سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۰۱۸۰۵۸
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷- ۴۰: ۱۲
رمضان بستر شکل گیری «خانواده معنوی»
ماه رمضان فرصتی برای با هم بودن و تعامل بیشتر است ، با آمدن رمضان بسیاری چیزها می روند و بسیاری از اعمال و افعال نیک جای آنها را پر می کند.

به گزارش خبرگزاري بسيج استان مركزي ؛ گویی رمضان در دل خود و در سبدش معجزه های کوچک و بزرگی دارد که بر روی پیر و جوان ،کوچک و بزرگ و زن و مرد ، تاثیرات متفاوتی به جای می گذارد، اما در کانون خانواده رمضان یعنی، همبستگی و دیدارهای منظم تر و انس و الفت بیشتر؛چیزی که این روزها گمشده خانواده هایی است که در مشغله های زندگی گرفتار مادیات شده اند از این رو ماه مبارک فرصتی برای با هم بودن و در کنار خانواده بودن است .

*یک تجربه متفاوت
ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای درک مشترک تجربه معنوی درون خانواده مي باشد ؛ ماه مبارک رمضان از چند بعد دارای اهمیت است علاوه بر تمام فضایل اخلاقی این ماه تقویت تجربه مشترک معنوی در یک ماه کامل در بین اعضای خانواده است. بی تردید در ایام دیگر سال اعمال عبادی اعم از نماز خواندن یا تلاوت قرآن در کانون خانواده به صورت فردی انجام می شود اما در ماه مبارک رمضان خانواده در فضای معنوی مشترکی درک یکسان و ملموسی از اعمال عبادی به دست می آوردند که می تواند زمینه ساز تقرب و هماهنگی بین اعضای خانواده می شود.

*محصول متفاوت رمضان
حضور اعضای خانواده و همبستگی خانوادگی یکی از مزیت های ماه مبارک مي باشد و در ایام غیر از ماه مبارک رفت و آمدهای اعضای خانواده در ساعتهای غیر معنی اتفاق می افتد به نحوی که دیر و زود رفتن ها و بازگشتن ها مانع دیدار اعضای خانواده و انسجام درون خانوادگی می شود اما در ماه مبارک رمضان به دلیل مشخص بودن زمان تناول سحری و افطار معمولا اعضای خانواده همزمان با هم در کنار سفره سحری و افطاری حاضر می شوند که در این مورد به همه خانواده ها توصیه می شود که در زمان سحر و افطار سعی كنيد ، مشاهده تلویزیون و حضور در شبکه های اجتماعی، اینترنت و... را به زمان دیگری موکول نمائيد ، تا در این راستا با تعامل بیشتری نسبت به اعضای خانواده وگفتگو و تبادل احساسات و ارتباطات کلامی نسبت به رفع کمبودهای عاطفی و انس بیشتر بین سایر اعضای خانواده و انتقال تجارب به یکدیگر گامهای بلندی بردارند.

*سنت های پسندیده رمضانیه
سنت افطاری دادن را به شرط عدم اسراف نوعی فرصت است، خوشبختانه در سالهای اخیر افطاری دادن به روزه داران در بین خانواده ها به یک سنت تبدیل شده است به نظر می آید افطاری دادن فرصت مغتنمی برای اعضای خانواده و بستگان است که با پرهیز از اسراف در حد متعادلی به ارتباطهای فامیلی بپردازند. زیرا در دیگر ایام چنین فرصت هایی میسر نمی شود.

بنابراین افطاری دادن فرصتی است برای تعامل بستگان و ارتباطات خانوادگی جدی تر. البته با توجه به اینکه در هفته اول ماه مبارک و عدم هماهنگی بدن با گرسنگی و تشنگی ممکن است در ساعت های پایانی روز افراد خسته تر و خلق تنگی پیدا کنند از این رو لازم است در چنین ساعتهایی تعامل خانوادگی کمتر شود تا روزه داران بتوانند با استراحت وانجام کارهای فردی پرخاشگری نکنند زیرا به لحاظ زیستی و بدنی در پایان روز افراد از حوصله و انرژی کمتری برخوردارند و ممکن است با کوچکترین مسئله ای ناراحت شوند.

*به کدبانوها توجه کنید
توجه به زنان و مادران را به عنوان کدبانوهای خانواده كه از مهمترین مسائل ماه مبارک رمضان است  و کمک به آنها را در این روزهای گرم ضروری دانسته و با توجه به اینکه مادران و همسران خود روزه دار هستند و از آن سو مسئولتی انجام امور منزل و بعضا بانوان شاغل بیرون از منزل هم بر دوش آنها قرار دارد ، از این رو بر تمامی اعضای خانواده واجب است که به مادران و همسران خود در امور سحری و افطای کمک کنند و با مشارکت خانوادگی و صمیمی تر در انجام امور منزل، کمک به مادران را به عنوان یک ثواب و کار عبادی به شمار آورند ؛ همچنین مادران و بانوان ارجمند در ایام گرم ماه مبارک رمضان می توانند با اعمال سلیقه و فراهم کردن فضایی برای مساعد تر شدن ساعتهای روزه داری با مدیریت درست برای روزه داران غذا و خوراکی هایی تهیه نمایند که بتواند آب بدن را در طول روزه داری تامین نماید تا فشار روزه داری برای نوجوانان و روزه اولیها کم تر شود. طبیعتا و قطعا تدابیر ارزشمند مادران در اسان گذشتن روزه داری قابل توجه است از این رو می بایست به شایستگی از زحمات مادران و بانوان ارجمند درماه رمضان قدردانی نمود.

*خانوادگی در مسجد حاضر شوید
 حضور در مسجد و برخورداری از فضای معنوی مسجد و مشاهده روزه داران را یکی از عوامل تاثیر گذار بر آسان شدن روزه در ایام گرم سال مي توان به خانواده ها توصیه كرد و البته خانواده هایی که مسجدی در نزدیکی محل زندگی خود دارند ؛ بهتر است در صورت امکان هر روز یا یک روز در میان به اتفاق فرزندان روزه دار از فضای معنوی مسجد استفاده نمایند. بی تردید فضای معنوی مسجد موجب کاهش فشار روزه داری و آسان شدن و تحمل بیشتری را به افراد می دهد زیرا حضور در مسجد یعنی برخورداری و مشارکت درحرکتی جمعی. مشاهده دیگر روزه داران به انسان توان مضاعفی می دهد و فضای معنوی وبرخورداری از مواهب مسجد همانند تلاوت قرآن دسته جمعی و نماز و اعمال عبادی جمعی قدرت روحی و استقامت معنوی افراد را افزایش می دهد از این رو توجه به مسجد و استفاده از ظرفیت های معنوی مسجد در تقویت روحیه روزه داران توصیه می شود.

منبع : تبيان

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar