سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۶۳۸۹۳
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۶- ۵۶: ۱۵
رئیس امور موزه‌های آذربایجان‌شرقی خبر داد؛
رئیس امور موزه‌های آذربایجان‌شرقی از تداوم و عملیاتی شدن طرح حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن تبریز با تخصیص اعتبارات لازم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، مهدی بزاز دستفروش اظهار داشت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته فاز بعدی مرمت آثار این سایت موزه با اختصاص اعتبار لازم  پیگیری و اجرا می شود.

رئیس امور موزه های آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت حفاظت از آثار این سایت موزه بیان کرد: در سال 96 پروژه مرمت و استحکام بخشی چهار گور از این مجموعه و اسکلتهای انسانی داخل آنها توسط متخصصین حفاظت و مرمت اشیای تاریخی انجام پذیرفت.

بزاز افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته فاز بعدی مرمت آثار این سایت موزه با اختصاص اعتبار لازم  پیگیری و اجرا می شود که این موضوع در بازدید اخیر کارشناسان اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی – تاریخی مورد بررسی و تاکید قرار گرفت.

شایان ذکر است محوطه باستانی عصرآهن در شمال شرقی بنای مسجد کبود تبریز قرار دارد . این محوطه باستانی در سال 1376 بصورت اتفاقی و درجریان عملیات خاک برداری جهت احداث مجتمعی تجاری کشف گردید. این محوطه باستانی که در زیر چندین متر  رسوبات و لایه های زمین شناسی قرار گرفته گورستانی متعلق به عصر آهن و هزاره اول قبل از میلاد است در کاوش های انجام شده در این محوطه  گور هایی متعلق به عصر آهن  حاوی اسکلت های انسانی و ظروف سفالی ،اشیاء تزئینی، اشیاء فلزی و استخوانی بدست آمده است.

ظروف سفالی بدست آمده از گورها عمدتا شامل سفالهای خاکستری و سفالهای نخودی رنگ می باشند.نکته حائز اهمیت در این سایت باستانی نحوه تدفین در گورهاست. تمام اسکلت ها بصورت جنینی و با جهت های بدن و صورت متفاوت دفن شده اند. سایت موزه عصر آهن تبریز در تاریخ سی ام اردیبهشت سال 1386 در محل این سایت  باستانی افتتاح  شده است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar