سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۸۹۹۴۰۸۱
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶- ۴۰: ۱۲
گفتگوی بسیج با فعال قرآنی در رشته ترتیل:
فعال قرآن کریم در گفتگو با بسیج اظهار داشت: انس با قرآن روشنایی در مسیر زندگی دارد و زندگی حقیر بلکه هر که خواهان اُنس با قرآن است خواهد داشت، اجابت آشکار دعای"اهدنالصراط المستقیم" خواهد بود و بنده موفقیت‌های زندگی خود و حضورم را در جمع سبزپوشان ولایت تاثیر اُنس با قران کریم می‌دانم.

موفقیت‌های زندگی خود را تأثیر اُنس با قرآن کریم می‌دانم

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، زهرا قلیزاده که از کودکی با گوش دادن به نوا‌های قرآنی پدر بزرگ و تشویق‌های پدر و مادر خود اکنون یکی از فعالان قرآنی استان اردبیل موفقیت‌های زندگی خود را تاثیر اُنس با قرآن کریم می‌داند، خبرنگار خبرگزاری بسیج در این راستا با سرکار خانم قلی زاده مصاحبه و گفتگو داشته است که در متن زیر بخوانید.

۱- سرکار خانم قلیزاده خودتان را معرفی کنید و برای مخاطبان ما بگویید چرا به رشته تحقیق روی آوردید؟

با نام و یاد خدا بنده زهرا قلیزاده هستم و شاغل سپاه ناحیه نیر، ضمن تشکر از شما به خاطر فرصتی که در اختیار بنده گذاشتید، باید عرض کنم که رشته فعالیت بنده رشته ترتیل قرآن کریم است و علت اینکه به رشته ترتیل مشغول شدم علاقه به تلاوت قران به زیباترین نوع آن بوده به نحوی که خداوند متعال در قران کریم سوره مزمل فرمود: ه اند: وَ رَتِّلِ الْقُرآنَ تَرْتیلاً (۴ /مزمل) و نیز آرامشی که پس از هر تلاوت قران به آن رسیده ام مرا به ترتیل خوانی ترغیب نموده است.

۲-رتبه‌هایی که در مسابقات قرانی کسب کردید را لطفا بیان کنید؟

با عنایات و توجهات خدای متعال بله تواسنته ام مقام‌های مختلفی در این عرصه کسب کنم که بخشی از آن‌ها رتبه اول رشته تحقیق در بدو خدمت پاسداران و رتبه اول رشته ترتیل از سال ۸۷ تا کنون در مسابقات خواهران شاغل سپاه مرحله استانی و در مراحل کشوری رتبه اول رشته حفظ ۳ جزء در مسابقات خواهران شاغل در سپاه مرحله استانی سال ۹۵ و رتبه دوم رشته ترتیل سال ۹۶ در مسابقات قرآنی خواهران شاغل در سپاه مرحله‌ی کشوری را کسب کردم.

۳-برای ما بگویید چطور با قرآن منوس و به آن علاقمند شدید؟

باید عرض کنم اعتقادم بر این است در دنیا هیچ اتفاقی چه خوب و چه بد جز خواست و اراده خوداوند نیست علاقه و اُنس بنده حقیر نیز بعه قران خواست خداوند و لطف بی نهایت حضرت حق بوده و از کودکی، چون پدر بزرگم را همواره در حال تلاوت قرآن دیده ام به قرآن علاقمند شدم و با تشویق و ترغیب پدر و مادرم به روخوانی قران رسیدم و در دوره اول راهنمایی اولین بار توسط سرکار خانم ممی زاده دبیر قرآن با ترتیل آشنا شدم و تلاش کردم به دانسته هایم در این مورد بیافزایم.

۴-شانزدهمین دوره مسابقات قران کریم ویژه خواهران سپاه را چگونه دیدید؟

این دوره از مسابقات قرآن کریم نیز با استقبال و حضور پرشور شرکت کنندگان برگزار شد و تعداد شرکت کنندگان بر اساس آمار بسیار افزایش یافته بود، چون داوران این دوره از داوران مسابقات اوقاف انتخاب شده بودند و امتیاز‌ها واقعی بود و شرکت کنندگان توانستند خود را محک بزنند؛ با شناسایی نقاط ضعف و قوت خود به تقویت و رفع نقاط ضعف همت گماردند و پیشرفت کنند.

۵-آیا در استان اردبیل آنگونه که باید به مسائل قرآنی پرداخت می‌شود؟ و نظر شما در این موضوع چیست؟

با توجه به اینکه من ساکن روستا هستم شرکت در کلاس‌های قرآنی برایم مقدور نیست، اما تا آنجا که اطلاع دارم کلاس‌های قرآنی در سطح استان برگزار می‌شود و حتی اغلب خواهران شاغل در سپاه جزء حافظان قران می‌باشند.

۶-از تحصیلات غیر قرآنی خودتان بگویید، چه خوانده اید؟

بنده لیسانس زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه محقق اردبیلی اخذ نموده و هم اکنون دانشجوی فوق لیسانس رشته مدیریت دولتی در دانشگاه آزاد اردبیل هستم.

۷-اُنس با قرآن مجید چه اثری در زندگی شخصی شما داشته است؟

بهترین پاسخ به این سوال نص صریح قرآن و آیه‌ی "الا به ذکر الله تطمئن القلوب" و نیز آیه "الله نورالسماوات و الارض و ... "می‌باشد.
انس با قرآن یعنی انس با خداوندی که نور آسمان‌ها و زمین و ذکر آرامش داهاست و نور منشا ء هدایت است هر کس نور و روشنایی در مسیر زندگی داشته باشد از مسیر صحیح و صراط مستقیم منجرف نخواهد شد و تاثیری که در قران نه تنها در زندگی حقیر بلکه هر که خواهان اُنس با قرآن است خواهد داشت، اجابت آشکار دعای"اهدنالصراط المستقیم" خواهد بود و بنده موفقیت‌های زندگی خود و حضورم را در جمع سبزپوشان ولایت تاثیر اُنس با قران مجید می‌دانم.

۸-به جز تحقیق قرآن آیا در رشته‌های دیگر قرآنی مانند حفظ و قرائت هم فعالیت می‌کنید؟

بله علاوه بر ترتیل به حفظ قرآن کریم نیز علاقه دارم و سال ۹۵ در رشته حفظ ۳ جزء شرکت کرده بودم که در استان اردبیل رتبه اول این مسابقات را کسب کردم.

۹-مقدمات یک قرائت خوب چیست؟

جواب این سوال از طرف من جسارت به حضور اساتید است، اما در مورد خودم حال معنوی را اصلی‌ترین مقدمه‌ی بک تلاوت خوب می‌دانم.

۱۰-آیا شما جلسات قرآنی برگزار میکنید که جوانان و نوجوانان از آموزه‌های قرآنی بهره‌مند شوند؟

بله به مدت ۷ سال است در حلقه صالحین به آموزش روخوانی و روانخوانی و سپس تجوید و ترتیل قرآن کریم توفیق یافته ام و شادی وصف ناپذیر زنان و دختران روستا پس از برگزاری این کلاس‌های آموزشی به عینه دیده می‌شود.

۱۱-اساتید شما چه کسانی بودند؟

همانطور که عرض کردم اولین بار در دوره اول راهنمایی توسط دبیر قران سرکار خانم ممی زاده با ترتیل آشنا شدم و، چون ساکن روتا هستم توفیق استفاده از استاد یا کلاس قرانی را نداشتم، ولی عموما با تلاوت استاد منشاوی گوش می‌دهم.

۱۲-در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

با تو گر خواهی سخن گوید خدا قران بخوان
تا شود روح تو با حق آشنا قران بخوان

رتل القرآن ترتیلا ندای رحمت است‌
می‌دهد قرآن به جان و دل صفا قرآن بخوان‌

ای بشر یاد خدا آرامش دل می‌دهد
دردمندان را بود قران دوا قرآن بخوان

دام‌ها گسترده شیطان در مسیر عمر تو
تا که ایمن باشی از ان دام‌ها قرآن بخوان

 

گفتگو: سید ساجد یعقوبی "سردبیر خبرگزاری بسیج اردبیل"

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: