سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۸۲۹۱۱
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶- ۳۵: ۰۸
رئیس اتاق بازرگانی شیراز از راه‌اندازی دفتر پایش سلامت اداری در این شهر خبر داد.

همایش «سلامت اداری و مبارزه با فساد» با حضور مقامات کشوری و استانی پیش از ظهر امروز در اتاق بازرگانی شیراز برگزار شد.

جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی شیراز، در مراسم افتتاحیه این همایش با بیان اینکه جایگاه ایران به لحاظ فساد ادارای در بین 180 کشور دنیا 133 است بنابراین در زمینه شفافیت اداری رتبه مناسبی نداریم، اظهار داشت: فعالان بخش خصوصی در مراجعه به بخش دولتی بیشتر این موضوع را درک می‌کنند.

وی با بیان اینکه فساد یک رابطه دوسویه بین بخش دولتی و بخش خصوصی است، افزود: وقتی موانع کسب و کار زیاد می‌شود باید منتظر بروز فساد در دستگاه‌های اداری باشیم زیرا بخش خصوصی برای برداشتن این موانع از سر راه خود مجبور به پرداخت رشوه می‌شود.

راه‌اندازی دفتر پایش سلامت اداری در اتاق شیراز

رازقی برای راه‌اندازی دفتر پایش سلامت اداری در اتاق بازرگانی شیراز اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: اتاق شیراز همه هزینه‌های راه‌اندازی و جذب نیرو این دفتر را برعهده خواهد گرفت.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز قاچاق را نتیجه وجود فساد در کشور عنوان و بیان می‌کند: 15 میلیارد دلار قاچاق در سال یعنی ورود روزانه 820 کانتینر 400 فوتی کالای قاچاق به کشور و مشخص است که این حجم زیاد از قاچاق توسط کولبرها وارد نشده و از مبادی قانونی و غیرقانونی به صورت سازمان یافته وارد شده است.

وی با بیان اینکه حتی شلغم‌فروشی سر خیابان‌ها نیز باید با مجوز فعالیت کنند اما هر روز شاهد افتتاح یک موسسه مالی جدید در خیابان‌های شهر هستیم که مشخص نیست مجوز فعالیت آنها از کجا صادر شده است، خاطرنشان کرد: این موسسات سپرده مردم را جمع می‌کنند و تورم را بالا می‌برند و بعد هم پول مردم را بالا می‌کشند و سبب اعتراض آنها می‌شوند.

رازقی تصریح کرد: بانک‌های ایران سالانه باید 260 هزار میلیارد سود به سپرده‌گذاران پرداخت کنند و این در صورتی است که سود بخش بانکی کشور بیشتر از 100 هزار میلیارد تومان نیست پس جای سوال است که این بانک‌ها از کجا قرار است سود به مردم پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه کالاهای سرمایه‌ای در بین کالاهای قاچاق و غیرقاچاق خیلی کم است  و بیشترین حجم مربوط به کالاهای مصرفی است که در بخش اصناف مصرف می‌شود اما مالیاتی که در بخش مصرف گرفته می‌شود ناچیز است و 65 درصد مالیات کشور از بخش تولید تامین می‌شود، گفت: متاسفانه در کشور ما به جای اینکه مالیات از بخش مصرف گرفته شود از تولیدکننده گرفته می‌شود.

فرهنگ مبارزه با فساد باید به گفتمان عمومی مردم تبدیل شود

سید عبدالنبی نجیبی، معاون قضایی و برنامه‌ریزی دادگستری فارس، نیز در این مراسم با بیان اینکه فرهنگ مبارزه با فساد باید به گفتمان عمومی مردم تبدیل شود زیرا اگر جامعه‌ای فساد را تحمل کند جامعه سالمی نیست، اظهار داشت: بحث فرهنگی مبارزه با فساد باید در کشور ما آسیب‌شناسی شود.

وی با بیان اینکه هر چند رویکرد سازمان‌ها و ادارات باید شفافیت در تمام امور باشد اما شفافیت به تنهایی کافی نیست و در کنار آن باید نسبت به  این شفافیت برای عموم مردم اطلاع‌رسانی کند زیرا عدم ارائه اطلاعات جرم محسوب می‌شود، افزود: ما باید برای جلوگیری از فساد مردم را در مقوله نظارت وارد کنیم زیرا تجربه ثابت کرده هر کاری که بدون مشارکت مردم انجام شده ابتر مانده است.

نجیبی با بیان اینکه ما در بحث نظام مالکیت یک نظارت سیستماتیک نداریم و همین خلاء‌ای برای بروز فساد ایجاد کرده بنابریان لازم است که نظام مالکیت تحت نظارت قرار گیرد، عنوان کرد: اقتصاد استان فارس یک اقتصاد کشاورزی است و این نوع اقتصاد با مقوله زمین سر و کار دارد اگر بحث سند عادی حل شود 80 درصد فسادی که در مقوله زمین در استان فارس وجود دارد از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه  بر هم‌ریختن بافت شهری، تغییر کاربری، ایجاد باغ‌شهر‌های شمال غرب شیراز نتیجه مشروعیت بخشی به سند عادی بوده است، خاطرنشان کرد: برای مبارزه با فساد زمین‌خواری باید نظام مالکیت تحت نظارت قرار گیرد.

رصد 3 هزار معامله دولتی در استان فارس

کاظم اکرمی، رئیس منطقه 3 بازرسی کشور و مدیرکل بازرسی استان فارس، نیز در این مراسم با بیان اینکه زمینه‌های بروز فساد در استان فارس آسیب‌شناسی شده و به بازرسی کشور ارائه شده است، اظهار داشت: بازرسی استان فارس سالانه 200 دستگاه استان را بازرسی می‌کند و از ابتدای سال تاکنون نیز 3 هزار معامله دستگاه دولتی رصد شده است.  

مدیرکل بازرسی استان فارس با اشاره به راه‌اندازی واحد نظارت همگانی در اداره کل بازرسی استان فارس، گفت: این واحد برای بهره‌گیری از نظرات مردم و تشکل‌های غیردولتی راه‌اندازی شده و 700 عضو دارد.

اکرمی با بیان اینکه پایین بودن سطح رضایتمندی مردم و حاکم بودن روابط غیررسمی ویژگی بارز یک دستگاه اداری ناسالم است، افزود: ما سیستم جامعی برای حمایت از افشاکنندگان فساد اداری نداریم این در صورتی است که برای ارتقا سلامت اداری باید از کسانی که افشا‌کننده فساد اداری هستند حمایت شود.

وی با تاکید بر اینکه زشتی فساد باید پررنگ و در این زمینه فرهنگ‌سازی شود به طوری که فرهنگ نظارت همگانی، فراگیر شود و همه مردم بر دستگاه‌های اداری نظارت داشته باشند، تصریح: هزینه شکایت مردم از دستگاه‌ها باید پایین آید و جریمه فساد افزایش یابد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar