سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۴۷۶۲۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶- ۳۸: ۱۸
مدیر انجمن نمایش بسیج هنرمندان اردبیل:
مدیر انجمن نمایش بسیج هنرمندان اردبیل گفت: نمایشنامه "ساعت سیزده و پنج دقیقه" به نویسندگی جهانگیر نیکخواه با نگاهی به زندگی هاشم دهقانی‌نیا نخستین شهید مدافع حرم اردبیل به اتمام رسید.

نمایشنامه زندگی نخستین شهید مدافع حرم اردبیل به اتمام رسید

علی دانش در گفت‌وگو با خبرنگاران در اردبیل با گرامیداشت روز کتاب و کتابخوانی و ارج نهادن به مقام شامخ شهدای هنرمند 8سال جنگ تحمیلی اظهار داشت: نمایشنامه "ساعت سیزده و پنج دقیقه"، روایتی با نگاه آزاد به زندگینامه نخستین شهید مدافع حرم استان اردبیل هاشم دهقانی‌نیا، توسط جهانگیر نیکخواه نوشته شده و این نخستین نمایشنامه با موضوع شهدای مدافع حرم در استان است.

وی تصریح کرد: درس ایستادگی و مقاومت رزمندگان اسلام از حرم اهل بیت(ع) باید در قالب برنامه‌های فرهنگی و هنری توسط هنرمندان مستعد به اجرا گذاشته شود و از این رو حمایت همه‌جانبه از هنرمندان، توسط مسئولان فرهنگی را می‌طلبد و نباید ظرفیت و بسترهای هنری هنرمندان در این زمینه نادیده گرفته شود.

مدیر انجمن نمایش بسیج هنرمندان اردبیل افزود: برگزاری کارگاه آموزش نمایشنامه نویسی مقاومت که در تابستان امسال با همکاری برخی نهادهای هنری استان به مدت 3 روز با تدریس استاد عبدالحی شماسی در اردبیل برگزار شد که با استفاده از این کارگاه، تولید آثار مقاومت به خصوص شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس توسط هنرمندان در اولویت قرار گرفت و خروجی این کارگاه نمایشنامه "ساعت سیزده و پنج دقیقه" است.

دانش بیان کرد: پرداختن به موضوعات شهدای مدافع حرم در این برهه زمانی ضروری به نظر می‌رسد و باید نهادهای فرهنگی و هنری با بررسی و آسیب‌شناسی نسبت به رفع موانع از جلوی پای هنرمندان تلاش کنند و باید رویکرد پژوهشی نسبت به تولید آثار نمایشی مقاومت داشته باشیم و فضا را برای کار هنرمندان رشته‌های مختلف هنری باز کنیم.

وی افزود: انجمن نمایش بسیج هنرمندان اردبیل در نظر دارد در یک برنامه منسجم نسبت به دعوت از هنرمندان پیشکسوت که سالیانی به کار حرفه‌ای تئاتر مشغول بودند را روی کار بیاورد و نباید هنرمندان مستعد به دلایلی از صحنه‌های تئاتر فاصله بگیرند و باید با فراهم‌سازی شرایط مناسب فضا را برای تولید آثار فاخر هنری در قالب مقاومت به نسل‌های آینده انتقال دهیم تا با استفاده از این هنر، به مقابله با جنگ نرم دشمن آماده شویم.

دانش بیان کرد: نمایشنامه "ساعت سیزده و پنج دقیقه" با قلم هنرمند بسیجی جهانگیر نیکخواه در قالب نمایشی، با نگاهی آزاد از کتاب شهید غیرت، تالیف اکبر دهقانی‌نیا و رامین پور اسکندی که توسط انتشارات خط هشت اردبیل به چاپ رسیده الگو گرفته و در این زمینه نویسنده نمایشنامه سعی کرده است که با استفاده از زبان هنر، نسبت به زنده نگه داشتن نام و یاد شهید گام بردارد.

مدیر انجمن نمایش بسیج هنرمندان اردبیل تصریح کرد: در حال برنامه‌ریزی برای اجرای عمومی این نمایشنامه مقاومت هستیم و بنا داریم نسبت به تولید آثار نمایشی در قالب مقاومت همت کنیم و تمامی هنرمندانی که به نحوی می‌توانند تولید آثار هنری مقاومت داشته باشند به کانون بسیج هنرمندان واقع در مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد خلخال مراجعه کنند و آمادگی داریم از تمامی هنرمندان حمایت همه جانبه داشته باشیم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar