سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۹۱۷۰۵۸
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶- ۲۸: ۰۸
ترجمه محبوبه مهاجر از کتاب «مقدمه بر تئاتر» از سوی انتشارات سروش به چاپ هشتم رسید.

به گزارش خبرگزاری بسیج، چاپ هشتم کتاب «مقدمه بر تئاتر» تألیف اورلی هولتن و با ترجمه محبوبه مهاجر از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شد.

کتاب «مقدمه بر تئاتر» کتابی است که تئاتر را همچون عملی ارتباطی می‌داند که کارکردهای مشترکی با دیگر هنرها دارد و می‌کوشد تا پیام‌های مشابهی برساند. ساخت و شیوه برخورد کتاب بازتاب همین پیش فرض است به این معنا که هم قرابت‌هایی با انواع مدل‌های ارتباطی دارد و هم در طرز تلقی رایج در بسیاری از رشته‌ها که هر روز اهمیت بیشتری نیز می یابد شریک است و آن اینکه رفتار همه آدمیان یا اکثر آنها حاوی پیام و نمادین است.

کتاب حاضر عمدتاً ناظر بر سوالاتی از این دست است: «تئاتر چیست؟»، «کارتئاتر چیست؟»، «طرز کار آن چگونه است؟»، «تماشاگر چه انتظاری باید از تئاتر داشته باشد؟» این کتاب صرفاً در ارتباط با پرسش‌های بالا به تاریخ تئاتر می‌پردازد. و لذا پیش از هر چیز برای استفاده این دسته از دانشجویان و برای یک دوره شناخت تئاتر در نظر گرفته شده است. نگارنده امیدوار است که کتاب حاضر با چنین ساخت ترکیبی برای فارغ التحصیلان آتی رشته تئاتر نیز به عنوان یک زمینه کلی و عمومی مفید باشد.

دو فصل نخست این کتاب مقدمه ای کلی درباره هنرها و تئاتر است. می توان گفت که پنج فصل بعدی کم و بیش مترادف با چهار اصطلاح نخست خمسه برک است که عبارتند از : عمل، عامل، وسیله و صحنه.

چهار فصل بعدی تا حدودی به اصطلاح پنجم برک یعنی هدف پرداخته و می کوشد نشان دهد که چگونه اشکال و سبک های مختلف تئاتر بازتاب تجارب گوناگون حیات بوده و برداشت های متفاوت مثبت به زندگی را ابلاغ کرده اند. فصل نهایی به نقد تئاتر پرداخته و می کوشد رهنمودهای مقدماتی درباره پاسخ به این سوال که " تئاتر خوب کدام است؟" به دست دهد.

کتاب حاضر ملهم از تجارب نگارنده و از مشکلاتی است که وی در تدریس این درس به گروهی از دانشجو داشته و غرض از نگارش آن ، نظر نویسنده دایر بر نوعی بودن احتمالی آن دسته دانشجو بوده است. به هر حال نویسنده کوشیده است تا دست معلم را در کلاس تا حدود زیادی باز گذارد و افکار و نگرش هایی را عرضه بدارد به این امید که اگر موافق نیز نیفتد دست کم انگیزه تفکر و بحث قرار گیرند.

چاپ هشتم کتاب «مقدمه بر تئاتر» در 290 صفحه مصور همراه با نمودار و با قیمت 19 هزار تومان از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقمندان به هنر تئاتر قرار گرفته است.

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: