سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۰۷۰۷۸
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۶- ۴۸: ۱۴
رئیس سازمان حج و زیارت:
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ضابطه‌مندی تمام بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها باید دقیقا عمل شود، از مدیران کاروان‌ها خواست بر استفاده همه زائران از مچ بندهای شناسایی تاکید کنند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، حمید محمدی در جلسات توجیهی مناطق 1 و ٢ مکه مکرمه گفت: خاص بودن وضعیت حج امسال برای همه ملموس است و حج امسال حج متفاوتی است، که داری ویژگی‌هایی هست؛ تاخیر در ورود ایران به عملیات حج؛ افزایش سهمیه 500 هزار نفری زائرین کل کشورها و ٣5 درصدی زائرین ایرانی از این ویژگی‌ها است.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: تمایز دیگر حج امسال با سال‌های قبل فضایی بود، که برعلیه حج ایجاد شده بود که الحمد الله زائرین طی حضورشان در کشور عربستان به بی اساس بودن آن پی بردند.

وی افزود: حج امسال حج سرنوشت سازی است که همه باید نهایت تلاش را برای اجرای مطلوب آن داشته باشیم.

رئیس سازمان و زیارت حفظ سلامت و امنیت حجاج را به عنوان 2 اصل مورد تاکید قرار داد که خادمین به این 2 اصل می‌بایست نگاه ویژه داشته باشند و ضابطه مندی تمام بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها باید دقیقا عمل شود و هیچ فردی حق عدول از این بخشنامه‌های اعلامی را ندارد، زیرا این دستورالعمل‌ها با تایید سازمان و بعثه مقام معظم رهبری نهایی شده است.

وی افزود: سیاست‌های سازمان مجموعه محوری است و در عرفات هم خیام به صورت مجموعه‌ای اداره می‌شود، در عین حال مدیر کاروان مسئول کاروان و اجرای دستورالعمل‌هاست.

اطلاع رسانی شفاف در کلیه مقاطع عملیات در جهت راهنمایی زائران ضروری است و در تسهیل امور موثر خواهد بود و دغدغه و استرس زائرین در گفت‌وگو و اطلاع رسانی برطرف خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان گفت: عملیات انتقال زائرین اهل سنت از صبح هشتم ذی الحجه به منا و انتقال سایر زائران نیز به عرفات بعد از ظهر روز هشتم آغاز می‌شود و تا اواخر شب، این انتقال به اتمام می‌شود.

انتقال زائرین طبق برنامه اعلامی بعد از نماز مغرب در نهم ذی الحجه صورت خواهد گرفت که بانوان و معذورین در ابتدا به منا منتقل خواهند شد و سایرین نیز به منطقه پیش‌بینی شده در مزدلفه منتقل خواهند شد تا بعد از اذان صبح به سمت منا حرکت کنند و بعد از طلوع آفتاب به سرزمین منا وارد شوند که حرکت به سمت جمرات مطابق جدول زمانبندی بعد از صرف صبحانه و استراحت از ساعت 10:30 صبح روز دهم ذی الحجه آغاز می‌شود و کاروان‌ها طبق زمانبندی به تدریج به سمت جمرات می‌روند و برنامه ذبح برای زائرین هم طبق همین برنامه انجام خواهد گرفت.

وی در توضیح بیشتر تصریح کرد: ذبح برای بانوان و معذورین که درشب قبل رمی خود را انجام خواهند داد نیز صبح روز عید قربان انجام خواهد گرفت.

محمدی افزود: در روز یازدهم ذی الحجه نیز هیچ زائر ایرانی چه فردی و چه کاروانی حق حضور از ساعت 14 به بعد را در جمرات ندارد و همچنین در روز دوازدهم ذی الحجه نیز زائرین ما قبل از ساعت 10:30 می‌بایست به خیام خود در منا برگردند که اجرای دقیق آن از سوی مدیران کاروان‌ها مورد انتظار است.

رئیس سازمان حج و زیارت در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: مدیران مجموعه در جهت احقاق حق زائرین در تامین امکانات طبق قرارداد با مالکین تلاش کنند و برخی موارد اجرایی را نیز جهت اقدام ابلاغ کرد.

محمدی ضمن تاکید بر اطلاع رسانی شفاف به زائرین، اطلاع زائرین را در خصوص برخی موارد منجمله دلایل اختلاف قیمت کاروانها؛ تعطیلی حمل و نقل بین شهری از 5 تا 14 ذی الحجه را حق مسلم ایشان دانست که می‌بایست توسط مدیران کاروانها اطلاع رسانی شود و از مدیران خواست تا بر استفاده زائرین بر کارت و مچ بندهای شناسایی تاکید کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین بر رعایت قوانین کشور میزبان از سوی مدیران تاکید داشت و با ذکر چند مورد از ایشان خواست تا به زائرین در این رابطه اطلاع رسانی داشته باشند که عدول از آن ممکن است شرایط مطلوب فعلی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar