سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۸۵۹۸۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶- ۴۲: ۱۵
عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان:
«خلیل حمدان» معتقد است در ایران حقیقتا یک دموکراسی واقعی و حقیقی وجود دارد و نظام‌های پادشاهی در منطقه را نمی‌توان با نظام های ریاست جمهوری مقایسه کرد.
به گزارش خبرگزاری بسیج، «خلیل حمدان» عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان در گفتگو با خبرنگار تسنیم وضعیت دموکراسی در ایران و کشورهای منطقه و جهان را تشریح کرد.

وی در رابطه با روند دموکراسی در ایران و کشورهای منطقه به ویژه لبنان بیان داشت: دموکراسی در لبنان به دلیل وجود بیش از 17 طائفه، به صورت توافقی است و تاکنون لبنان موفق نشده که توافق طائفه ای در عرصه سیاست را از بین ببرد و از بحران دموکراسی توافقی خارج شود اما در ایران حقیقتا یک دموکراسی واقعی و حقیقی وجود دارد. زیرا در این کشور احزاب و جریان ها و بیش از 14 هیأت منتخب در ایران وجود دارد و مشکلی میان آنها نیست. در لبنان ما نیاز به تحولات بیشتری در عرصه دموکراسی داریم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

عضو هیأت رئیسه جنبش أمل در رابطه با تاثیر انتخاب رئیس جمهور در ایران بر تحولات منطقه و دفاع از مظلومان و مستضعفان نیز تصریح کرد: جهان منتظر اعلام نتیجه ریاست جمهوری در ایران است اما معتقدم که مسأله غافلگیرکننده بزرگی در این زمینه رخ نمی دهد. زیرا تمایل مردم ایران در حوزه بین الملل برای همگان آشکار و واضح است و حضور فردی در منصب ریاست جمهوری تغییرات ریشه ای در امور ایجاد نمی کند. زیرا توافق نامه های بین المللی و التزاماتی برای ایران وجود دارد. رئیس جمهور باید به دیده واقعیت به این امور بنگرد.

وی افزود: درباره حمایت از مظلومان نیز باید بگویم که این موضوع محدود به رئیس جمهور نیست بلکه تمام نظام ایران و نهادهایش در کنار جنبش های مستضعف هستند و مسأله فلسطین نیز یک مسأله اصلی و مبنایی برای ایران است. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نیز مردم ایران بر حسب اعتقادات خود بر آزادسازی قدس تاکید داشتند. بنابراین تغییراتی در این روند حادث نخواهد شد.

خلیل حمدان درباره وجود دموکراسی در کشورهای غربی و رژیم های مرتجع عربی مانند سعودی ها نیز اظهار داشت: برخی کشورها از نظام ریاست جمهوری و شوراها برخوردار هستند ولی برخی دیگر از کشورها دارای نظام پادشاهی دارند و نمی توان میان این دو مسئله مبنایی را مقایسه کرد. روند دموکراسی در ایران واضح و روشن است و جهان نیز آن را مشاهده می کند.

وی در پایان در خصوص آخرین وضعیت امام موسی صدر و پیگیری های انجام شده در این رابطه نیز گفت: در این باره پیگیری های حقیقی از سوی جنبش أمل و گروه های اسلامی در لبنان انجام شده است و خانواده ایشان هم پیگیر موضوع هستند ولی شرایطی که در لیبی وجود دارد، بسیار سخت است و همکاری ها در این زمینه بسیار کُند است. همانگونه که در جریان هستید، پسر قذافی در لبنان زندانی است و امکان دارد اطلاعات زیادی در این رابطه بیان کند. ما معتقدیم که امام موسی صدر زنده است و جنبش أمل نیز برای آزادی آنها اقدام می کند اما شرایط سخت است و امیدواریم که به نتایج بهتر از الان دست یابیم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar