سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۷۴۸۱۵
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶- ۳۶: ۱۲
بر اساس حکم ماده ۸برنامه توسعه مجموع بدهی های دولت نباید از ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی بیشتر شود.

 

به گزارش خبرگزاری بسیج، بر اساس محاسبات صورت گرفته میزان بدهی دولت و شرکتهای دولتی تا پایان سال 95 حدود 52 درصد تولید ناخالص ملی است، این نسبت به میزان قابل توجهی از سقف تعیین شده در برنامه ششم توسعه (حدود 12 درصد) بیشتر است.

در ماده 8 برنامه ششم توسعه دولت موظف شده است که شاخص نسبت بدهی دولت و شرکتهای دولتی را به میزان حداکثر 40 درصد تولید ناخالص ملی حفظ نماید.

البته در تبصره‌های این ماده قانونی افزایش این نسبت تا سقف 45 درصد با تشخیص وزیر اقتصاد و تصویب هیئت وزیران امکان پذیر شده است.

گفتنی است شاخص بدهی دولت و شرکتهای دولتی در پایان سال 95 بیش از 51.7 درصد تولید ناخالص ملی در آن سال بوده است. اندازه این شاخص 12 درصد از میزان تعیین شده در حکم برنامه ششم توسعه تجاوز کرده است.

این درحالی است که در تبصره 5 لایحه بودجه سال آینده در خواست مجوز انتشار  52 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی ریالی و 3میلیارد دلار اوراق بدهی ارزی مطرح شده است. در صورت تصویب این بند از لایحه بودجه در صحن علنی مجلس، مقدار قابل توجهی به بدهی دولت و شرکتهای دولتی افزوده شده و مانده بیش از حد مجاز این شاخص مجددا افزایش خواهد یافت.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar