سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۸۲۸۸۲۳
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۵- ۳۲: ۱۰
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان:
در حال حاضر در 20 روستای استان زنجان 42 گله پرورش گوسفند افشاری به ظرفیت 7 هزار 500 راس تحت پوشش برنامه اصلاح نژادی قرار دارند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج زنجان، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری از سال 85 با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان و دانشگاه زنجان با وارد کردن سلول های جنسی گوسفند نژاد «برولامرینو» از کشور نیوزیلند آغاز شد و بعد از اتمام عملیات اصلاح نژادی در مدت 6 سال در محیطی کاملا بسته در مزرعه دانشگاه، اولین ایستگاه تحقیقاتی بخش خصوصی در سال 91 در استان تشکیل و مراحل انتقال دام اصلاح شده به گله‌های مردمی نیز از سال 92 آغاز شد.

رحمان رستمخانی تصریح کرد: در حال حاضر در 20 روستای استان زنجان 42 گله پرورش گوسفند افشاری به ظرفیت 7 هزار 500 راس تحت پوشش برنامه اصلاح نژادی قرار دارند.

وی به وجه تمایز روش اعمالی در اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان زنجان اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی مراحل اجرای این طرح توسط بخش خصوصی انجام گرفته و متخصصان ژنتیک مولکولی نیز در برنامه های اصلاح نژادی در استان به‌کارگیری شده اند.

رستمخانی با اشاره به انتخاب گوسفند مناسب برای اصلاح نژاد از نظر تیپ، توان تولیدی، نوع ژن‌های موثر در چند قلوزایی و... در طرح فوق بیان داشت: در این طرح عملیات آمیخته گری به مدت 6 سال در یک محیط کاملا بسته انجام گرفته است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین با اشاره به حفظ خلوص خونی بالای 95 درصد گوسفند افشاری در عملیات آمیخته گری و رصد ژن های موثر در افزایش چند قلوزایی، سرعت رشد و کاهش حجم دنبه در آزمایشگاه های ژنومیک دانشگاه زنجان عنوان کرد: تجاری سازی یافته های تحقیقاتی توسط تیم تحقیق با تشکیل شرکت دانش بنیان، همراه کردن چند دستگاه دولتی برای اجرای پروژه، ایجاد پلان توسعه ای دام اصلاح شده در سطح استان (هرم اصلاح نژاد به روش هسته باز) و اجرای بیش از 45 طرح تحقیقاتی (پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه زنجان با همکاری سازمان برای تکمیل پروژه اصلاح نژادی از دیگر وجوه تمایز روش اعمالی در اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان زنجان به شمار می رود.

رستمخانی توان تولید 3تا 4 بره در هر زایش، بهبود 30 درصدی سرعت رشد، بهبود 100درصدی ضریب تبدیل غذایی، بهبود کمیت و کیفیت پشم و کاهش قابل توجه حجم دنبه را از جمله ویژه گی های گوسفند اصلاح شده در استان زنجان برشمرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در پایان خاطر نشان ساخت: طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری استان زنجان هم اکنون با استقبال بسیار مناسبی از سوی پرورش دهندگان گوسفند افشاری 15 استان کشور مواجه شده است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar