سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۸۴۵۹۶۹
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶- ۴۵: ۰۸
دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر در گفت‌وگو با«بسیج»:
میرکریمی گفت: سینمای آلترناتیو و مستقل که بیشتر در جشنواره ها دیده می شود،به همین دلیل روشنفکرانی در کشورهای جهان سوم فیلم هایی می سازندکه در آنها سعی می کنند اعتراض خود را نسبت به نظام سرمایه داری اعلام کنند.

رضا میرکریمی دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر و کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری بسیج با اشاره تبعیضی که در غرب و به خصوص امریکا با دستوری که رییس جمهور تازه کار و تازه به دوران رسیده امریکا اتخاذ کرده مبنی بر منع صدور ویزا برای کسانی که به ایران سفر کنند، گفت: به طور کلی سینمای آلترناتیو(alternative cinema) و سینمای مستقل (independent cinema)، سینمایی که به شکل صنعتی حاکم نیست، به عبارتی سینمایی که جزء هالیوود و بالیوود و جزء این بخش تجاری سینما نیست، به صورت معمول در همه جای دنیا به عنوان سینمای معترض شناخته می شود.

وی در ادامه افزود: با این حال باید دید که این اعتراض ها به چه میزان از جنس اعتراض های است یا خیرماست، که این را باید در بررسی فیلم ها مشاهده کینم، به نظر بنده همه رسانه های کم تیراژ، رسانه های بهتری هستند، برای پیدا کردن حقیقت میتوان به رسانه های کم تیراژ مراجعه کنید چرا که به محض این که تیراژ یک رسانه از یک مقداری بالاتر می رود، دست صاحبان سرمایه با تصاحب آن اجازه شنیده شدن حقیقت را کاهش می دهد.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر، اظهار داشت: سینمای آلترناتیو و سینمای مستقل که بیشتر در جشنواره ها دیده می شود، اتفاقا از آن جنس سینماهایی هستند، که از تیراژ کمی برخوردارند و به همین دلیل روشنفکرانی در کشورهای مختلف خصوصا جهان سوم فیلم هایی می سازند که در آن ها سعی می کنند اعتراض خود را نسبت به نظام سرمایه داری اعلام کنند.

میرکریمی عنوان کرد: پیدا کردن فیلم هایی از این جنس که به نظام سرمایه داری معترض باشند در سطح دنیا باشند، کار بسیار دشواری نیست، چون موضوع اعتراض به نظام سرمایه داری یک موضوع قالب است، منتها باید بررسی کرد که این اعتراض ها چقدر قلابی و چقدر واقعی هستند، مثل خیلی از اعتراض ها که در قالب فیلم در کشور ما شکل می گیرند و بیشتر تجاری اند تا این که درد دیگران نشان دهند و متعهدانه تر باشد.

وی در پایان گفت: تفکیک و تشخیص این نوع فیلم ها به عهده هیئتی است که برای یک جشنواره انتخاب فیلم می کند و احساس می کند که فیلم ارائه شده به جشنواره مناسب، همسو، قابل ارائه و در جهت اهداف آن جشنواره است یا خیر، و بعد آن را انتخاب کند و در جشنواره به نمایش بگذارد.


بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar