سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۹۸۴۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶- ۱۰: ۰۸
توسط نشر معارف؛
کتاب «فیلسوف چکمه پوش؛ نقد و بررسی مبانی هستی شناختی و معرفتی نظریه‌ جامعه باز کارل پوپر» به قلم حجت الاسلام مهدی ایمانی مقدم و به همت نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، کتاب «فیلسوف چکمه پوش؛ نقد و بررسی مبانی هستی شناختی و معرفتی نظریه‌ جامعه باز کارل پوپر» به قلم حجت الاسلام مهدی ایمانی مقدم و به همت نشر معارف منتشر شد.این کتاب مبانی هستی شناختی و معرفتی نظریه‌ جامعه باز کارل پوپر را بررسی و نقد می کند. نویسنده در این کتاب، نخست به بررسـی و تحلیل جامعه باز و جامعه بسته و مؤلفه های آن دو پرداخته است.

در بخش دوم، فلسفه سیاسی و نظام سیاسی برخاسته از آن مؤلفه ها عرضه گردیده است و سپس در سومین بخش، مبادی فلسفی جامعه باز، طرح و مشروح به نظریه جهان های سه گانه او پرداخته شده است.
در بخش پایانی و در ارتباط با تبیین جهان سوم پوپر؛ نظام معرفت شناسی او مبتنی بر روش ابطال پذیری و فلسفه علم او مبتنی بر ابطال گرایی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است و سپس هندسه معرفتی پوپر و لوازم آن در فلسفه سیاسی و نظام اجتماعی مطلوب او یعنی جامعه «لیبرال دموکرات» یا همان «جامعه باز» بر پایه مهندسی اجتماعی گام به گام و با حذف شرور و آلام و به روش خردورزی انتقادی مورد تحلیل و نقد قرار گرفته است.

نویسنده، در این کتاب و در مقام نقد آراء پوپر سعی کرده است نخست با امانت‌داری، آراء پوپر را آنگونه که او در نظر داشته نقل نماید و به همین دلیل در فصل های انتقادی، عیب‌های اندیشه او بیان شده است.
به نظر می رسد به خاطر ارتباط منسجمی که مؤلفه های اندیشه پوپر دارد و ابتناء علوم سیاسی و اجتماعی او بر مبادی فلسفی و معرفت شناختی و هستی شناختی او، با تزلزل در اندیشه های معرفتی پوپر، کل نظام سیاسی اجتماعی او مبتنی بر مؤلفه های جامعه باز دچار تزلزل گردد.

کتاب «فیلسوف چکمه پوش؛ نقد و بررسی مبانی هستی شناختی و معرفتی نظریه‌ جامعه باز کارل پوپر» در ۲۴۲ صفحه و قطع رقعی و با قیمت ۴۲۰۰ تومان روانه بازار نشر شد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar