سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۸۳۹۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵- ۳۲: ۰۹
العبادی:
نخست‌وزیر عراق گفت که جنایت حلبچه شاهد زنده‌‌ای برای آنچه است که رژیم بعث علیه مردم انجام داد.
به گزارش خبرگزاری بسیج، حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق روز پنجشنبه طی سخنانی گفت که سالروز جنایت شهر حلبچه، به قدرت و وحدت عراق می‌افزاید.

العبادی در بیانیه‌ای به مناسبت بیست و نهمین سالروز بمباران شیمیایی حلبچه افزود: ما با حزن و اندوه فراوان، یاد و خاطره جنایت‌های رژیم دیکتاتوری سابق که جنایت حلبچه را مرتکب شد و هزاران شهروند عراقی کرد را با سلاح‌های شیمیایی به قتل رساند، گرامی‌ می‌داریم. آثار این جنایت شاهد زنده‌‌ای برای آنچه است که رژیم بعث علیه مردم انجام داد.

العبادی افزود: ما با نسلی از تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم که امتداد رژیم بعث هستند. ما در نبرد با آن‌ها پیروز شدیم و این پیروزی را با دفاع از مردم و آزادیشان تقویت خواهیم کرد.

16 مارس 1988 میلادی (26 اسفند 1366 ه.ش) علی حسن المجید التکریتی یکی از فرماندهان نظامی رژیم صدام به دستور وی با بمب‌های شمیایی از زمین و هوا حلبچه و روستاهای اطراف آن را هدف قرار داد که در پی آن  حدود 5 هزار نفر کشته و حدود 10 هزار نفر زخمی شدند. صدها تن دیگر نیز بر اثر عواقب، بیماری‌ها و نقص جسم در هنگام تولد در سال‌ها پس از حمله کشته شدند. حادثه‌ای که به صورت رسمی به عنوان نسل‌کشی شناخته شد و به عنوان بزرگترین حملهٔ شیمیایی مستقیم به یک منطقهٔ شهرنشین در تاریخ باقی‌مانده‌است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: