سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۸۹۷۲۹۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶- ۰۴: ۰۹
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی درگفتگوبابسیج:
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی اظهارداشت: غرب‌گرایان در جنبش مشروطه موفق شدند تفرقه بین علمای نجف و قم را عمیق‌تر کرده و بر آتش اختلاف بدمند و با سوءاستفاده از فقدان رهبری واحد در این جنبش مسیر آن را به کلی به انحراف کشاندند.
احمد علی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری بسیج  از کرمان؛با عنوان اینکه جنبش مشروطه  نقطه عطف انقلاب اسلامی است در زمینه سالگرد جنبش مشروطه افزود: پیش‌تر از این جنبش شاهد حضور محسوس علمای طراز اول تشیع در دوره صفویه در سمت‌های حکومتی، فعالیت‌های حقوقی و قضایی برای حضور پررنگ در عرصه سیاسی جامعه برای اجرای احکام شرع در اجتماع بودیم.نفوذ دست‌های بیگانه جنبش مشروطه را ناکام گذاشت
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی تصریح کرد: این نقش آفرینی علما در بطن جامعه موجب شد نقطه آغازین و بخش مهمی از جریان سازی جنبش مشروطه شکل گیرد و به تدریج بارقه‌های این تفکر که احکام اسلامی و شرعی را در بطن حکومت وارد کنند نضج گرفت.
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی استان کرمان خاطرنشان کرد: علمایی همچون آیت الله بهبهانی، شیخ فضل الله نوری، آخودند خراسانی و آیت الله طباطبایی به‌عنوان سردمداران این حرکت در حوزه‌های علمیه نجف و قم جرقه آغازین را زنند بدین شکل که در عین پذیرش سلطنت خواهان تشکیل مجلس عدالت‌خانه‌ای می‌شوند تا دربار و حکومت را تحت تسلط این مجلس درآورند و قوانین حکومتی بعد از تصویب در این مجلس و تحت نظارت علما مورد اجرا واقع شود.
دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری استان کرمان ادامه داد: این تفکر به تدریج تبدیل به جنبش مشروطه شد در بین علمای قم و نجف مورد قبول و توافق واقع و اندیشه‌ شکل گیری آن در بین مردم توسط این علما تشریح و عموم مردم که نیز از ظلم و جور شاهان قاجار به ستوه آمده بودند برای پی‌ریزی بنایی غیر از آن چه که وجود دارد متفق‌القول می‌شوند.
این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: این جنبش که با پذیرفتن سلطه دربار در رأس امور در فکر تشکیل مجلسی برآمده از آحاد نمایندگان مردم برای نظارت بر دربار، محدودسازی قدرت آنان بود.
مقدم ادامه داد: علما با دغدغه حکومت دین بر سر قوانین مملکتی و عموم مردم نیز به امید کوتاه شدن سلطه سلاطین و خوانین بر سر عرض، جان و مالشان به همراهی این جنبش می‌پیوندند و به تدریج هدف غایی علما از آغاز این حرکت با دخالت دست‌های بیگانه از جمله سفارت انگلیس، روشنفکرنمایان و غربگرایان هدف نهایی جنبش به یغما و محاق می‌رود.
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی تأکید کرد: از این رو سردمداران نهضت برای جلوگیری از انحراف جنبش همچون آیت الله شیخ فضل الله نوری خواهان مشروطه مشروعه می‌شوند و تنگ‌نظران غرب‌گرا بین مردم اینچنین شایعه می‌پراکنند که شیخ با اصل مشروطیت مخالف است این رو شیخ خواهان افزودن متممی به قانون اساسی شد تا بر قوانین مجلس 5 تن از فقها نظارت کنند تا خلاف شرع مقدس قانونی مورد تصویب واقع نشود.
دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری استان کرمان غرب‌گرایان از فرنگ برگشته را آنچنان مسحور نظم و پیشرفت این جوامع دانست و ادامه داد: این افراد به همین دلایل در فکر در انداختن طرحی نو برای مملکت برآمدند و زمانی که شاهد آغاز این جنبش از سوی علما و مردم شدند تمام تلاش خود را برای اعمال نفوذ در بین صفوف مردم به‌کار بستند تا از طریق تفرقه بین علما و مردم جنبش را مصادره به مطلوب کنند و حرکت جنبش را در راستای تاسیس جامعه‌ای غرب‌گرا به انحراف ببرند.
وی افزود: با کمال تآسف غرب‌گرایان موفق شدند تفرقه بین علمای نجف و قم را عمیق‌تر کرده و بر آتش اختلاف بدمند و با سوءاستفاده از فقدان رهبری واحد در این جنبش مسیر آن را به کلی به انحراف کشاندند که در نهایت اعدام تاریخی شیخ فضل الله رقم خورد و آیت الله بهبهانی و آخوند خراسانی به قتل رسیدند، مجلس مشروطه به توپ بسته شد و چیزی کمتر از دو دهه استبدادی بدتر از دوره قاجار یعنی استبداد رضاخانی زمام امور مملکت را بدست گرفت.
مقدم در پایان گفت: هر چند که این جنبش را به شکلی می‌توان سرمنشاء شکل گیری انقلاب اسلامی قلمداد کرد اما تفاوت این جنبش با انقلاب اسلامی در این بود که انقلاب توانست با بهره‌گیری از رهبری واحد و وحدت کلمه انقلاب را به پیروزی برساند اما در درون جنبش اتفاقتی افتاد که سال‌های سال می‌تواند منبع پژوهش قرار گیرد همچون چگونگی نفوذ اجانب و دخالت روشن‌فکران خودباخته به بطن حرکت مردمی و اتفاقاتی که در خلال به انحراف کشاندن مشروطه مشروعه صورت گرفت که هرکدام از آنها می‌تواند درس عبرت باشد.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: