سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۰۵۰۲۷
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷- ۵۳: ۱۰
سخنگوی دولت ترکیه با متهم کردن دولت سوریه به حملات شیمیایی به شهر دوما در غوطه شرقی، اعلام کرد: امیدواریم این بار حمله شیمیایی دولت سوریه بدون واکنش نماند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، بکر بوزداغ، معاون نخست‌وزیر و سخنگوی دولت ترکیه با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در توییتر با متهم کردن دولت سوریه به حملات شیمیایی به شهر دوما در غوطه شرقی ، اعلام کرد: امیدواریم این بار حمله شیمیایی دولت سوریه بدون واکنش نماند.

در غیر این صورت توافقنامه‌ها، قوانین و سازمان‌های بین‌المللی معنی ندارد. دولت سوریه را به دلیل این خشونت و حملاتی که جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود، به شدت محکوم می‌کنیم.

سخنگوی دولت ترکیه افزود: رژیم سوریه با این حملات بار دیگر توافقنامه‌های بین‌المللی، قوانین بین‌المللی ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی و همچنین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را نادیده گرفته و نقض کرده است.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در خصوص حمله شیمیایی به منطقه دوما در غوطه شرقی سوریه گفت: حمله شیمیایی به دوما که منجر به جان ‌باختن 70 غیرنظامی شده است را به شدت محکوم می‌کنیم.

وی با متهم کردن دولت سوریه اظهار داشت: رژیم سوریه باید به دلیل حملات به مناطق متعدد در بازه‌های زمانی مختلف مواخذه شود. حمله شیمیایی به غیرنظامیان برخلاف معاهدات بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت است.

هیچ دلیلی نمی‌تواند توجیهی برای این نوع حملات باشد. جامعه بین‌المللی و به خصوص کشورهایی صاحب نفوذ بر رژیم سوریه وظیفه دارند که اقدامات لازم برای جلوگیری از تکرار فجایع انسانی و جنایات جنگی مشابه را انجام دهند.

وزارت خارجه ترکیه نیز در بیانیه‌ای حمله شیمیایی به شهر دوما واقع در غوطه شرقی سوریه را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه ترکیه بدون اشاره به تداوم عملیات نظامی آنکارا در خاک سوریه برخلاف موازین بین‌المللی و بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق در این خصوص آمده است: ترکیه، حمله شیمیایی با گاز سمی به دوما را به شدت محکوم می‌کند. 

حدس و گمان‌های قوی از اینکه این حمله توسط رژیم سوریه انجام شده است، وجود دارد و پیشینه این رژیم در استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط جامعه بین‌الملل شناخته شده است. این حادثه به منزله نقض مجدد قطعنامه‌های 2118، 2209 و 2235 شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه است.

گفتنی است، ادعای استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه در حالی صورت می‌گیرد که این کشور در سال در سال 2013 با همکاری روسیه و تحت نظارت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و سازمان ملل، تمام سلاح‌های شیمایی خود را امحا کرد.

همچنین وزارت دفاع روسیه روز جمعه هشدار داده بود گروه‌های تروریستی موسوم به «جیش الاسلام» و ارتش آزاد قصد دارند با استفاده از گاز شیمیایی، به «دوما» حمله کنند و تروریست‌ها به دنبال تحریک کردن احساسات جامعه بین‌الملل و متهم کردن دولت سوریه به حمله علیه شهروندان خود هستند.

متهم شدن دولت سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در حالی است که گزارش‌هایی در خصوص تداوم تسلیح تروریست‌ها به سلاح شیمیایی توسط دولت‌های غربی منتشر شده است که این موضوع به منزله چراغ سبز غرب به تروریست‌ها جهت تشدید جنایاتشان در سوریه است.

  به این ترتیب دولت‌های غربی با سیاسی کردن مسئله کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه عملاً مانع مبارزه  با تروریسم شیمیایی در این کشور شده‌اند. با تشدید جنایات تروریست‌ها در قالب استفاده از تسلیحات شیمیایی و غیرمتعارف اهدایی دولت‌های غربی، ابعاد انسانی بحران سوریه (بحرانی که ساخته و پرداخته غرب است)، شکل هولناک‌تری به خود  گرفته است.

سال گذشته، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با بهانه قرار دادن حمله شیمایی دولت سوریه به خان شیخون، بیش از 70 موشک به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص واقع در سوریه شلیک کرد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar