سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۸۳۸۴۸۸
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵- ۲۵: ۱۳
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت عنوان کرد؛
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به سرگردانی شماری از زائران ایرانی در شلمچه گفت: این زائران مربوط به کاروان‌های غیرمجازند و وزارت گردشگری عراق به دلیل نبود تکفل شرکت عراقی از این کاروان‌ها مانع ورود ایرانی‌ها شده است.

به گزارش خبرگزاری بسیج،  محسن نظافتی درباره سرگردانی تعدادی از زائران ایرانی در مرز شلمچه گفت: یک سال قبل دولت عراق مصوب کرده بود که مانع از حضور کاروان‌هایی که یک شرکت عراقی تکفل آنها را نپذیرد، شود، اما این مصوبه تاکنون اجرا نشده بود. 

وی افزود: براساس این مصوبه، یک شرکت عراقی باید در قبال کاروان ایرانی اعزامی به عتبات، تعهد پذیرد و تحت تکفل یک شرکت عراقی باشد و این شرکت عراقی مسئولیت مدنی کاروان ایرانی را از لحظه ورود تا خروج این کشور برعهده پذیرد. 

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت اظهار داشت: این قاعده سالهاست که برای کاروان‌های سازمان حج و زیارت اجرایی می‌شود،‌ در حالی که براساس این قاعده قانونی طرف عراقی از 10 تا 12 روز قبل مانع ورود کاروان‌های غیرمجاز و خارج از سازمان حج و زیارت به عراق شده و طبیعتاً برای آنها مشکلاتی را ایجاد کرده است. 

وی تصریح کرد: طرف عراقی به صراحت می‌گوید که برای ما کاروان مجاز و غیرمجاز فرقی نمی‌کند و باید شرکتی از عراق کفالت این کاروان ایرانی را بپذیرد، اما چون کاروان‌های غیرمجاز به دلیل عدم قرارداد قانونی با شرکت‌های عراقی نمی‌توانند آنها را ملزم به حمایت از خود کنند. 

نظافتی خاطرنشان کرد: وزارت گردشگری عراق به ازای هر زائر 10 دلار از سازمان حج و زیارت برای حمایت این شرکت عراقی از کاروان مجاز ایرانی می‌گیرد، در حالی که این اقدام به صورت عمومی و به ازای کاروان‌های مجاز و غیرمجاز انجام می‌شود و اگر شرکت عراقی کفالت کاروان ایرانی را برعهده نگیرد،‌نماینده وزارت گردشگری عراق در مرزها مانع از ورود آنها به این کشور می‌شود. 

وی گفت: از نظر دولت ایران و سازمان حج و زیارت، کاروان‌های غیرمجاز که مجوز فعالیت در حوزه عتبات را ندارند، غیرقانونی بوده و فاقد مجوز لازم هستند. 

نظافتی افزود: وزارت گردشگری عراق تنها شرکت‌هایی را در ایران و عراق براساس مصوبه اخیر خود اجازه ورود به خاک عراق را می‌دهد که از قبل آنها را تأیید کرده باشد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar