سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۸۷۹۹۴۹
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۶- ۱۰: ۰۶
بسیج مهندسین کشاورزی آذربایجان غربی اعلام کرد:
رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: با برگزاری این اردوی جهادی، 541 روستا از ارائه خدمات کارشناسی رایگان توسط مهندسان کشاورزی بسیجی استان بهره مند شدند.

به گزارش سازمان بسیج مهندسین کشاورزی ، مکرم شیدایی با اشاره به برگزاری اولین دوره از اردوهای جهادی این سازمان در سال جاری بیان داشت: اردوهای جهادی در تکمیل طرح بسیج همگام با کشاورز و از جمله برنامه های ویژه بسیج مهندسین کشاورزی است که به صورت سالانه در سطح استان برگزار می شود؛ الحمدلله این دوره از اردوهای جهادی در مقایسه با سال های گذشته از نظر حضور تعداد کارشناسان، بی نظیر بود و خدمات رسانی کارشناسان بسیجی ما، مراتب تشکر و رضایت گسترده کشاورزان را به همراه داشته است.

وی درباره جزییات چگونگی سازماندهی این اردوی جهادی یادآور شد: تخصص کارشناسان ومحصول تولیدی غالب روستا، مبنای سازماندهی در سطح 541 روستا بود؛ کارشناسان در اولین روز از حضور خود در روستا با همکاری مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز و پایگاه مقاومت بسیج روستا با فراخوانی گسترده از کلیه کشاورزان دعوت کردند برای دریافت خدمات کارشناسی رایگان به مساجد روستا مراجعه و اطلاعات مزرعه خود را در اختیار آنان قرار دهند.

شیدایی ادامه داد: پس از آن بازدید کارشناسی و پشتیبانی 24 ساعته مهندسان بسیجی مستقر درروستا آغاز شد و در بعضی از روستاها که تعداد ثبت نام کنندگان بیشتر بود این اردوی جهادی به مدت ده روز به طول انجامید.

کشاورزی مدیریت جهادی لازم دارد

رئیس بسیج مهندسین کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به استقبال کشاورزان از اردوهای جهادی خاطرنشان کرد: بهره مندی از خدمات تخصصی، بدون دریافت کوچکترین وجه ریالی بدون شک از برکات ورود جدی بسیج در عرصه کشاورزی است که افزایش رغبت کشاورزان به فعالیت های تولیدی را در پی خواهد داشت.

شیدایی با تاکید بر ضرورت احیای مدیریت جهادی به جای مدیریت اداری در ترویج کشاورزی تصریح کرد: در بازدیدهایی که از روستاهای تحت پوشش هدف اردوهای جهادی به عمل آوردیم با صحنه های تعجب برانگیزی روبه رو شدیم؛ جای تاسف دارد که برای مثال کشاورز روستای دوج تپه اقرار کند بعد از گذشت حدود 40 سال از انقلاب به غیر از متخصصان بسیجی، کارشناس جهاد کشاورزی در روستا، به خود ندیده است.

از مسجد به مزرعه

رئیس بسیج مهندسین کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به طرح بسیج همگام با کشاورز به عنوان یکی از برنامه های مستمر سازمان در طول سال اظهار داشت: این طرح از سال 93 در استان آذربایجان غربی آغاز شده و هم اکنون با 250 مربی فعال در 500 روستا دنبال می شود ؛مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز هر هفته در مسجد روستا با حضور کشاورزان پیشرو نشست های گروهی علمی سازی کشاورزی برگزار می کنند و سپس بلافاصله بعد از اتمام نشست، کشاورزان به همراه مربی از مسجد خارج شده و به سمت مزارع و بطن تولید می روند و بدین ترتیب با مشاهده روش های عملی عینی، به اجرای آن در مزارع خود ترغیب می شوند.

شیدایی ضریب بالای تاثیرگذاری حضور بسیج در عرصه روستا را مرهون نگرش جهادی حاکم بر این مجموعه دانست و عنوان کرد: علت موفقیت اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز را باید در انگیزه های الهی مربیان این طرح جستجو کرد؛ تفکر بسیجی و انگیزه خدمت رسانی به کشاورزان سبب مراجعه مربی به کشاورز می شود؛ بدین معنی که کشاورز در زمینش مشغول زراعت است و این مربی است که به دنبال او می رود و دانش روز را به وی منتقل می کند.

چابک سازی اعزام کارشناسان به عرصه در طرح بسیج همگام با کشاورز

رئیس بسیج مهندسین کشاورزی آذربایجان غربی دوری از بروکراسی اداری و چابک سازی را از خصوصیات بارز سازماندهی کارشناسان بسیجی در روستاها دانست و بیان داشت: در بسیج فرآیند انتقال دانش روز به کشاورزان کاملا ساده انجام می شود و هرگز در سیکل بروکراسی اداری و کاغذبازی گیر نمی کند؛ در طرح بسیج همگام با کشاورز با سپردن هر دو روستا به یک مربی بومی از صفر تا صد مسائل روستا توسط وی آسیب شناسی می شود؛ غیر بومی گزینی کارشناسان جهادکشاورزی شاغل در نظام نوین ترویج تمام توان آن ها را در رفت و آمد مسیرهای طولانی بین محل خدمت و محل سکونت از بین برده است!

وی نظام نوین ترویج را نیازمند اصلاحات آئین نامه ای دانست و تصریح کرد: انتظار بر این است کارشناسان جهاد کشاورزی که مجری اهداف نظام نوین ترویج هستند دغدغه مندی بیشتری برای حضور در عرصه باغات و مزارع داشته باشند؛ این در حالی است که کارشناس جهاد کشاورزی مسئول پهنه، هر صبح ساعت 8 در مرکز خدمات روستایی می نشیند تا کشاورزان به او مراجعه کرده و سوال بپرسند و ساعت دو بعد از ظهر که می شود مانند کارمندان اداره  روستا را ترک می کند، آیا اینگونه دانش روز به کشاورزان منتقل می شود؟

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar