سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۰۴۷۲۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۶- ۰۹: ۱۰
حسینی پور عنوان کرد
طرح قیمت تضمینی گندم در حالی به صورت آزمایشی در بستر بورس کالای ایران به اجرا درآمده این درحالی است که کشاورزان از دیرکرد پرداخت مطالباتشان گله‌مند هستند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، طرح قیمت تضمینی گندم در حالی به صورت آزمایشی در بستر بورس کالای ایران به اجرا درآمده است که کشاورزان سال هاست از دیرکرد پرداخت مطالباتشان از سوی دولت به دلیل اجرای سیاست خرید تضمینی گله مند هستند، این در حالی است که با اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا، دو سوم پول کشاورزان در سریع ترین زمان ممکن به حساب آن ها واریز می شود و دولت تنها موظف به واریز مابه التفاوت قیمت کشف شده در بورس با قیمت تضمینی اعلامی است. با این راهکار ضمن اینکه مشکل نقدینگی کشاورز سریع تر مرتفع می شود، بار مالی دولت از بابت پرداخت مبالغ مربوط به خرید گندم نیز کاهش می یابد.

محمود حسینی پور در گفتگو با  خبرنگار بورس،بانک و بیمه  ،در خصوص اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا و مزایای آن برای بخش کشاورزی گفت: اجرای این سیاست مزایای زیادی دارد؛ اول اینکه نیاز بخش های مختلف مشخص می شود به چه میزان است، زیرا در بورس کالا آمار های کاملی از عرضه کننده و متقاضی خرید به صورت شفاف در سامانه معاملات درج می شود.

وی ادامه داد: دسترسی به این آمار های دقیق در حوزه تولید محصولات کشاورزی برای سال های آینده اثر گذار بوده و می تواند برای برنامه ریزی و مدیریت بازار و نیز کاهش هزینه های مرتبط با حمل و ترابری محصولات مورد استفاده قرار گیرد.

حسینی پور از مزایای دیگر اجرای این طرح گفت: از سوی دیگر عرضه در بورس کالا مانع از دپوی محصولات کشاورزی در انبار ها شده و از فساد آن ها جلوگیری می کند، زیرا با عرضه در بورس کالا محصولات سریع تر به دست مصرف کننده می رسد و می توان نسبت به میزان تقاضا و نحوه نگهداری و رعایت استاندارد ها و بهداشت آن اطلاعات دقیق تری داشت.

این تحلیلگر بازار بورس کالا تاکید کرد: در سیاست خرید تضمینی دولت متعهد به پرداخت ۱۰۰ درصد پول کشاورزان بود که تسویه آن گاهی ماه ها و حتی چندین سال به طول می انجامید؛ حال آنکه یکی دیگر از ویژگی های طرح قیمت تضمینی این است که دولت تنها پرداخت حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد پول کشاورزان را متعهد است و عمده آن از طریق بورس کالا به دست کشاورز می رسد و به نظر می رسد دریافت حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد پول کشاورز در مدت کمتر از چهار روز، بهتر از دریافت کامل آن، ولی بعد از یک بازه طولانی است، زیرا موضوع مدیریت زمان و ارزش زمانی پول نیز حائز اهمیت بوده و وصول سریع آن رضایتمندی بیشتری را برای کشاورزان در پی دارد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای سیاست قیمت تضمینی ضمن ایجاد منفعت برای دولت و کشاورز، نفع ملی را برای اقتصاد کشور نیز به همراه می آورد و قیمت ها به سمت واقعی تر شدن حرکت می کند، گفت: در زمان برداشت محصول، قیمت ها کاهش می یابد و در زمان افزایش میزان تقاضا خریداران مجبور به خرید با قیمت های بالاتر هستند.

حسینی پور عرضه کلیه کالا های کشاورزی در بورس کالا را در فرآوری بهتر و سریع تر کالا ها و رسیدن آن ها به مصرف کننده واقعی موثر دانست و  گفت: حذف هزینه های حمل و ترابری مضاعف در سیستم گندم به عرضه در بورس کالا کمک می کند.

حسینی پور برقراری ارتباط با بورس های نواحی دیگر و کشور های منطقه را در افزایش منافع فعالیت بورس کالا در بخش کشاورزی موثر دانست و عنوان کرد: کشور های شمالی همچون قزاقستان که در همسایگی ایران قرار گرفته و تولیدکننده بزرگ گندم هستند و محصول خود را از جنوب ایران به دیگر نقاط صادر می کنند می توانند با همکاری بورس کالا نیاز بخش های شمالی کشور را تامین کرده و در مقابل گندم برداشت شده از مناطق جنوبی ایران را به صادرات خود اختصاص دهند؛ بطوریکه در این روش هزینه حمل به میزان دو برابر قبل حذف می شود.

وی با بیان اینکه تجربه راه اندازی و توسعه بورس های کالایی در حوزه کشاورزی در کشور های پیشرفته دنیا موفق بوده است، تاکید کرد: در کشور های پیشرفته بورس کالا های کشاورزی زودتر از سایر بورس ها ایجاد شده و معاملات آتی در آن ها به اجرا در آمده است؛ در حال حاضر این فرآیند می تواند با سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران از طریق معاملات آتی و سلف نوسانات قیمتی را به حداقل ممکن برساند.

حسینی پور وجود ابزار های نوین مالی در بورس کالا را موجب فعال شدن تجار ایرانی و شکوفا شدن اقتصاد کشور دانست و در خصوص مزایای این بازار برای بخش کشاورزی گفت: ابزار های مالی نوین همچون گندم مصرف کننده می تواند برای ماه های بعدی گندم مورد نیاز خود را خریداری کرده و ریسک احتمالی ناشی از نوسان قیمت ها را کاهش دهد.

حسینی پور در پایان تاکید کرد: کاهش نوسانات شدید، انبارداران و سرمایه گذاران نیز وارد بورس می شوند به طوری که به جریان افتادن سرمایه ها در بورس و بخش مولد اقتصادی، نرخ بهره بازار را تحت تاثیر خود قرار داده و به مدیریت نرخ بهره و تورم در کشور کمک بسزایی خواهد کرد، زیرا معاملات آتی در تعیین نرخ بهره بازار نیز اثر دارد و این ابزار ها به عنوان ابزار هایی ضد تورم و همچنین ضد رکود می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar