سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۰۷۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷- ۲۰: ۱۰
در گفت وگو با مشاور تغذیه دوران بارداری وشیردهی؛
یک مشاور تغذیه دوران بارداری و شیردهی با بیان اینکه دلایل علمی زیادی برای تغذیه نوزاد در نوبت های متعدد وجود دارد، گفت:هرمون پرولاکتین، نیمه عمری کمتر از یک ساعت است. از این رو اگر مادر بخواهد مقدار آن را در خون خود نگه دارد، باید وعده های شیردادن را به هم نزدیک کند.

به گزارش سرویس زنان جامعه کشوری خبرگزاری بسیج، زهرا حمیدی کارشناس ارشد مامایی در خصوص برنامه غذایی شیرخوارانی که از شیر مادران تغذیه می شوند، گفت: نمی توان برای همه کودکان و در تمام دوران شیرخوارگی یک برنامه ی غذایی تعیین کرد زیرا وضعیت دستگاه گوارش و احتیاجات غذایی کودک در تمام سنین یکسان نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نوزاد از آغاز تولد تا چهل – پنجاه روز، معده و دستگاه گوارش بسیار کوچکی دارد که با کمی شیر پُر می شود، افرزود: نوزاد با خوردن کمی شیر سیر می شود ولی بعد از اندک مدتی گرسنه می شود در این مدت بایست در فاصله های کوتاه تر او را شیر داد؛ مثلا یک ساعت و نیم الی دو ساعت اما بعد از آن بر طبق رشد کودک می توان فاصله ها ر ا زیاد تر کرد؛ مثلا سه یا چهار ساعت و حتی گاهی زیادتر.

این مشاور تغذیه دوران بارداری و شیردهی با بیان اینکه مادران خودشان می توانند شرایط خاص نوزادشان را بررسی کنند و بر طبق آن برنامه ریزی تغذیه ی آنان را تنظیم کنند در صورت لزوم نیز می توانند با متخصص کودکان مشورت کنند.

حمیدی با تأکید بر اینکه مادران در هر مرتبه که کودک را شیر می دهند، باید کاملا او را سیر کنند، اظهار داشت:  نوزادان معمولا زود به خواب می روند و حتی در وسط شیر خوردن نیز بدون آنکه سیر شوند به خواب می روند.

این کارشناس ارشد مامایی افزود: در صورتی که کودکان هنگام شیرخوردن به خواب رفتن مادر می تواند آهسته آهسته با دست به پشت کودک بزند تا بیدار بماند و کاملا سیر شود.

وی در ادامه با بیان اینکه دلایل علمی زیادی برای تغذیه نوزاد در نوبت های متعدد و با فاصله های اندک وجود دارد، افزود:  هرمون پرولاکتین، نیمه عمری کمتر از یک ساعت است. از این رو اگر مادر بخواهد مقدار آن را در خون خود در حد بالایی ثابت نگه دارد، باید وعده های شیردادن را به هم نزدیک کند.

این مشاور تغذیه در دوران بارداری و شیردهی در تعریف نیمه عمر ماده گفت: هر ماده ای که وارد خون می شود با سرعت معینی از بین می رود، مدت زمانی که لازم است تا مقدار هر ماده به نصف مقدار اولیه اش برسد، نیمه عمر آن ماده نام دارد.

حمیدی افزود:  نیمه عمر ترکیبات و مواد مختلف، نکته ی مهمی است که پزشکان هنگام تجویز دارو به آن توجه می کنند. اگر داروی نیمه عمر زیادی داشته باشد فقط آن را یک یا دو بار در روز مصرف می کنند و اگر نیمه عمر آن کوتاه باشد باید آن را هر چهار تا شش ساعت یک بار مصرف کرد تا مقدار آن در خون در حد لازم باقی بماند

این کارشناس ارشد مامایی در پایان به مادرانی که به شیردهی در چند نوبت به نوزادان شان انتقاد دارند گفت:   آنچه مادر و نوزاد انجام می دهند، از نظر بیولوژیکی درست است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar