سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۸۷۳۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶- ۱۹: ۱۲
در طرح بسیج همگام با کشاورز انجام شد؛
رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی استان کرمان گفت: مهندسان بسیجی استان پس از 3 ماه مبارزه مداوم علیه آفت کرم خراط در قالب اردوی جهادی، ضمن احیای 110 هکتار از باغات استان، باغداران را برای جلوگیری از طغیان مجدد این آفت آموزش دادند.

به گزارش سرویس بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خبرگزاری بسیج، محمدحسین عسگرپور با بیان این که در حال حاضردرختی در کرمان وجود ندارد که از آسیب آفت کرم خراط در امان باشد، اظهار داشت: آلودگی 80 درصدی باغات استان به این آفت و تقاضای مکرر باغداران برای ورود جدی بسیج در رفع این معضل از کشاورزی استان، مبارزه با کرم خراطرا در اولویت طرح بسیج همگام با کشاورز درسازمان بسیج مهندسین کشاورزی استان قرار داده است.

وی با اشاره به برگزاری اردوهای جهادی یک روزه توسط بسیج مهندسین کشاورزی بیان داشت:سال گذشته 20 نفر از کارشناسان بسیجی متخصص در امر کشاورزی با حضور در باغات روستای بیدخوان شهرستان بردسیر در قالب اردوهای یک روزه آموزش های لازم را برای از بین بردن این آفت به باغداران ارائه کردند، اما حجم بالای آلودگی اجرای طرحی مفصل ترمی طلبید و اردوهای مقطعی یک روزه جوابگوی نیاز باغداران نبود.

عسگرپور استقبال باغداران از آموزش های کارشناسان بسیجی را عامل توسعه اردوهای جهادی مبارزه با کرم خراط خواند و افزود: اهمیت حفظ درختان گردوی این استان در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر و هم چنین درخواست باغداران نسبت به نقش آفرینی بسیج در مبارزه با کرم خراط ،ما را بر آن داشت تا با تهیه طرحی جامع در مبارزه با این آفت، از مشارکت سازمان بسیج سازندگی و جهادکشاورزی استان در سطح وسیع تر بهره مند شویم؛ نهایتا با پیگیری های به عمل آمده تفاهم نامه سه جانبه بین بسیج سازندگی و جهاد کشاورزی و بسیج مهندسین کشاورزی استان منعقد شد و به موجب آن اردوی جهادی 3 ماهه برای اجرای آن درنظر گرفته شد.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی استان کرمان ادامه داد: بدین ترتیب اردوی جهادی مبارزه با کرم خراط از اواسط اسفند سال 95 با مشارکت نیروهای جهادگر و کارشناسان بسیجی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی استان در شهرستان های بردسیر،بافت،رابر آغاز و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه یافت.

عسگرپوربا اشاره به حجم کارانجام شده در این اردوی جهادی تصریح کرد: در طی این مدت کوتاه با انجام 900 نفر روز کار عملیاتی بر روی درختان آلوده 110 هکتار از باغات آلوده استان پاکسازی شد و چنانچه از حمایت های همه جانبه سایر دستگاه های اجرایی نیز برخوردار می شدیم، پاکسازی 100 درصد باغات استان در این اردوی جهادی 3 ماهه محقق می شد.

وی با بیان این مطلب که نجات باغات گردو از خطر نابودی از اولویت های طرح بسیج همگام با کشاورز در کرمان است، بیان داشت : در اردوی جهادی اخیر، دستورالعمل های لازم برای از بین بردن آفت کرم خراط شامل نحوه صحیح آبیاری، تغذیه صحیح درخت، چگونگی خارج کردن آفات داخل درخت،هرس کردن شاخه های آلوده وسوزاندن آن توسط کارشناسان طرح بسیج همگام با به کشاورزان آموزش عملی داده شد و شیرین ترین پاداش برای جهادگران ما نقش بستن لبخند رضایت بر لبان باغداران بود.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی استان کرمان طرح بسیج همگام با کشاورز را طرحی موفق در استان کرمان برشمرد و خاطر نشان کرد: هم اکنون 11 کانون فعال بسیج مهندسین کشاورزی در سطح استان دایر است و طرح بسیج همگام با کشاورز با داشتن 130 شبکه روستایی و180 کارشناس فعال و مجرب در راستای افزایش عملکرد محصولات استراتژیک استان دنبال می شود.

وی از افزایش تعداد شبکه های روستایی به 360 پایگاه در سال جاری خبر داد و افزود:هم چنین در نظر داریم در سال جاری، در راستای اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز و ارتقای دانش بهره برداران از محققان و اعضای هیأت علمی بخش کشاورزی دعوت کنیم تا با حضور در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان ها، از این تریبون فراگیر برای انتقال دانش روز به جامعه کشاورزان بهره برده و مسائل و مشکلات بخش کشاورزی را که ارتباط تنکاتنگی با اقتصادروستاییان دارد با آنان در میان بگذارند.


بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar