سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۴۵۶۲۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۶- ۲۰: ۰۰
مسئول بسیج رسانه سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل:
مسئول بسیج رسانه سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل با حضور در خبرگزاری تسنیم به تبیین اهداف جشنواره رسانه‌ای "ابوذر" که با هدف گفتمان‌سازی آرمان‌های انقلاب و منویات رهبری معظم انقلاب در اردبیل برگزار می شود، پرداخت.

جشنواره رسانه‌ای

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، سازمان بسیج رسانه استان اردبیل از سه سال گذشته با هدف بصیرت افزایی و عینیت بخشیدن به منویات رهبر معظم انقلاب، جشنواره قلم و رسانه را آغاز کرد که توانست بازتاب‌های بسیار تاثیرگذاری را در جامعه و بین اصحاب رسانه داشته باشد، دومین دوره با نام جشنواره رسانه ای ابوذر مطرح شد که با استقبال خوب اصحاب رسانه مواجه بود، امسال نیز این هدف با بطور مستمر پیگیر شده و برای سومین بار شاهد برگزاری جشنواره رسانه ای ابوذر در استان هستیم.

سرهنگ علی لطفی، رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل، جوانب و اهداف این همایش را مورد بررسی و تحلیل قرار داد و پاسخگوی سوالات مطرح شده در این مورد شد.

دلیل برگزاری این همایش به‌طور تخصصی برای اصحاب رسانه یست؟

لطفی: در دهه چهارم انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران، رکن رکین ولایت فقیه و نقش برجسته آن در سکانداری این کشتی بیش از پیش بر همگان آشکار شده است، نقشی برجسته و بی‌بدیل که توانسته است در سالهای پرتلاطم پس از انقلاب وظیفه سنگین حراست و پاسداری از انقلاب را بر عهده گرفته و ایران اسلامی را از گردنه‌های پرخطر بسیاری که با آن موجه بوده به سلامت عبور دهد.

 مقام معظم رهبری به عنوان دیدبان بصیر انقلاب و نظام اسلامی طی سال‌های متمادی زعامت خویش به فراخور ضروریات جامعه مباحث بسیار اساسی و مهمی را طرح نموده‌اند که متاسفانه در گذر زمان این مباحث به دلیل مشغول شدن مسئولین و مردم به امور روزمره به گفتمان غالب جامعه تبدیل نشده است، مباحثی که میتواند حرکت رو به جلوی انقلاب را شتابی افزون بخشد.

عصر حاضر هنگامه‌ای حساس است؛ عصری که در آن رسانه‌ها به عنوان نهادهای تاثیرگذار بر افکار عمومی کنترل و هدایت جوامع را به عهده دارند، امروزه از رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می‌شود و جریان آزاد اطلاعات به عنوان یک ضرورت مهم تلقی می‌گردد.

مطبوعات و رسانه‌ها در کشور عزیزمان در برهه‌های مختلف نقش تاریخی خود را ایفا نموده‌اند چه در اوایل انقلاب، چه در دوره دفاع‌مقدس و چه در سال‌های پس از آن؛ بی شک انتظار از رسانه‌ها و مطبوعات بیش از این است و مطالبه عمومی مردم از رسانه‌ها فراتر از آن چیزی است که امروز رسانهها اعم از مکتوب، تصویری، صوتی یا رسانه‌های موجود در فضای مجازی به آن همت گمارده‌اند، گفتمان سازی آرمان‌های انقلاب و منویات رهبری معظم انقلاب یکی از آن مطالبه‌ها است.

    اینک که به تدبیر مسئولین، سازمان بسیج رسانه تشکیل یافته است می‌توان امیدوار بود که این سازمان با حمایت‌های مسئولین استان بتواند قدمی هر چند کوچک اما موثر را در این راستا بردارد و با مشارکت و حضور اصحاب قلم و رسانه در گفتمان‌سازی منویات مقام‌معظم رهبری اقدام نماید.

 اهداف برگزاری جشنواره رسانه‌ای « ابوذر » چیست؟

لطفی: این جشنواره رویدادی است رسانه‌ای به منظور معرفی و تجلیل از فعالان رسانه‌ای و فرهیختگان فرهنگی و ایجاد تعامل بیشتر و سازنده بین آن‌ها،اهداف برگزاری را هم تیتر وار اگر ذکر کنم؛ترویج و تقویت فرهنگ ولایتمداری و توجّه به تعالیم اسلامی به عنوان وظیفه عمومی در فعالان فرهنگی و رسانه‌ای- زمینه سازی و تبیین دیدگاه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی و امام خامنه‌ای در رسانه‌ها- ارتقای هوشیاری و بصیرت و معرفت افزایی در جامعه علمی و رسانه‌ای، تقویت روحیه استکبار ستیزی -ترویج و تقویت فرهنگ عاشورایی، ارتقای دانش و بینش رسانه ای، گسترش تعامل هدفمند اصحاب قلم با رسانه ها می‌باشد.

محورهای جشنواره به چه ترتیبی است و در چه بخش‌هایی می‌توان آثار را ارسال کرد ؟

لطفی: جشنواره در محورهای استانی-کشوری و بخش ویژه استانی برگزار می‌شود که به این شرح است: نقش مردم و مسئولان در تحقق اشتغال و تولید و مقابله با مفاسداقتصادی، نقش فرهنگ پایداری و مقاومت در شکل گیری تمدن اسلامی، اصل عدم تحریف اندیشه‌های حضرت امام (ره)، نقش جهاد کبیر در پیشرفت و عدالت جامعه، حساسیت در برابر دشمن و نقشه دشمن و نفوذ، آتش به اختیار و اقدام انقلابی، تولید ملی و اقتصاد مقاومتی، شناخت دشمن، مبارزه با تروریسم، آزاداندیشی، مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، مسائل صنفی خبرنگاران و اصحاب رسانه می‌باشد که محور ویژه استانی نیز بر اساس "لزوم پیوست فرهنگی،معماری،اسلامی و انقلابی در مبلمان شهری"  در نظر گرفته شده است.

ارسال آثار در بخش های استانی-کشوری عبارت است از: مقاله نویسی (شرکت برای عموم آزاد است)، گزارش نویسی، یادداشت و سرمقاله، تیتر، عکس خبری مرتبط با محورهای جشنواره – کاریکاتور در بخش های ویژه استانی نیز؛ فیلم کوتاه داستانی حداکثر دودقیقه ای – مستند، انیمیشن (موشن گرافیک) دو دقیقه ای – کلیپ است.

ارسال آثار به دبیرخانه چه شرایطی دارد؟

لطفی: شرایط و نحوه ارسال آثار، در دو حالت عمومی و خصوصی است که به شرح زیر است:

شرایط عمومی:

 • شرکت‌کنندگان در جشنواره باید آثار خود را با رعایت شرایط عمومی و اختصاصی جشنواره و رعایت زمان‌بندی تعیین شده به دبیرخانه ارسال یا تحویل نمایند.
 • الصاق فرم مشخصات فردی و رسانه‌ای به همراه مشخصات کامل اثر الزامی است.
 • آثار نباید مغایر با قوانین و مقررات جاری، فرهنگ و ارزش‌های ملی و دینی باشد.
 • آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره فقط از پدیدآورنده و صاحب حقوقی اثر یا نشریه چاپ شده پذیرفته می‌شود و باید ساکن در استان باشد.
 • در صورتی که چند اثر در یک شماره از نشریه‌ای منتشر شده و صاحب یا صاحبان آثار خواهان رقابت در بخش‌های مختلف جشنواره باشند؛ بایستی برای هر اثر یا بخش یک نسخه نشریه به صورت مجزا به همراه فرم تکمیل شده مشخصات اثر تحویل دبیرخانه جشنواره گردد.
 • شرکت‌کننده باید به ملاک‌ها و شاخص‌‌ها و در نهایت به تصمیمات داوری اعتماد نموده و پایبند باشد.
 • پس از اتمام داوری و اعلام نتایج و معرفی برگزیدگان، اعتراض‌ها تا حداکثر 3 روز قابل رسیدگی است.
 • آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره عودت داده نخواهد شد.
 • برگزارکننده مجاز است آثار منتخب را در امور نمایشگاهی، انتشاراتی، اطلاع رسانی و تبلیغاتی خود استفاده نماید.
 • هزینه ارسال آثار به عهده شرکت‌کننده می‌باشد.
 • دبیرخانه جشنواره آسیب‌های ناشی از ارسال نادرست آثار را به عهده نمی‌گیرد.
 • به­کلیه شرکت‌کنندگان که آثارشان تا مهلت تعیین­شده توسط دبیرخانه دریافت شده باشد گواهی شرکت اعطا خواهد گردید.
 • تصمیم‌گیری در قبال مسایل پیش‌بینی نشده بر عهده دبیرخانه جشنواره خواهد بود.
 • همه آثار باید هماهنگ با یکی از موضوعات و محورهای مطرح شده در جشنواره باشد.
 • شرکت کننده حداکثر در سه محور و موضوع می‌تواند در جشنواره شرکت نماید؛ لذا تعداد آثار ارسالی برای هر فرد حداکثر سه مورد است.
 • آثار منتخب در جشنواره‌ها و مسابقات مشابه که حائز رتبه شده‌اند؛ پذیرفته نخواهد شد.
 • آثار غیر مرتبط با موضوعات جشنواره از داوری حذف خواهند شد.
 • آثار ارسالی بایستی در سال 1396 از طریق یکی از رسانه‌های مکتوب(در داخل استان) یا مجازی دارای مجوز، منتشر شده باشند.و یا در کانال تلگرامی که بیش از دویست نفر عضو دارد منتشر شده باشد.
 • اصل آثار انتشار یافته در مطبوعات به جشنواره ارسال گردد و جداً از ارسال روگرفت خودداری به عمل آید.
 • پرینت آثاری که در رسانه‌های مجازی دارای مجوز منتشر شده‌اند بایستی دارای مشخصات هویتی اثر باشد.
 • به آثاری که بعد از مهلت تعیین شده به دبیرخانه ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 • شرکت کنندگانی که حضورا آثار خود را به دبیرخانه تحویل می نمایند رسید دریافت خواهند نمود.
 • سه نشریه که بیشترین آثار را چاپ نمایند یک نشریه به عنوان نشریه برتر چاپ و دو نشریه تقدیری انتخاب خواهد شد.
 • در فضای مجازی یک سایت یا خبرگزاری به عنوان رسانه برتر و یک سایت یا خبرگزاری به عنوان رسانه تقدیری انتخاب خواهد شد.
 • برای اهدای جوایز از خانواده شهدا دعوت به عمل خواهد آمد.
 • برای اهدای جوایز به خانواده شهدا بنا به صلاحدید مسئولین شورای راهبردی و شورای قشری عمل خواهد شد.

شرایط اختصاصی:

 • الف) بخش مقاله: (آثاری که از طریق رسانه‌ها منتشر نشده‌اند در این بخش مورد پذیرش می باشند.)

رعایت موارد زیر برای مقالاتی که چاپ یا منتشر نشده‌اند الزامی است و در صورتی که این موارد رعایت نشده باشند مقاله از بخش مسابقه جشنواره حذف می شوند.

 • حجم مقالات حداقل 5 و حداکثر 10 صفحه A4باشد.( آثار منتشر شده در مطبوعات حداکثر یک صفحه روزنامه‌ای باشد.)
 • رعایت فاصله منطقی سطور در نگارش متن رعایت گردد و سعی شود در هر صفحه بیش از 18 سطر جای نگیرد. فونت مورد استفاده B Nazanin  14  و فاصله بین دو سطر 1.5 سانتی متر باشد.
 • اگر مقاله‌ای که به صورت گروهی نگارش یافته ‌حائز رتبه گردد؛ هرکدام از نویسندگان لوح تقدیر دریافت خواهند نمود و جایزه به صورت مشترک اهدا خواهد شد.
 • منابع در پایان مقالات عینا طبق الگوی زیر درج شود:

( عنوان کتاب) نام نویسنده(نام خانوادگی،نام)، تاریخ انتشار، عنوان مقاله یا نشریه و یا سایت، شماره نشریه ، صفحه

 • مقالات باید از نثر فارسی روان برخوردار بوده و تا حد ممکن از کلمات و عبارات مصطلح و رایج فارسی استفاده گردد.

ب) بخش گزارش:

 - گزارش باید تحلیلی، تاثیرگذار و شفاف باشد.

ج) بخش یادداشت و سرمقاله:

- باید تحلیلی بوده و عرف رایج در نگارش سرمقاله و یادداشت در آن رعایت شده باشد.

د)  بخش تیتر و خبر:

- با توجه به موضوعات و محورهای جشنواره انتخاب شود.

هـ) عکس خبری و کاریکاتور:

 • باید مرتبط با موضوعات اعلامی و برای نشریات و مطبوعات استانی، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها تهیه شده باشد.
 • شرکت‌کنندگان می‌توانند حداکثر 3 قطعه عکس یا 3 مجموعه عکس یا کاریکاتور با موضوع واحد را به دبیرخانه ارسال دارند. هر مجموعه عکس یا کاریکاتور با موضوع واحد در حکم یک قطعه یا اثر بوده و معدل امتیاز مجموعه به عنوان امتیاز نهایی مد­نظر خواهد بود.
 • ارسال اثر منتشر شده به همراه اصل اثر با فرمت JPG و کیفیت متعارف در قالب CD الزامی است.

و) بخش فیلم کوتاه و انیمیشن یا موشن گرافیک :

         -  فیلم داستانی کوتاه حداکثر 2دقیقه‌­ای

         - مستندهای خبری حداکثر 10 دقیقه در قالب تولیدی avi   یا  mpak  باشد.

         - انیمیشن (موشن گرافیک) حداکثر 2دقیقه‌­ای

         - کلیپ حد اکثر 6دقیقه

 تقویم زمانی جشنواره به صورتی تدوین شده؟

لطفی:انتشار فراخوان جشنواره از نیمه اول تیرماه 1396 شروع و تا آخرآبان ماه آثار جمع‌­آوری و بخش اصلی جشنواره و مراسم اختتامیه 19 آذرماه برگزار می شود، نکته حائز اهمیت این است که آثار باید در فاصله زمانی اول فروردین 1396 از طریق رسانه‌های گروهی استان از جمله نشریات، خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، وبلاگ‌ها انتشار یافته باشد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
خبرهای مرتبط
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar