سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۹۵۵۲۹۴
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۶- ۱۶: ۰۹
به مناسبت سالروز وفات آیت الله پهلوانی
کتاب «عید وصال» با زیرعنوان «هشتصد کلمه در اخلاق و معارف و سیر و سلوک الی الله» از مرحوم آیت‌الله علی پهلوانی تهرانی با موضوعاتی از جمله رمز قبولی عمل، حقیقت اقامه نماز منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، «خداوند چهار چیز را در چهار چیز مخفی نگه داشته است؛ یکی همین است که بندگان خاص خود را در بین آحاد مردم پنهان کرده است». رهبر معظم انقلاب در جمع برخی از اساتید و پژوهشگران حوزه  علمیه برای بیان جایگاه یکی از علمای نسبتاً گمنام به این حدیث اشاره کرده‌اند. کسی که در سال 1305 شمسی و در روز ولادت امیر المومنین علیه‌السلام به دنیا آمد و سیزده سال قبل در چنین روزی، یعنی پنجم آذرماه 1383 به ملکوت اعلی پیوست. کسی که یکی از شاگردان خاص علامه طباطبایی بود و نقل است جلسات سلوکی حضرت علامه با محوریت او و با حضور تعداد اندکی از افراد خاص تشکیل می‌شد. حضرت آیت الله شیخ علی پهلوانی تهرانی معروف به سعادت‌پرور، شخصیت گمنامی است که نزدیک به چهل سال از مرحوم علامه بهره‌های علمی و عملی و سلوکی برده است به گونه‌ای که قلبش گنجینه اسرار استادش بوده است.

رهبر معظم انقلاب درباره مرحوم آیت الله علی پهلوانی می‌فرمایند: «عالم عامل و عارف پارسا و پرهیزگار عمر طیب و طاهر و همراه با تلاش مبارکی را در تعلیم و ترویج معارف الهی و توحیدی گذراندند و نمونه‌ای از صفا و اخلاص بودند. طهارت و پاکیزگی واقعی را آشیخ علی آقای پهلوانی در طول هشتاد سال زندگی خود گذراند و زهد و تقوای واقعی و بی رغبتی به دنیا به معنای حقیقی کلمه در این مرد وجود داشت.

اینها خوبان زمان ما هستند و ما آنها را نمی شناسیم. ما وقتی در جریان معمولی زندگی دنیا سیر می‌کنیم خیال می‌کنیم همه دنیا همین است در حالی که در این عمق‌ها چیزها هست و الان هم هست. در روایت آمده «إنَّ الله أَخفی أَربعةٌ فی اربعة». خداوند چهار چیز را در چهار چیز مخفی نگه داشته است. یکی همین است که بندگان خاص خود را در بین آحاد مردم پنهان کرده است، می‌آیند و می‌نشینند، جمعیت‌های زیاد و آدم با آنها حرف می‌زند هیچ به باطنشان راه پیدا نمی کند انسان در حالی که آن باطن یک وقت می‌بینید یک دریایی است یک غوغایی است یک گردونه‌ها و گیتی‌هاست ملک آن جهانی را، یعنی ملک دل را. مرحوم آشیخ علی آقا همینطور در خانه نشسته بود و می‌رفتند دوستان و مریدان و رفقای ایشان به سراغشان و همین راه را، کانال را در دل‌های اینها ذره ذره باز می‌کرد و هر کسی به قدر استعدادش بهره می‌برد و استفاده می‌کرد.»

امروز سالروز وفات چنین شخصیتی است. به همین مناسبت کتابی که به تازگی مشتمل بر سخنان این عالم ربانی منتشر شده است را معرفی می‌کنیم.

«عید وصال» کتابی است از نشر تراث که با زیرعنوان «هشتصد کلمه در اخلاق و معارف و سیر و سلوک الی الله» از حضرت آیت الله شیخ علی آقا پهلوانی تهرانی منتشر شده است.

نویسنده که پیش از این کتاب‌های «باده گلگون» و «سرو ناز» شامل کلمات اخلاقی آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی و مجتهده بانو امین را به نگارش درآورده بود، در مقدمه عید وصال می‌نویسد:

«مسامحه و کوتاهی و قصور در معرفی ارباب معرفت حقیقی سبب می‌شود تا تشنگان معارف و عرفان، به دام شیادان مرید باز عارف نما و رهزنان طریق بیفتند و از حقیقت بازمانند و سرمایه گرانبهای عمر خویش را هزینه سراب نمایند و به خسران ابدی مبتلا گردند.» و بعد با اشاره به روحیات ممتاز آیت الله پهلوانی همچون شهرت گریزی و اصرار بر گمنامی و پرهیز شدید از مریدبازی و... می‌نویسد «عرفان ناب حقیقی را باید در کلمات چنین بندگان خاصل بی آلایشی جستجو نمود».

اما نویسنده بعد از اینکه توضیح می‌دهد این سخنان از دل کتاب‌های چاپ شده آیت الله پهلوانی گرداوری شده است، یک نکته کلیدی برای بهره‌مندی از کتاب ذکر می‌کند: «اینگونه کتاب‌ها باید بصورت بالینی باشد یعنی در هر شب چند کلمه‌ای از آن مطالعه شود و با تدبر و تفکر در آن، همانند غذای جسمانی هضم شود و نقص‌ها و ضعف‌های روحی و معنوی و معرفتی برطرف گردد...»

با نگاهی به مطالب کتاب، متوجه اهمیت این نکته کاربردی در استفاده از کتاب می‌شویم.بسیاری از مطالب کتاب در نگاه اول ممکن است ساده و بدیهی به نظر برسند. چه آنجا که نکته ای درباره «قرب الهی و برداشته شدن حجاب‌ها» گفته می‌شود و یا آنجا که درباره نماز شب و اثرات آن سخن به میان می‌آید و چه آنجا که درباره «پرخوری و دور شدن از حضرت حق» نکته‎‌ای بیان می‌شود. اما واقعیت این است که لحظه‌ای تامل و دقت در همین جملات ساده ناگهان انسان را تکان می‌دهد و او را به تلاش برای حرکت در مسیر سیر و سلوک الی الله فرا می‌خواند؛ مخصوصاً اگر بصورت مستمر و روزانه انجام پذیرد.

نکته دیگری که درباره کتاب می‌توان به آن اشاره کرد، تنوع موضوعی سخنان انتخاب شده از آیت الله پهلوانی است. موضوعاتی چون رمز قبولی عمل، نگاه کردن به آیات قرآن، فرق توبه و انابه، توحید افعالی و ابتلائات، تقاضای ظهور و رجعت، ریشه همه گناهان، اقسام ثلاثه گناه، مبارکی حادثه کربلا، حقیقت اقامه نماز،داشتن اولاد صالح و... نشان می‌دهند که مطالب کتاب می‌تواند در حوزه‌های مختلف اعتقادی، اخلاقی، امور دنیایی و خانوادگی و... مورد استفاده اهل معرفت قرار بگیرند.

علاقه‌مندانی که قصد تهیه این کتاب را دارند می‌توانند از طریق سایت «ادامه من» به نشانی http://edameman.ir/  اقدام ویا عدد 4 را به شماره  09120404552 ارسال کنند. این کتاب 496 صفحه‌ای با قیمت 29هزار تومان منتشر شده است که هزینه ارسال 5 هزار تومانی نیز به آن اضافه می‌شود. گفتنی است کل هزینه یعنی مجموعا 34 هزارتومان درب منزل و هنگام تحویل کتاب دریافت خواهد شد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: