سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۱۹۷۳۲
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷- ۳۵: ۲۱
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود:
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت:عمده‌ترین سرطان‌ها در شاهرود گوارش و معده و در خانم ها پستان است ۲۲۰ بیمار دیالیزی، ۲۲ بیمار تالاسمی، ۵۳ بیمار هموفیلی و ۱۷۷ بیمار ام‌اس در شهرستان وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری بسیج از شاهرود، علی شیبانی در شانزدهمین همایش سلامت با موضوع ترویج سلامت عمومی و مبارزه با سرطان در تالار شقایق‌های دانشگاه صنعتی شاهرود بابیان اینکه حدود ۴۵۰ بیمار سرطانی در شهرستان وجود دارد، ابراز داشت: این نسبت در کشور ۱۴۰ در یک هزار نفر است که نشان می‌دهد به نسبت کشوری در شهرستان آمار سرطان در شاهرود بالا است.
وی بابیان اینکه عمده‌ترین سرطان‌ها را در شاهرود گوارش و معده و در خانم ها پستان شایع است، افزود: ۲۲۰ بیمار دیالیزی، ۲۲ بیمار تالاسمی، ۵۳ بیمار هموفیلی و ۱۷۷ بیمار ام‌اس در شهرستان وجود دارد که ابتلا به بیماری‌های مزمن غیر واگیردار نشان از تغییر ماهیت بیماری‌ها است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ضمن بیان اینکه با داشتن فرهنگ غنی ایرانی اسلامی باید بر تغییر سبک زندگی اصرار بیشتری کنیم، ابراز داشت: درگذشته علت بیشتر مرگ‌ومیرها به دلیل نبود امکانات پزشکی بود و رسیدن به شرایط بهداشت و درمان اولیه بسیار اسفناک بود اما امروز علیرغم ارتقا تجهیزات به سبب تغییر در نگرش صورت و نوع بیماری‌ها تغییریافته است.
شیبانی بابیان اینکه امروز ۵۰ درصد عوامل بیماری‌ها را شیوه زندگی به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: طی ۳۰ سال گذشته خبری از بیماری‌های واگیردار نبود اما امروز با مشکلاتی نظیر دیابت، چربی خون، فشارخون، بیماری‌های قلبی و عروقی مواجه هستیم و این تغییر خوب نیست.
وی افزود: دیابت، چربی و فشارخون مرموزانه و آرام‌آرام بدن ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و با توجه به اینکه بدون درد هستند لذا مردم متوجه شیوع آن نیستند و با آن سازگار می‌شوند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه در مبارزه با بیماری‌های غیر واگیردار مزمن تنها یک‌سوم به هدف درمانی می‌رسند، ابراز داشت: دیابت و فشارخون درمان ندارند و تنها می‌توان با دارو آن را کنترل کرد و از سوی دیگر تحمیل بار این بیماری‌ها بسیار گزاف است که باید برای گذر از آن بر مقوله فرهنگ‌سازی بیشتر تکیه کرد.
شیبانی بابیان اینکه هنوز اهمیت کنترل بیمارهای غیر واگیر در جامعه جا نیفتاده است، اضافه کرد: فرهنگ‌سازی در کنترل بیماری‌های مزمن غیر واگیر بسیار سخت است و از سوی دیگر صرف اطلاع داشتن منجر به عملکرد درست نمی‌شود لذا باید از کودکی بر تغییر شیوه زندگی باور داشته باشیم و آن را در خودمان ایجاد کنیم.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar