سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۸۳۷۳۲۱
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۵- ۰۴: ۱۳
مقاله/ امین عباس آرامیان
در حدود یک دهه است که کشور با پدیده ریزگردها درگیر می باشد و در حال حاضر در حدود 20 استان کشور بخصوص جنوب کشور با این پدیده مواجه میباشد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، امین عباس آرامیان در سرمقاله ای با عنوان «کاشت گیاهان جهت تثبت ماسه های روان و مقابله با ریزگردها» نوشت: کشور ايران با بارش ميانگين سالانه 250 ميليمتر در کمربند خشک جهان قرارگرفته و در زمره کشورهای دارای پوشش گیاهی کم و پوشش جنگلی کمتر از 10 درصد می باشد و همین امرنقش و اهمیت منابع طبیعی را بعنوان بستر رشد و توسعه اقتصادی ، اجتماعی وزیستی بویژه در مناطق خشک و بياباني کشور دوچندان مينمايد.

تاثیر عوامل محیطی از جمله وجود شرایط اقلیمی خشک ،بروز خشکسالی های شديد و طولانی مدت و همچنینی افزایش جمعیت و روش های نامناسب بهره برداری و برنامه ریزی برای مدیریت پایدار سرزمین ، پیامدهای ناگواري بر روی منابع طبیعی کشور داشته است که تشدید تشکیل و حرکت تپه های ماسه ای و وزش طوفانهای شن و ماسه در مناطق خشک و بیابانی ، یکی از نمودهای آن به شمار میرود.

همچنين در حدود یک دهه است که کشور با پدیده ریزگردها درگیر می باشد و در حال حاضر در حدود 20 استان کشور بخصوص جنوب کشور با این پدیده مواجه میباشد.

عملیات بیولوژیک و مجموعه اقدامات احیایی بصورت بذر کاری ،نهال کاری و بوته کاری در عرصه های بحرانی ،با وجود پرهزینه بودن ،از کار آمدترین و پایدارترین ابزارهاوروشهای اجرایی تثبیت ماسه ها و بیابانزدایی می باشند.حال هرچه میزان پوشش گیاهی بیشترباشد،نقش آن نیز بهتر وبیشتر نمایان ترمیشود.

فعالیتهای رسمی و گسترده تثبیت ماسه های روان و بیابانزدایی در قالب عملیات نهال کاری به اجرای عملیات در منطقه حارث آباد سبزوار در سال 1344 بازمی گردد .از آن زمان گياهاني نظير تاغ، گز ،آتريپلکس وکهور ،مهمترين گياهان مقاوم به خشکي و شوري مورد استفاده در عمليات بيابانزدايي بوده اند.

ماسه هاي روان در واقع توده هايي هستند که بر اثر فرسايش بادي بوجود مي آيند.عدم مقاومت اين توده ها دربرابر فرسايش بادي عمو ما" بخاطر عدم وجود پوشش گياهي در آنها مي باشد. يکي از مهمترين مزاياي روش بيولوژيک در تثبيت ماسه هاي روان در مقايسه با مالچ هاي نفتي ، اين است که در روش مالچ پاشي ، علاوه بر تيره شدن سطح خاک و بالارفتن درجه حرارت محيط، عوارض زيست محيطي زيادي به همراه دارد که در برخي موارد جبران ناپذير ميباشد.از طرفي با افزايش دماي خاک منطقه ، ميکرواقليم هاي منطقه اي و در نتيجه بادهاي منطقه اي ايجاد ميشود که اين بادها موجب ورود ذرات خاک مخلوط با مالچ نفتي به شهرها و مناطق اطراف خواهد بود که باعث بروز بيماريهاي تنفسي ميگردد. همچنين نشست اين ذرات برروي گياهان و محصولات کشاورز موجب بسته شدن مسير تنفسي سلولي محصولات کشاورزي ميگردد و در نتيجه حجم توليد محصولات کشاورزي نيز کاهش مي يابد.

درروش بيولوژيک ، گياهان سازگار با آب و هواي منطقه و با نياز آبي کم ،کاشته ميشوند.با تکرار عمليات کاشت طي چنذسال ، هدف تثبيت ماسه هاي روا ن بطور تدريجي تامين و جامعه گياهي مناسبي روي تپه هاي شني ايجاد ميگردد که طي مدتي که اين گياهان موقتا" از حرکت مکانيکي ذرات شن جلوگيري مينمايند ، بعلت پايدار شدن خاک محل استقرار گياه ، نهالها فرصت رشد و نمو طبيعي خود را خواهند داشت و در نهايت در اثر رشد و گسترش ريشه ها ، منطقه مورد نظر بطور دائمي تثبيت خواهد شد.البته چون مدتي طول ميکشد تا گياه رشد نمايد و تثبيت مورد نظر تامين گردد، ميتوان با استفاده از ني ، سرشاخه ها ،حصير و ...موانعي را در سطح تپه هاي ماسه اي ايجادنمود تا مانع حرکت ماسه ها شوند وشرايط مساعدي براي رشد گياه فراهم آيد.اين روش بخصوص در شرايطي که بذر گياه کاشته ميشود،با توجه به اهميت استقرار گياه، نمود بيشتري دارد.

حفظ گياهان موجود و تلاش براي احياي پوشش گياهي ماسه زار ها بايد اولويت خاصي در برنامه هاي مديريت مناطق بياباني و خشک داشته باشد و هر طرح احياء و اصلاح بايد در نهايت منجر به استقرار مناسب گياهاني شوند که منطيق با واقعيات بوم شناختي عرصه باشد تا تثبيت ماسه هابا اطمينان بيشتر تحقق يابد و حرکت ريزگردها محدود وحتي متوقف گردد.


بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar