشف مواد شیمیایی سمی در اعماق اقیانوس‌ها دانشمندان را نسبت به رسوخ آلودگی در بکرترین مطمئن کرد.

بر اساس گزارش ایندیپندنت، دانشمندان با نمونه‌برداری از برخی موجودات دریایی که در عمیق‌ترین گودال‌های اقیانوس‌ها که دست هیچ انسانی به آنجا نرسیده است دریافتند که آلودگی ناشی از برخی مواد سمی ساخت دست بشر که استفاده از آنها سال‌ها است که منسوخ و ممنوع شده به بکر‌ترین مناطق محیط‌ زیستی جهان نیز وارد شده است.

به گفته یکی از این دانشمندان:"تا به حال تصور می‌کردیم که اقیانوس‌ها قلمرو محیط زیستی هستند که از تاثیر انسان‌ها در امان مانده است اما اکنون باید بگوییم که این حقیقت ندارد".

وی می‌افزاید:"کشف این موضوع که ماده شیمیایی و سمی که در سال 1970 میلادی کاربرد آن ممنوع شده روی بدن برخی موجودات که در طبقات عمیق‌تر اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند وجود دارد فوق‌العاده ناراحت کننده است".

این دانشمندان سطح بالایی از پلیکلروها (PCBs) و دیگر آلاینده‌های آلی پایدار که در عمق بیش از 10km زیر سطح دریا و در دراز گودال ماریانا در اقیانوس آرام کشف کرده‌اند.

دکتر «آلن جمیسون»، که سرپرستی این پژوهش را برعهده دارد در این رابطه می‌گوید:"این واقعیت که ما سطح فوق‌العاده‌ای از این آلاینده ها را در یکی از زیستگاه‌های دورافتاده‌ و غیرقابل دسترس بر روی زمین پیدا کردیم نشانه تاثیر ویرانگر انسان بر محیط زیست پیرامون خود و سیاره‌ای است که بر روی آن زندگی می‌کند."

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: