سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۹۷۵۲۵۰
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۶- ۲۹: ۱۱
دولت امارات در تازه ترین اقدام خود علیه قطر یکی از اعضای خاندان حاکم این کشور را بازداشت کرد که با واکنش دولت قطر روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، شیخ عبدالله بن علی آل ثانی از اعضای خاندان حاکم در قطر در یک فایل ویدئویی اعلام کرد که مسئولان ابوظبی بعد از دیدارش با محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی، وی را بازداشت کرده اند.

همزمان دولت قطر اعلام کرد که اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد.

الشیخ عبدالله بن علی آل ثانی در این فایل ویدئویی، بازداشت کنندگان را مسئول کامل سلامت خود دانست و گفت: من میهمان محمد بن زاید بودم اما الان در وضعیت مهمان به سر نمی برم بلکه در وضعیت بازداشت قرار دارد و نگران هستم که برای من حادثه بدی اتفاق بیفتد و قطر را در این باره سرزنش کنند. می خواهم به شما بگوییم که قطر کاملا از هرگونه حادثه احتمالی برای من، مبرا است.

وی افزود: من میهمان محمد بن زاید هستم و هرچیزی برایم اتفاق بیفتند، این شخص مسئول است.

این درحالی است که یک منبع در وزارت خارجه امارات گفت که شیخ عبدالله بن علی آل ثانی میهمان امارات است و آزادانه رفتار می کند.

در همین حال، دولت قطر اعلام کرد که از نزدیک وضعیت را زیر نظر دارد. لولوة الخاطر سخنگوی وزارت خارجه قطر به خبرگزاری رسمی این کشور گفت: با توجه به قطع همه وسائل ارتباطی با دولت امارات، قضاوت قاطع درباره پیشینه آنچه روی داده و جزئیات آن دشوار است.

وی افزود: دولت قطر به طور اصولی از حفظ حقوق قانونی هر فردی حمایت می کند و خانواده اش حق دارد که از همه ابزارهای قانونی برای حفظ حقوق وی استفاده کند.

شیخ عبدالله چند ماه پیش در کنار شاه و ولیعهد سعودی دیده شد و خودش را در ریاض به عنوان مخالف شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر معرفی کرد.

برپایه این گزارش، رسانه های گروهی کشورهای محاصره کننده قطر (بحرین، مصر، عربستان، امارات) توجه بزرگی به شیخ عبدالله کردند و به نقل از او اظهاراتی را علیه دوحه منتشر کردند اما این اظهارات از یک منبع بی طرف تایید نشد.

شماری از شخصیت های قطری گفتند که به احتمال زیاد، شیخ عبدالله در عربستان در بازداشت بوده و مجبور به اظهار نظر علیه دوحه از جمله مطالب منتشر شده در صفحه اش در توییتر شده است.

همزمان ماجد الانصاری استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه قطر به شبکه الجزیره گفت: بازداشت شیخ عبدالله نشان می دهد که رفتار کشورهای محاصره کننده قطر تغییری نکرده است و همچنان بدنبال باج خواهی سیاسی در روابط خارجی خودش است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: