سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۸۸۰۶۷۸
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶- ۴۰: ۱۰
فرشته روح افزا در گفتگو با «بسیج»:
عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت: وقتی یک برنامه تعداد مخاطبانش زیاد می شود دست اندرکاران برنامه باید مطالعه بیشتری کنند گروه پشتیبانی فکری داشته باشند تا برنامه را با محتوا جلو ببرند نه با هجویات.
عدم نظارت صدا و سیما بر برنامه ها و سریال های تلویزیون/ بعضی برنامه ها به جای محتوی با هجویات پیش می روند
فرشته روح افزا عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری بسیج با انتقاد از سریال های تلویزیون و عدم نظارت صدا و سیما بر برنامه های تلویزیونی گفت: ما در فیلم ها می خواهیم پیامی را برسانیم ولی انگار دریچه ورود به اندیشه افراد را فقط رابطه زن و مرد می دانیم یعنی ما نمی توانیم از چیز دیگری شروع کنیم من این مسئله را واقعا در فیلم های ایرانی چند سال است که می بینم.

وی افزود: این عجیب است که در آن شرایط ماه رمضان که مردم باید سحر بیدار شوند و با برنامه های مناجات همگام باشند سریال می گذارند نمی دانم این چه سیاستی است که صدا و سیما چند سالی پی گرفته چرا در ماه رمضان که مساجد و منابر برنامه دارند تلویزیون فیلم پشت فیلم پخش می کند.

این فعال حوزه زنان و خانواده تصریح کرد: بحث سر این است که در شب های ماه مبارک رمضان که مردم باید معنویات بیشتری داشته باشند و دعا بخوانند و مساجد پر شود ما این شب ها سریال می گذاریم ولی الان که ماه رمضان تمام شده و بچه ها امتحانات خود را داده اند یک فیلم در تلویزیون پیدا نمی شود.

این مدرس دانشگاه با انتقاد از اظهارات سعید نعمت الله نویسنده سریال زیر پای مادر مبنی بر اینکه اگر در سوئیس بود قصه عشق عروس به پدرشوهرش را می نوشت گفت: چرا ایشان در همین ایران عشق عروس به پدر شوهر را درست ترسیم نمی کند؟ این فیلم مظلوم نمایی یک خانم بسیار آلوده و مشکل دار را نشان می دهد واز آن طرف مردی را نشان می دهد که پایبند به خانواده بود و به خاطر پسرش تسلیم شد و پایان خیلی خوبی هم نداشت. باید پرسید کلا هدف از این فیلم ها چیست؟ همین فیلم چه پیامی را می خواست برساند؟

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان بیان داشت: الان اتفاقاتی که در حوزه فرهنگی اصلا خوب نیست یعنی ما در بحث نفوذ و تهاجم فرهنگی مدیریت کلانی نمی بینیم. مثلا من خودم از برنامه خندوانه بارها تعریف کردم ولی وقتی فضا آنقدر زشت است که حرف های رکیک گفته می شود مگر ما حتما باید در محیط های آلوده مردم را بخندانیم اگر اینقدر هنر نداریم نخندانیم بهتر است. من انتقاد شدید به این موضوع دارم اینها برای ما فرهنگ ساز است بچه پنج ساله ما هم خندوانه را می بیند باید این مسائل را درست کرد.

وی گفت: برنامه های تفریحی صدا و سیما به شدت بیننده دارد وقتی یک برنامه تعداد مخاطبانش زیاد می شود دست اندرکاران برنامه باید مطالعه بیشتری کنند گروه پشتیبانی فکری داشته باشند تا برنامه را با محتوا جلو ببرند نه با هجویات. برنامه خندوانه الان از حالت خودش خارج شده و وقتی هم انتقاد می کنند می گویند ما روی متن ها کنترل داریم باید گفت اگر کنترل وجود دارد پس این مسائل چیست که ما می بینیم به خصوص اینکه این برنامه پخش زنده هم نیست و می شود به راحتی نکات منفی را حذف کرد.

این مدرس دانشگاه افزود: مثلا سریال نفس در ماه مبارک رمضان می خواست منافقین را نشان دهد ولی جاهایی هم مظلوم نمایی اینها را داشت و حقیقت آنها را هم که نتوانست به تصویر بکشد و غیر از این بود که رابطه دختر و پسر را به تصویر بکشد؟ در ماه مبارک رمضان ما باید مردم را به تقوی نزدیک کنیم اینها ضعف های فرهنگی ماست.

این فعال حوزه زنان و خانواده گفت: فیلمی که الان روی پرده سینما است و مسائل جنسی در آن است در سکوت کامل اکران می شود و هیچ کس هم اعتراض نمی کند ولنگاری فرهنگی که رهبر معظم انقلاب در مورد آن هشدار داده اند یعنی همین. به نظر می رسد مدیریت فرهنگی کشور از دست ما خارج شده است. اکثر فیلم ها و سریال ها اثر بخش نیستند وقتی هم اعتراض می کنیم می گویند با خنداندن و شاد بودن مردم مخالفید این یعنی ما هیچ پتانسیل سالمی نداریم ایجاد کنیم؟ برنامه های ما کپی از برنامه های ماهواره ای شده و این چه فایده ای دارد؟

روح افزا گفت: حتی برنامه آشپزی در صدا و سیما کپی برنامه ماهواره است. حقیقتا ما قدرت نداریم خودمان یک برنامه درست کنیم؟ توانمند نیستیم ابتکاری از خود داشته باشیم؟ چرا این برنامه ها متولی فرهنگی ندارند؟ در ماه مبارک رمضان بهترین ساعات معنوی مردم را این برنامه ها پر می کنند به جای آن چه به مردم می دهند؟ این فیلم ها مثلا می خواهند پیامی را برسانند ولی صدها نکته منفی را انتقال می دهند.

وی گفت: مجلس و کمیسیون فرهنگی نسبت به این فیلم هایی که در سینما ها اکران می شود و محتوای سریال ها عکس العمل نشان دهند و قانون بگذارند در بعضی موارد مجازات لازم است. مطالبه مردم جامعه پاک و سازنده است این نیاز به مدیریت فرهنگی قوی تری دارد و دستگاه های ناظر ما مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی باید حتما به این مسائل ورود کنند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar