سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۸۹۸۹۳۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶- ۳۳: ۲۳
در گفتگو با متخصص مغز و اعصاب:
به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از یزد؛ روابط عمومی ناحیه روح الله یزد اقدام به گفتگویی با یکی از متخصصین مغز و اعصاب در خصوص پیش‌گیری از ضعف حافظه داشته که به شرح ذیل است:
آیا تغذیه در رابطه با پیشگیری از تحلیل حافظه ارتباط دارد؟ تغذیه مناسب از مواد غذایی موردنیاز مهم‌ترین راه محافظت از قدرت حافظه به شمار می‌رود.
وی افزود: در رژیم غذایی روزانه باید ۵۰ درصد مواد قندی، ۳۰ درصد مواد چربی و ۲۰ درصد مواد پروتئینی موجود باشد تا مغز سوخت موردنیاز خود را برای تأمین ATP فراهم کند.
آیا هوایی که انسان تنفس می‌کند در حافظه نقش دارد؟ هوای مناسب در حفظ حافظه نقش مهمی دارد. هوایی که وارد ریه انسان می‌شود باید عاری از ریزگرد‌ها باشد تا به حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت آسیبی نرسد.
وی در ادامه اظهار داشت: وجود فلزات سنگین مانند سرب در هوا و ورود آن به غذا‌ها بر روی مغز اثر سوء دارد. اگر مقدار سرب از حد مجاز بگذرد، بهره هوشی را کم و مسمومیت ایجاد می‌کند.
برای تقویت حافظه باید چکار کنیم؟ تمرین کردن یکی از راه‌های تقویت است به طور مثال نوجوانی که در زمان مدرسه کتاب‌های درسی مطالعه می‌کند، ناخواسته حافظه خود را تقویت کرده است.
این متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان ادامه داد: به عبارت دیگر هنگامی که دانش‌آموزان در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند، با رسیدن به مهرماه و ورود به مدرسه مدتی به طول می‌انجامد تا مغز آن‌ها گیرایی زمان تحصیل را پیدا کند.
وی افزود: خواندن کتاب، تمرینات درسی، تحقیق در مطالب علمی، ارتباطات (کلامی و غیرکلامی) و... راه‌های مهمی در تقویت حافظه به حساب می‌آیند.
آیا بازی‌های رایانه‌ای در حافظه کودکان تأثیر دارد؟ افراط کودکان در انجام بازی‌های کامپیوتری آسیب زیادی به حافظه می‌رساند، لذا بازی‌هایی که با تحرک بدن همراه است، علاوه بر سلامت بدن به سلامت حافظه نیز کمک می‌کند.
آیا رابطه‌ای بین حافظه و مدت زمان خواب نیز وجود دارد؟ کمبود خواب از گزینه‌های دیگری است که سرگیجه، سردرد و... ایجاد می‌کند و به حافظه کوتاه‌مدت آسیب می‌رساند، لذا توصیه می‌شود خواب کافی در کودکان از سنین پایین نهادینه شود.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar