سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۳۲۲۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶- ۴۳: ۱۰
یک جامعه شناس و استاد دانشگاه خوارزمی، گفت: برای جلوگیری از اشاعه فرهنگ نادرست و خنثی کردن تبلیغات غلط فضای مجازی، همه دستگاه‌ها به خصوص صداوسیما مسئول هستند. امروز شبکه‌های ترکیه‌ایی مردم را به خود جذب کرده و تشویق به مصرف الکل می‌کند.

به گزارش سرویس بسیج جامعه زنان کشور خبرگزاری بسیج، مردان زمانی که مست هستند، 75 درصد از حرف‌هایی که می‌زنند حقیقت دارد"، " الکل به مقاومت بدن در مقابل تشعشعات رادیواکتیو کمک می‌کند، بیشتر افرادی که در سال 1986 فاجعه اتمی چرنوبیل در شوروی سابق زنده ماندند در زمان انفجار مست بوده‌اند."

اینها بخش‌هایی از اطلاعات فضای مجازی و کانال‌های تلگرامی است که امروزه مانند آنها زیاد دیده می‌شود.

گفتنی است؛ این پیام‌های ترغیب کننده به سمت استفاده از الکل هدفمند طراحی شده و تنها یک سری اطلاعات بدون پشت پرده نیست.

در این راستا با دکتر امان ا... قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه خوارزمی گفتگو کرد و وی با اشاره به پدیده افزایش مصرف الکل بین زنان در جامعه امروز گفت: تحقیقات علم پزشکی نشان داده است سیگار و الکل برای خانم‌ها به خصوص در دوره بارداری بسیار مضر است. ده‌ها روانشناس و آسیب‌شناس اجتماعی معتقدند، 284 روزی که جنین در رحم مادر به سر می‌برد، چارچوب زندگی او را درطول 70 سال آینده تشکیل خواهد داد و برهمین اساس می‌گویند کودکانی که در آینده به جرم‌ها، خشونت و پرخاشگری روی می‌آورند، به خاطر استرس‌ها و مشکلات آزاردهنده‌ای بوده است که مادر در دوران بارداری داشته‌ است. یکی از عوامل استرس، تغییر شخصیت و رفتار، مصرف الکل می‌باشد زیرا از بدو تشکیل بچه در رحم مادر، قلب مادر با قلب بچه یکی است.

وی افزود: در کشورهای غربی، بسیاری از زنان آلوده به الکل، عضو گروه‌های فاسد هستند و در بعضی از بارهای مشروب فروشی، به اجتماع گروه‌هایی به نام لینک می‌پیوندند. لینک نام گروهی است که به طور خودسرانه به انجام کارهای خلاف می‌پردازد. تحقیقات جامعه شناسان نشان داده است؛ الکل و مواد مخدر دراین جوامع باعث برهم ریختن بنیان خانواده، اثرات منفی بر شخصیت و رفتار فرزندان و دگرگونی جامعه شده است.

هیچ معلمی به اندازه مادر اثرگذار نیست

این جامعه شناس ادامه داد: در یک خانواده وقتی یکی از والدین آلوده به الکل می‌شوند، به نوعی تبلیغات ناهنجار برای فرزندان خود می‌کنند و آنها را به سمت مصرف الکل سوق می‌دهند به طوریکه ممکن است فرزند از والدین خود هم پیشی بگیرد. بنابراین در دنیای مُدرنیته امروز و گسترش فضاهای مجازی که ممکن است تبلیغات مثبت برای چیزهایی که همواره منفی بودن آنها ثابت شده است، وجود داشته باشد اما خانواده‌ها به‌خصوص مادر که الگوی فرزندان خویش است نباید تحت تاثیر تبلیغات فاسد قرار بگیرد.

قرایی مقدم با تاکید براینکه هیچ معلمی به اندازه مادر در جامعه اثرگذار نیست، گفت: اشاعه این فرهنگ مبتذل در جامعه از لحاظ اجتماعی بسیار مخرب است و به مرور موجب نابسامانی اقتصادی، فرهنگی، روحی و روانی خانواده می‌شود.

این استاد دانشگاه، نتیجه تحقیقات برخی از جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعی چون خانم مارگارت مید روی دو قبلیه بنام‌های آراپش و موندوگومور را مثال زد و گفت: مادران در قبیله آراپش همواره عادت دارند در شیر دادن، شستشوی و قنداق کردن بچه آرامش را حفظ کنند و درنتیجه فرزندانی آرام، به دور از خشونت، مهربان و صلح‌جو بار می‌آورند و امروزه قبیله آراپش مردمانی آرام و مهربان دارد. برخلاف آنها قبیله موندوگومور به خشونت، موذی‌گری، بدجنسی، جنگ و نزاع معروف هستند زیرا مادران آنها با خشونت با بچه‌های خود رفتار می‌کنند و فرزندانی خشن و ناهنجار بار می‌آورند. بنابراین مادر الگوست و مادرانی که الکلی و سیگاری هستند یا قمار می‌کنند، حجب و حیا، حرمت و شخصیت خود را پیش چشم فرزندان از دست می‌دهند.

همه دستگاه‌ها مسئول خنثی‌سازی تبلیغات غلط فضای مجازی

وی با بیان اینکه شخصیت فروریخته مادر نمی‌تواند آیینه تمام نمای خوبی برای فرزند باشد، تاکید کرد: برای جلوگیری از اشاعه فرهنگ نادرست و خنثی کردن تبلیغات غلط فضای مجازی، همه دستگاه‌ها ازجمله وزارت فرهنگ و ارشاد، صداوسیما و آموزش و پرورش با فرهنگ‌سازی به‌ویژه در کتاب‌های درسی مسئول هستند.

موسیقی نامناسب، یکی از عوامل گرایش به الکل و سیگار

قرایی راهکار بهبودی وضعیت موجود در جامعه را در دور کردن ناامیدی از جامعه، رفع بیکاری، شاد کردن جوانان و افزایش امید به زندگی دانست و تصریح کرد: تحقیقات روی عوامل گرایش به سیگار، نشان می‌دهد پول توجیبی زیاد، دوستان ناباب، محل زندگی نامناسب، میزان اعتقادات مذهبی و پایبندی خانواده به مسائل دینی، نوع فرهنگ خانواده و کنترل پدر و مادر، در این قضیه دخیل هستند. از دیگر عوامل تاثیر گذار که کمتر به آن اشاره می‌شود، موسیقی نامناسب مثل رپ و سبک‌هایی که باعث بوجود آوردن بی‌بندوباری در جامعه می‌شود، است

مسئولیت صداوسیما در جلوگیری از سرخوردگی مردم

این جامعه شناس یادآور شد: ایجاد سرگرمی مناسب در شبکه‌های تلویزیونی ایران، گرایش به شبکه‌های ماهواره‌ایی که مدام مصرف الکل را تبلیغ می‌کنند را کم می‌کند. این درحالیست که الان شبکه‌های ترکیه‌ایی با فراهم کردن برنامه‌های متنوع، زنان و جوانان را تشویق به مصرف الکل، سیگار، ترویج و عادی کردن بی بندوباری در جامعه تشویق می‌کند. بنابراین رادیو و تلویزیون باید آگاه بوده و برنامه‌های جذاب تهیه کنند تا از سرخوردگی مردم جلوگیری شود و سیگار و مشروبات الکلی یک پناهگاه نباشد.

وی متذکر شد: اکثر اوقات دخترها برای اینکه به پسرها نشان دهند از آنهاعقب‌‌تر نیستند به مشروب روی می‌آورند و به دنبال آن، روابط نامشروع، تجردگرایی، ازدواج سفید گسترش می‌یابد. 

قرایی مقدم در پایان گفت: در واقع امروز فرهنگ جامعه بیمار شده است و خانواده، آموزش و پرورش، رادیو و تلویزیون، وزارت فرهنگ و ارشاد و قوه قضاییه همگی در این امر دخیل هستند. متاسفانه هنجارها و باورهای جامعه به‌دلیل ندانم کاری مسئولان مورد بی‌مهری مردم قرار گرفته است.

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: