سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۲۱۳۲۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۶- ۲۷: ۰۱
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل خبر داد:
صدیقیان، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: دانش بومی کاشت هندوانه سنبک به شماره ۱۴۲۳ اول فروردین ماه سال جاری، در فهرست ملی میراث ‌فرهنگی ناملموس به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری بسیج از اصفهان؛ جواد صدیقیان در گفتگویی با اشاره به کاشت هندوانه بومی در چاله سنبک اضافه کرد: سده های متمادی است که مردم کویر آران و بیدگل با اجرای فنی جالب توجه محصول هندوانه را در مناطق سنبک و چهارطاقی در کویر آران و بیدگل به صورت دیم کشت می کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل بیان کرد: کویر آران و بیدگل یکی از خشک ترین مناطق کویر مرکزی ایران به شمار می رود، با این حال مردم سخت‌کوش کویر به ویژه در مناطق سنبک و چهارطاقی منطقه ای را در چند صد سال گذشته کشف نموده اند که دارای مقادیر متناوبی آب زیر زمینی است.

وی قدمت کشت هندوانه در سنبک را از حدود ۴۰۰ سال پیش عنوان کرد و گفت: مردمان این مناطق در این چاله ها که در گذشته تعداد آن به بیش از ۳۶۰ عدد می رسید به صورت دیم تخم هندوانه کشت کرده و بوته این گیاه از آب کمی که در این چاله ها جمع می شد به تدریج تغذیه و سپس هندوانه به عمل می آمد.

صدیقیان با بیان این که حرکت و فن کشت دیم هندوانه در کویر آران و بیدگل منحصر به فرد بوده ادامه داد: برداشت هندوانه در دل کویر جاذبه‌ای است که برای اکثر گردشگران کویر مورد توجه قرار گرفته و به نظر می رسد، پدیده طبیعی کاشت و برداشت هندوانه در کویر در آینده نزدیک و با تبلیغات مناسب برای جذب گردشگر به یکی از عجایب طبیعی دنیا تبدیل شود و بر جذابیت های همیشگی کویر بیفزاید.

وی از ثبت دانش بومی کاشت هندوانه دیمی در کویر چاله سنبک آران‌ و ‌بیدگل در فهرست میراث ناملموس کشور خبر داد و اظهار کرد: دانش بومی کاشت هندوانه دیمی در کویر چاله سنبک به شماره ۱۴۲۳ در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ در فهرست ملی میراث ‌فرهنگی ناملموس به ثبت رسید.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar