سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۸۳۵۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵- ۰۰: ۰۸
دکتر ابهری در گفتگو با «بسیج»:
آسیب شناس اجتماعی گفت: متاسفانه برخی رفتارهای نادرست در مسیر زمان به آداب و رسوم نوروزی افزوده شده که نه ریشه اسلامی دارد و نه پایه ایرانی.

دکتر مجید ابهری پژوهشگر و آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری بسیج با اشاره به سنت های غلط نوروزی در پایان سال بیان داشت: سنت های غلط نوروزی نه ایرانی هستند و نه اسلامی.

وی با اشاره به اینکه با نزدیک شدن پایان سال و عید نوروز مردم آماده برگزاری مراسم های نوروز می شوند افزود: با توجه به دعاهای این زمان که از بزرگان دینی ما نقل شده نوروز یک آئین اسلامی ایرانی است که تجدید حیات طبیعت را خبر می دهد.

این آسیب شناس و پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه دید و بازدید در ایام نوروز نماد صله رحم و تجدید روابط عاطفی است تصریح کرد: صله رحم در این ایام موجب تقویت روحیه و اعصاب خانواده ها می شود.

دکتر ابهری یادآور شد: متاسفانه برخی رفتارهای نادرست در مسیر زمان به آداب و رسوم نوروزی افزوده شده که نه ریشه اسلامی دارد و نه پایه ایرانی.

وی خاطر نشان کرد: "حاجی فیروز"، پیام آور نزدیک شدن به پایان سال است که در روستاها به نام میر نوروزی شناخته می شوند اما متاسفانه امروزه این نماد نوروزی به ابزار گدایی و مزاحمت برای مردم و همچنین ترافیک تبدیل شده است. افرادی که صورت خود را سیاه می کنند و فقط به قصد پول گرفتن اشعار بی ربطی را پشت سر هم ردیف می کنند.

پژوهشگر و آسیب شناس اجتماعی با اشاره به دیگر سنت های غلط نوروزی در پایان سال عنوان کرد: فروش ماهی های سرخ که عمر بسیار کوتاهی دارند یکی دیگر از رفتارهای نادرست است که هر ساله موجب زیان های مختلفی می شود و از چند سال گذشته هم سمندر سیستانی به این موضوع اضافه شده است؛ درحالیکه این حرکت یک رفتار اسرافی بوده و فقط تحمیل هزینه است؛ ماهی های کوچکی که بعضی از آنها فقط چند ساعت عمر می کنند.

دکتر ابهری با بیان اینکه بدترین نوع رفتار در نوروز تشریفات و آداب پرهزینه است مطرح کرد: این کارها موجب تحمیل هزینه های سنگین به خانواده های کم درآمد می شود. هیچ کس برای خوردن به دیدار اقوام و بزرگان نمی رود اما خریدهای سنگین یک حرکت تشریفاتی بوده که باعث فرار خیلی از مردم از دید و بازدیدها در ایام نوروزی می شود.

وی در ادامه متذکر شد: این رفتارها باید هر چه زودتر اصلاح شوند. علاوه بر تمام اینگونه حرکتها چهارشنبه آخر سال نیز باعث ایجاد اضطراب در خانواد ها می شود. برخی شهر ها و خیابانها در این شب تبدیل به میدان جنگ می شوند و سوختگی و قطع عضو و از دست دادن بینائی و حتی مرگ از عوارض چهارشنبه سوزی در پایان سال است.

دکتر ابهری ابراز داشت: امسال بسیاری از جوانان ایرانی به احترام شهدای آتش نشانی و همچنین به نشانه تقدیر از این عزیزان تصمیم گرفته اند از حرکات خطرناک و انفجارهای آزاردهنده و آتش بازی های بی ثمر در این شب خودداری کنند. بیماران قلبی، سالمندان، زنان باردار و کودکان اصلی ترین قربانیان بی گناه یک رفتار بی فایده هستند.

آسیب شناس اجتماعی در پایان بیان داشت: امید داریم با توجه به رفتارهای نیکوی اسلامی ایرانی در نوروز امسال تفاوت چشمگیری با سایر مراسم ها داشته باشیم.


بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar