سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۸۹۷۶۵۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶- ۳۸: ۱۰
نماينده ولي فقيه در استان اردبيل:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبيل مباحث مهمي را در جهت پرداخت زكات توسط كشاورزان، تجار، صنعتگران و آحاد مختلف جامعه مطرح كرد.

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل ؛ آيت الله سيد حسن عاملي، نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اردبيل با اشاره به اينكه موسم، موسم بسيار خوب و پربركت زكات است، گفت: هم‌اكنون در سراسر جهان كنگره‌هاي بسياري به راه انداخته‌اند تا با فقر مبارزه و مقابله كنند در حالي كه خداوند متعال در قرآن كريم به پرداخت زكات اشاره كرده و وعده داده است اگر در جامعه زكات پرداخت شود، هيچ فقيري روي زمين پيدا نخواهد شد.

وي با اعلام اينكه ترويج و نهادينه شدن پرداخت زکات در بين آحاد مختلف مردم، موجب ريشه‌كن شدن فقر و محروميت و همچنين استقرار عدالت اجتماعي در جامعه خواهد ‌شد، بيان كرد: زكات مؤثرترين راهكار براي مقابله با فقر و محروميت است كه همواره بايد مدنظر مردم و مسئولان باشد.

آيت الله عاملي با اشاره به اينكه در زمان خلافت حضرت اميرالمؤمنين امام علي(ع) و همچنين عمر بن عبدالعزيز كه مردم زكات خود را به موقع پرداخت مي‌كردند، هيچ فقيري وجود نداشت و زكات را به آزاد كردن غلام اختصاص مي‌دادند، افزود: در زمان حضرت ولي عصر(عج) نيز به علت اينكه مال به درستي تقسيم مي‌شود، زكات در دست مردمان باقي خواهد ماند و آن را صرف ساير امور مسلمانان خواهند كرد.

امام جمعه اردبيل با بيان اينكه اگر واجب خدا تعطيل شود، اين مال و ناني كه زكاتش پرداخت نشده و مصرف مي‌شود ذائقه را با شرك و زشتي همراه خواهد ساخت، اعلام كرد: زكات در بين اعمالي كه خداوند واجب كرده در اوج است و مقام بسيار بالايي دارد كه بر مسلمانان واجب است با پيروي از فرامين الهي تقواي خود را تقويت كنند.

نماينده ولي فقيه در استان با اشاره به اينكه خداوند متعال 32 بار نام زكات را در قرآن كريم آورده، گفت: اين امر از اهميت بسزايي برخوردار است چرا كه معلوم مي‌شود زكات نقش بسزايي را در جامعه ايفا مي‌كند كه هرگز نبايد از آن غافل شد.

وي با بيان اينكه پروردگار در دو جا به هلاك شدن مشركان اشاره كرده است، افزود: يكي كساني هستند كه آبرو مي‌ريزند و ديگري افرادي كه اقتصاد را مختل مي‌كنند كه در واقع نپرداختن زكات، زير پا گذاشتن حق الناس و اختلال در وضع مالي افراد جامعه است.

آيت الله عاملي با اشاره به اينكه كساني كه زكات نمي‌دهند، مشرك هستند، اعلام كرد: پيغمبر اسلام در بحارالنوار جلد 46 صفحه 29 مي‌فرمايد: «به خدا قسم كه به غير از مشرك هيچكس ديگري به زكات خيانت نخواهد كرد.»

امام جمعه اردبيل با بيان اينكه آنان كه زكات نمي‌دهند در محشر در صف مشركان ظاهر خواهند شد، افزود: مشرك يعني اينكه نه توحيد دارد، نه نبوت، نه امامت و نه اصل و نه فرع و مالي كه زكات آن پرداخت نشود، شوم و لعنت شده است.

وي با اشاره به اينكه خداوند متعال بسيار زيبا عالم را قسمت كرده است، گفت: پروردگار مي‌خواهد براي پاك كردن انسان‌ها، با دست آنان زكات را به دست نيازمندان برساند تا عدالت اجتماعي برقرار شود.

آيت الله عاملي با اعلام اينكه بر تجار مستحب است كه زكات مال خود را پرداخت كنند، بيان كرد: همه بايد به فكر فقرا و افراد تنگدست باشند و رفع مشكلات آنان را در اولويت برنامه‌هاي خود قرار دهند.

نماينده ولي فقيه در استان با بيان اينكه پيامبر اكرم(ص) با آن همه عظمتش كساني را كه زكات نمي‌دادند از مسجد بيرون راند، گفت: كسي كه زكات ندهد، خدا او را لعنت مي‌كند و نمازش قبول نيست كه بايد بيش از پيش در جهت ترويج و نهادينه شدن اين فريضه واجب در جامعه تلاش شود.

خبرنگار خبرگزاری بسیج از اردبیل: محمد حسین حسین پور
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar