سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۹۹۸۰۴۹
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶- ۱۳: ۰۸
از سوی نشر مروارید؛
اثری تازه از محمدهاشم اکبریانی با عنوان «ایدئولوژی و ادبیات» روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج،  نشر مروارید کتاب «ایدئولوژی و ادبیات» اثر محمد هاشم اکبریانی را که به بررسی تطبیقی اندیشه‌های حافظ، مولوی، خیام، شاملو و فروغ فرخزاد می‌پردازد را منتشر کرد.

این کتاب شامل شش مقاله در شانزده فصل است که در چهارچوب جامعه‌شناسی ادبیات سعی دارد نشان دهد که بخش بزرگی از اندیشه شاعرانی که از رهایی و آزادی و انسان متعالی  و جامعه آرمانی سخن می‌گویند و در برابر استبداد قرار داشتند، خود عمیقا مستبد و مبتنی بر تمرکزگرایی بوده‌اند.

در این کتاب به گفته مولف جان کلام در این موضوع قرار گرفته است که شعر به‌عنوان بستری که بخش بزرگی از اندیشه‌های ایرانی در آن جاری شده و نمایش درآمده، از ابتدا دو شاخته وجود داشته است؛ شاخه‌ای که بنای آن بر تمرکزگراییدر اندیشه و عمل بوده و شاخه دیگر  که بر تکثر تکیه داده است. این دو جریان از گذشته‌های دور شکل گرفته و در شعر معاصر ما هم خود را در نمایان ساخته است. بر این اساس این کتاب شعر حافظ و مولوی را در یک سو و شعر خیام و شاملو و فروغ را در سوی دیگری نهاده است.

به گفته اکبریانی مقالات این کتاب به نوعی در چارچوب  جامعه شناسی ادبیات به چند و چون این موضوع پرداخته است و سعی دارد نشان دهد بخش  بزرگی از اندیشه‌هایی که از رهایی و آزادی و انسان متعالی و جامعه آرمانی می‌گفتند و در برابر استبداد قرار داشتند خود عمیقا مستبد و مبتنی بر تمرکزگرایی بوده‌اند.

این کتاب را نشر مروارید در ۲۶۳ صفحه با قیمت ۲۴ هزار تومان منتشر کرده است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar