سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۶۱۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۶- ۲۱: ۲۱
مسئول بسیج دانشجویی:
مسئول بسیج دانشجویی آذربایجان‌غربی گفت: رسالت اصلی دانشگاه و دانشجو متعهد بودن در قبال مسائل و سرنوشت کشور است و در این میان دعوت از افراد فتنه‌گر و التهاب‌آفرین به دانشگاه‌های آذربایجان غربی برای انجام برخی سخنرانی‌ها خردورزانه نیست.

به گزارش خبرگزاری بسیج آذربایجان غربی، در داخل هر دانشگاهی تشکل‌ها و کانون‌های فرهنگی با گرایش‌های مختلفی فعالیت می‌کنند که هر کدام اهداف و خط مشی خاص خود را دارند.

در این میان برخی نهادهای فرهنگی دانشگاهی در تعدادی از دانشگاه‌های آذربایجان غربی به‌ جای انجام کار فرهنگی بیشتر سعی در رزومه‌سازی می‌کنند و با برگزاری مسابقات و جشنواره‌های کاغذی فقط برای خود گزارش عملکرد تهیه می‌کنند که به‌هیچ عنوان پاسخ‌گوی نیاز‌های فرهنگی دانشجو و دانشگاه نبوده بلکه مضرات بسیاری داشته و سبب زدگی و دوری دانشجویان از کارهای فرهنگی نیز شده است.

بسیج دانشجویی یکی از تشکل‌های موجود در سطح دانشگاه‌ها است که برخلاف دیگر نهادهای فرهنگی و بدون بزرگ‌نمایی، کارهای مناسبی در این زمینه انجام داده است و برای آشنایی با این فعالیتها با رحیم عباس‌زاده مسئول بسیج دانشجویی آذربایجان‌غربی گفت‌وگو کرده که مشروح آن از نظر می‌گذرد.

اساساً بسیج دانشجویی با دیگر تشکل‌های موجود در دانشگاه‌ها چه تفاوتی دارد؟

رحیم عباس‌زاده:اعضای بسیج دانشجویی بسیجی‌وار فکر می‌کنند و آرمان‌گرا، استقلال طلب، استکبار ستیز و دارای روحیه جهادی هستند و با همین روحیه کارها را پیش می‌برند و داشتن همین روحیه ویژگی بسیار قابل توجهی است.

اولویت و هدف اصلی بسیج دانشجویی آذربایجان‌غربی چیست؟

رحیم عباس‌زاده:هدف اصلی بسیج دانشجویی تربیت نیروهای تراز انقلاب اسلامی است و برای این هدف هم فعالیت‌های مختلفی هم‌چون فرهنگی، اجتماعی و سیاسی انجام می‌دهد اما رویکرد اصلی در این برهه با کار فرهنگی است.

برای تربیت نیروهای انقلابی چه برنامه‌ای دارید؟

رحیم عباس‌زاده: برخی کارهای مدیریتی را به خود دانشجوها واگذار کرده‌ایم و فرماندهان پایگاه‌های این حوزه‌ها همگی از دانشجویان هستند و با همکاری هم کارها را به پیش می‌برند تا برای ایفای نقش در پست‌های مدیریتی آینده آماده شوند.

ارزیابی شما از وضعیت فرهنگی کنونی دانشگاه چیست؟ آیا از وضع کنونی راضی هستید؟

رحیم عباس‌زاده: ‌از وضعیت کنونی رضایت کامل نداریم و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند کارهای فرهنگی زمین مانده‌اند و در واقعیت هم شاهد این مساله هستیم و برخی خلاهای فرهنگی وجود دارد که اتفاقا بسیج دانشجویی هم برای پر کردن همین خلاها وارد میدان شده است.

معیارهای کار فرهنگی ناب و "تر و تمیز" از دیدگاه بسیج دانشجویی چیست؟

رحیم عباس‌زاده: دانشجو باید مطالبه‌گر باشد و کارهای فرهنگی بر زمین مانده را انجام دهد و خلا‌های فرهنگی موجود در سطح دانشگاه و جامعه را پر کند و این در واقع همان آتش‌به اختیار فرهنگی است که رهبر انقلاب در فرمایشات خود به آن‌ها اشاره کردند.

هم‌اکنون برخی نهادهای فرهنگی در داخل دانشگاه سعی در رزومه‌سازی می‌کنند مثلا همیشه مسابقات کاغذی برگزار می‌کنند که کمتر کسی در آن‌ها شرکت می‌کند و یا سمینارهایی که شرکت‌کنندگان در آن‌ها فقط کارمندان هستند و نه دانشجوها، آیا اعتقادی بر نظارت به کارهای فرهنگی دارید؟ آیا ملاک شما هم عملکرد تراشی و رزومه‌سازی است؟

رحیم عباس‌زاده: فعالیت‌هایی که دانشجویان در بسیج دانشجویی انجام می‌دهند داوطلبانه و خودجوش بوده و کسی هدفش گزارش‌نویسی نیست و از همین‌رو دیگر نهاد‌ها هم به بسیج دانشجویی اعلام نیاز می‌کنند و در کارهای فرهنگی کمک می‌خواهند و دانشجویان بسیجی هم بدون هیچ چشم‌داشتی اعلام آمادگی می‌کنند.

فضای دانشگاه بسیار پرفراز و نشیب است و متاسفانه شاهد سوء استفاده برخی احزاب و افراد سیاسی از هیجانات و احساسات پاک دانشجویی هستیم که مثلا اخیراً تشکل شناسنامه‌داری فضای دانشگاه ارومیه را پادگان نامیده و دانشجو را زندانی خطاب کرده‌ است، نظر شما در این باره چیست؟

رحیم عباس‌زاده:رسالت اصلی دانشجو و فلسفه روز دانشجو"استکبارستیزی"است که برخی از افراد معاند و ضد‌نظام سعی در تحریف آن به "نظام‌ستیزی" دارند که بسیج دانشجویی با درک و تجزیه و تحلیل صحیح و آگانه در این مسیر قدم بر‌می‌دارد و متاسفانه برخی افراد سیاسی که سابقه آن‌ها در گذشته کاملا مشخص است از دانشجویان به‌عنوان آلت دست استفاده می کنند تا به اهداف شوم خود دست یابند و خوشبختانه تا به این لحظه نتوانسته‌اند به اهداف خود برسند.

آیا دعوت از افرادی که در فتنه نقش پررنگی داشتند و سبب التهاب آفرینی در دانشگاه‌ها می‌شوند را مناسب می‌دانید؟

رحیم عباس‌زاده: ما به دانشگاه‌ها توصیه کرده‌ایم که افراد حاشیه‌دار را به دانشگاه دعوت نکنند و با توجه به این‌که شهر ارومیه 40 کیلومتر از مرز فاصله داریم بنابراین در این برهه کنونی با برگزاری کنگره 12 هزار شهید آذربایجان‌غربی، استان رنگ و بوی شهدا را به خود گرفته با دعوت افراد مخالف نظام و افرادی که سعی در التهاب آفرینی دارند مخالف هستیم چرا که با حضور این افراد مسائلی به‌وجود می‌آید که حتی خود مسئولین دانشگاه هم نمی‌توانند آن را جمع و جور کنند و افرادی وارد گود می‌شوند که نه نظام را دوست دارند و نه دانشگاه‌ را چرا که این افراد در صحبت‌های خود سعی در تطهیر چهره آمریکا دارند.

اگر دانشگاه پادگان است چطور این افراد آزادانه تبلیغ می‌کنند؟ حال آنکه محیط دانشگاه باید محیطی آرام، به‌دور از التهاب و مناسب برای علم‌آموزی باشد.

برای انجام هر کار فرهنگی در دانشگاه‌ها یک روند قانونی مشخصی وجود دارد که گاهی این قانون در مورد دعوت از افراد خاصی نقض می‌شود، نظر شما در این باره چیست؟

رحیم عباس‌زاده:مسئولین دانشگاه در چهارچوب قانونی عمل کنند و در کنار آن به مسائل خاص استان، اقوام و قومیت‌ها و مصلحت کل دانشجویان بیاندیشند و نه تعداد اندکی که با کارهای ناشیانه و احساسی آنان دانشجو و دانشگاه متضرر می‌شود.

در مدت اخیر آذربایجان‌غربی با برگزاری کنگره 12 هزار شهید استان رنگ و بوی شهدا را به خود گرفته، چه برنامه‌هایی برای زنده‌نگه داشتن شهدای دانشجو انجام شده است؟

 رحیم عباس‌زاده: در پنج شهرستان و در دانشگاه ارومیه مراسم یادبودی برای شهدای دانشجوی برگزار شد و یکی از برکات کنگره 12 هزار شهید آذربایجان‌غربی این بود که بار دیگر به سراغ زندگی‌نامه شهدا و آثار آنان برویم که در این باره کتابچه"از جبهه تا دانشگاه"متعلق  به "شهید غروبی" از شهدای شاخص چاپ و در اختیار شرکت کننده‌گان مراسم داده شد.

عملکرد بسیج دانشجویی آذربایجان‌غربی در کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه چه بود؟

رحیم عباس‌زاده:تا به حال سه گروه جهادی به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند و علاوه بر گروه‌های امدادی و اجناس مورد نیاز، بک گروه بازسازی هم فرستاده می‌شوند.

وضعیت برگزاری اردوهای جهادی بسیج دانشجویی چگونه است؟

رحیم عباس‌زاده:این اردوها هم برای خود دانشجویان و هم برای مردم مناطق محروم بسیار مفید هستند چرا که علاوه بر حل مشکلات محرومین، دانشجویان که آینده‌داران کشور هستند از نزدیک با مشکلات مردم آشنا می‌شوند و خود برای حل آنان قدم بر‌می‌دارند و آنان را به نهاد‌های مربوطه وصل می‌کنند.

گروه‌های جهادی در چندین بخش فعالیت می‌کنند که می‌توان به گروه‌های جهادی علمی و یا ساخت‌ و ساز اشاره کرد که 21 خانه محرومین توسط گروه‌های جهادی دانشجویی ساخته شده است.

در بخش گروه‌های جهادی خدمات‌رسان، گروه 20 نفره‌ای متشکل از چهار هیات علمی دانشکده دامپزشکی به مدت سه روز به مناطق مرزی شهرستان اشنویه رفته و مشکلات دامی مردم 15 روستا رسیدگی کردند.

در روز دانشجو شاهد بودیم که دانشجویان غذای خود را به محرومین اده و به هزار و 200 خانواده غذا داده شد.

هدف اصلی دانشجو علم آموزی است، عملکرد بسیج دانشجویی در زمینه علمی چیست؟

رحیم عباس‌زاده: تمامی کارکنان ما از نخبگان‌ علمی هستند و از طریق جذب استعداد‌های برتر با این مجموعه همکاری می‌کنند.

در بسیج دانشجویی به تمامی بسیجیان توصیه می‌کنیم که از رتبه‌های برتر علمی در تخصص خود باشند و در ناحیه بسیج دانشجویی هم یک مدیریت علمی وجود دارد که در جهت حمایت از مقالات برتر علمی فعالیت می‌کنند.

قرارگاه علمی و فرهنگی هم به قرارگاه‌های موجود اضافه شده است و در صورت وجود بستر تحقیقاتی طرح‌های ارائه شده، آن‌ها را به وزارت دفاع معرفی می‌کنیم و اخیرا هم طرح "علم‌الهدی" اجرا می‌شود که برای گرفتن کسر خدمت سربازی از طرح‌ها حمایت مادی و معنوی می‌شود و به مراکز مهم وصل می‌شوند.

 

 

 

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar