سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۳۰۹۱۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶- ۵۷: ۱۱
16 مهر سال66،سالروز بمباران شیمیایی سومار؛
در روز شانزده مهر 1366، حمله هواپیماهای عراقی به مراکز تجمع نیروها و انبارهای مهمات در منطقه سومار و بمباران شیمیایی این منطقه 100 شهید و 1350 مجروح بر جای گذاشت.

 به گزارش خبرگزاری بسیج از گیلانغرب، سابقۀ بمباران شیمیایی منطقه سومار به ابتدای سال 1362 بازمی‌گردد،رژیم بعث عراق در نخستین روزهای سال 1362، در سراسر جبهه‌های جنگ  در کمال رذالت و خباثت به گازهای شیمیایی متوسل شد.

 

در فروردین ماه 62، نیروهای عراقی با استفاده از خمپاره‌انداز و توپخانه، چهار بار علیه نیروهای خودی از گلوله‌های شیمیایی استفاده کردند و مناطق فکه (3 فروردین ماه 1362)، پایگاه مسلم نقابی (6 فروردین 1362) و سومار (در روزهای 9 و 18  فروردین 1362) را هدف قرار دادند که طی آن، چهار نفر در سومار مصدوم شدند. در روزهای 7 و 8 شهریورماه سال 1362 نیز، به‌ترتیب مناطق سردشت و سومار هدف توپ‌های حاوی گازهای سمی قرار گرفتند که از تعداد تلفات و مصدومان آنها، اطلاعی در دست نیست.

 

گزارش واقعه

 

در گزارش این روز در روزشمار پنجاه‌ویکم مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، بمباران شهر سومار به این صورت تشریح شده است:

"هواپیماهای رژیم بعث عراق امروز منطقه عمومی سومار را بمباران شیمیایی کردند، در ساعت 9 و 30دقیقه بیش از 6 فروند هواپیمای دشمن مراکز تجمع نیروها و انبارهای مهمات خودی را هدف حمله قرار دادند.

هواپیماهای عراقی ابتدا قرارگاه لشکر88 زرهی ارتش جمهوری اسلامی را بمباران کردند و سپس در سطحی گسترده از عوامل شیمیایی اعصاب استفاده کردند

 

 به استناد مستندات  مرکز اسناد و تحقیقات  دفاع مقدس براثر این حملات 100 تن شهید و 1350 نفر مجروح شدند،همچنین یک زاغه مهمات و تعدادی خودرو خسارت دید."

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar