سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۲۸۵۴۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶- ۴۸: ۰۶
پیگیری «بسیج» از اوضاع کار و اشتغال_5
یکی از چالش های دولت در حل معضل بیکاری ؛ وجود مدیران ناکارآمد است . بر همین اساس مدیران ناکارآمد نمی توانند از منابع محدود نیازهای نامحدود را تأمین کنند.

گروه اقتصادی خبرگزاری بسیج: اشاره: بررسی جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از بازار کار کشور نشان می‌دهد که در فصل بهار امسال مجموع بیکاران و شاغلان کشور ۲۶ میلیون و ۶۷۵ هزار و ۳۲۸ نفر بوده که از این تعداد ۲۳ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۳۵۵ نفر شاغل و ۳ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۹۷۳ نفر نیز بیکار بوده‌اند.

بر پایه این گزارش، از ۲۱ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۱۳۱ مرد فعال در بازار کار کشور، ۲ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۷۷۶ نفر از مردان کشور در صف بیکاری قرار دارند و ۱۹ میلیون و ۵۵ هزار و ۳۵۵ نفر نیز شاغل بودند.

همچنین از مجموع ۵ میلیون و ۳۷۲ هزار و ۱۹۷ نفر زن فعال در بازار کار کشور نیز یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۹۷ نفر بیکار و ۴ میلیون و ۲۵۳ هزار نفر شاغل هستند. همچنین ۱۹ میلیون و ۶۰۳ هزار نفر از کل بیکاران و شاغلان کشور در شهرها و ۷ میلیون و ۷۱ هزار نفر نیز در روستاهای کشور سکونت دارند.

 مدیران ناکارآمد؛ چالش دولت در حل معضل بیکاری است

نرخ بیکاری شهرها ۱۴.۴ درصد و تقریبا دو برابر نرخ بیکاری در روستاها (۷.۸ درصد) است. در عین حال، بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۸.۸ درصد و نرخ بیکاری ۱۵ تا ۲۹ ساله ها نیز به عنوان مهمترین گروه جوینده شغل در کشور ۲۶.۴ درصد است که نسبت به میانگین نرخ بیکاری کشور که ۱۲.۶ درصد است، ‌ به بیش از ۲ برابر رسیده است.

نرخ بیکاری مردان ۱۵ تا ۲۹ ساله کشور در فصل بهار امسال ۲۱.۱ درصد و نرخ بیکاری زنان نیز ۴۴.۶ درصد بود. بخش کشاورزی ۱۸.۷ درصد از کل اشتغال کشور را معادل ۴ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۵۴۵ نفر ایجاد کرده و سهم بخش صنعت نیز از اشتغال زایی به میزان ۳۱.۵ درصد و تعداد شاغلان نیز ۷ میلیون و ۳۴۲ هزار نفر است.

بخش خدمات به عنوان بزرگترین ظرفیت اشتغال زایی کشور، ۴۹.۸ درصد کل اشتغال کشور را ایجاد کرده و شاغلان این بخش ۱۱ میلیون و ۵۹۷ هزار و ۶۹۱ نفر است. سهم زنان نسبت به مردان در اشتغال بخش خدمات کشور بیشتر بوده و معادل ۵۱.۳ درصد است.

 مدیران ناکارآمد؛ چالش دولت در حل معضل بیکاری است

گزارش بسیج  حاکی است، از ۲۳ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۳۵۵ نفر از کل شاغلان کشور، ۲ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۴۵۲ نفر دارای اشتغال ناقص بوده (یعنی در هفته کمتر از ۴۴ ساعت کار می کنند و در مرز بیکاری و اشتغال قرار دارند)، در عین حال، ۹ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۱۱۷ نفر نیز در ایام هفته بیشتر از حد استاندارد در محل کار خود حاضر شده و اضافه کاری می‌کنند.

اهمیت معضل بیکاری در بین جوانان و اهمیت دادن به بخش تولید داخلی ما را بر آن داشت تا گفتگویی با عضو سابق کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ترتیب دهیم.

سالار مرادی، عضو سابق کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری بسیج،  با اشاره به مهم ترین چالش دولت در رسیدگی به اوضاع کارخانجات نیمه تعطیل و تعطیل گفت: مسأله بیکاری موضوعی است که همیشه گریبان گیر جوانان میهن عزیزمان بوده  است اما در این موضوع یک مثالی می زنم گاهی ساخت پروژه  عمرانی مانند  پل ها را  به پیمان کاری می سپارند که به مدت 6 ماه کار راتحویل می دهد اما همین کار را پیمان دیگر 5 سال طول می دهد.

عضو سابق کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه کار جهادی در پیشرفت پروژه ها و طرح های کلان کشور تصریح کرد: اگر ارزیابی داشته باشیم خواهیم فهمید که پیمان کار اول با کار جهادی و انقلابی موفق شده است پروژه را در زمان کمتر به پایان برساند لذا ما در تمام پروژه ها و طرح های کشور نیازمند کار جهادی و انقلابی هستیم.بر همین اساس سازمان هایی مانند سپاه و یا بسیج که ذات انقلابی و جهادی دارند می توانند بسیاری از پروژه ها را در مدت زمان اندک به پایان برسانند. این سازمان ها پروژه ها را به جای آنکه 5ساله به پایان برسانند در مدت 6 ماه به پایان برسانند.

مرادی با اشار به مهم ترین چالش دولت در حل معضل بیکاری خاطرنشان کرد: یکی از چالش های دولت در حل معضل بیکاری ؛ وجود مدیران ناکارآمد است . بر همین اساس مدیران ناکارآمد نمی توانند از منابع محدود نیازهای نامحدود را تأمین کنند امروز یکی از معضلات اقتصادی ما عدم استفاده از امکانات محدود در جهت نیازهای نامحدود است. امروز ما نمی توانیم این منابع را در جهت نیازهای نامحدود بسیج کنیم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar