سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۵۲۱۲۳
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۶- ۴۶: ۱۶
مخترع بسیجی:
مخترع بسیجی، حافظعلی دلجو گفت :يكي از روش هاي درآمدزايي در بخش دامداري فروش بره می باشد، بنابراين به هر طریقی که بتوان تعداد بره به ازای هر میش در یک گله را افزایش داد به همان نسبت درآمد دامدار افزایش خواهد یافت،

طرح انتقال ژن چندقلوزایی به گوسفندان مغانی اجرا می شود

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، مخترع برگزيده بسیجی جشنواره جهادگران علم و فناوري در حاشيه جشنواره در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بسیج اظهار كرد: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اقتصاد مقاومتی و بکارگیری از نخبگان بسیجی در خصوص تولیدات داخلی کشور طرح انتقال ژن چندقلوزایی به گوسفندان مغانی به منظور افزایش بره زایی در هر زایش میش مغانی و در نتیجه افزایش تولید گوشت قرمز سالم در داخل کشور اجرا می شود.

حافظعلی دلجو تصريح كرد: يكي از روش هاي درآمدزايي در بخش دامداري فروش بره می باشد، بنابراين به هر طریقی که بتوان تعداد بره به ازای هر میش در یک گله را افزایش داد به همان نسبت درآمد دامدار افزایش خواهد یافت، از اينرو طرح انتقال ژن چندقلوزایی به گوسفندان مغانی بدون تغییر ژنتیک پایه در آنها با استفاده از تلقیح مصنوعی و طبیعی قوچ افشاری دارای ژن چند قلو زایی انجام گرفته است.

وي گفت: طرح انتقال ژن چندقلوزایی برای اولین بار در کشور در سال 1386 با وارد کردن سلول‌های جنسی از کشور نیوزیلند و از نژاد برولامرینو با حمایت سازمان جهاد کشاورزی در دانشگاه زنجان آغاز شد كه این نژاد ترکیبی از 75 درصد نژاد گوشتی رامنی و 25 درصد نژاد پشمی مرینو که حاوی ژن مورد نظر است.

دلجو با بيان اينكه این نژاد پایه مناسبی برای کار اصلاحی در زمینه افزایش سرعت رشد، چند قلوزایی و افزایش راندمان لاشه دارد، افزود: با توجه به اینکه مقدار زیادی خوراک در نژادهای دارای چربی لاشه بالا، صرف تولید چربی می‌شود که ارزش اقتصادی و غذایی چندانی ندارد با انجام کارهای اصلاح نژادی در این راستا راندمان خوراک و در نتیجه بهره‌وری افزایش خواهد یافت و در صورت افزایش سرعت رشد بره‌های تولیدی همراه با صفات مطلوب دیگر می‌توان دامی ایده‌ال را برای نگهداری در شرایط مختلف به خصوص شرایط متمرکز ونیمه متمرکز ایجاد کرد.

وي اظهار كرد: کشور ایران از معدود کشوهایی هست که به فناوری انتقال ژن چندقلوزایی دست یافته است و اولین کشور جهان اسلام در این زمینه است، در حاليكه تلاشهای پژوهشگران رژیم صهیونیستی به صورت گسترده در این زمینه مطالعه و پژوهش انجام داده اند، ولی با تمامی تلاش ها و برنامه ریزی های صورت گرفته نتایج حاصل با فناوری کسب شده در ایران برابری نمی کند.

مخترع برگزيده جشنواره جهادگران علم و فناوري افزود: خوشبختانه پژوهشگران ایران با کمترین امکانات و هزینه به دانشی برتر از فناوری این رژیم غاصب دست یافته اند و طرح حاضر جهت انتقال این فناوری به گوسفندان مغانی و بومی منطقه انجام گرفته است.

دلجو خاطر نشان كرد: با توجه به اینکه طرح حاضر در گله های مردمی اجرا خواهد شد و دامداران پرورش دهنده گوسفندان مغانی در روستاها و عشایر مستقیما از پیشرفت ژنتیکی در چندقلوزایی و سایر صفات اقتصادی این نژاد بهره مند می شوند.
لازم به ذكر است كه حافظعلي دلجو با دارا بودن 44 مقاله ، 6 مورد تاليف كتاب، اجراي 9 طرح تحقيقاتي، مشاوره و راهنمايي 11 پايان نامه موفق به كسب عنوان مخترع برگزيده در جشنواره جهادگران علم و فناوري استان اردبيل شد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: