سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۲۰۸۹۹
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷- ۳۴: ۰۰
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۷۵ درصد از تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می‌شود، گفت: در کشور ما زنان بسیاری از محصولات صنایع دستی را زنده نگه داشته‌اند؛ برخی از صنایع دستی شهرستان اسکو به کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، محمداسماعیل سعیدی اظهار داشت: سالیان دور بخش عمده‌ای از صنایع دستی در روستاها و به دست زنان تولید می‌شد و این تجارت اقتصاد روستا را رونق می‌بخشید.

وی با بیان اینکه صنایع دستی نشانه‌ای از تاریخ و قدمت هر منطقه از کشور است، افزود: در حال حاضر رونق صنایع دستی عاملی برای احیای روستا، جلوگیری از مهاجرت مردم از روستا به شهر، توسعه اقتصاد بدون وابستگی به نفت و افزایش ارزآوری است.

سعیدی با بیان اینکه تولید صنایع دستی توسط زنان بازی دو سر برد است، بیان کرد: در کشور ما زنان بسیاری از محصولات صنایع دستی را زنده نگه داشته‌اند؛ برخی از صنایع دستی شهرستان اسکو به کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان و ... صادر می‌شود که این صادرات از یک سو به اشتغال زنان کمک می‌کند و از سوی دیگر ارزآوری بسیاری برای کشور به همراه دارد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با اشاره به اقدامات لازم برای رونق تولید صنایع دستی، اظهار کرد: دولت باید از تولیدکننگان صنایع دستی حمایت کند؛ برخی از صنایع دستی به  صورت چمدانی انجام می‌شود چراکه در گمرک موانع بسیاری برای صادرات آن وجود دارد.

سعیدی با بیان اینکه عرضه صنایع دستی به صورت تجاری انجام نمی‌شود، تاکید کرد: یکی از راه‌های رونق تولید صنایع دستی حمایت از صادرات و رفع موانع گمرکی است همچنین باید مشوق‌های صادراتی درنظر گرفته شود و از واردات صنایع دستی جلوگیری شود ؛ متاسفانه در کشور ما نه تنها از صادرات صنایع دستی حمایت نمی‌شود بلکه موانع بسیاری نیز در مسیر آن ایجاد می‌کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی مشکلات زنان تولیدکننده صنایع دستی، خاطرنشان کرد: بیشتر زنان صنایع دستی را در منازل خود تولید می‌کنند در صورتی که این زنان درصدد دریافت مجوز باشند اداره مربوطه از ارائه مجوز خودداری می‌کند و وجود کارگاه‌های مجهز را الزامی می‌داند این در حالی است که آنها توانایی اجاره مکان‌هایی مجهز برای تولید را ندارند بنابراین ناچارند تولید محصولات صنایع دستی را رها کنند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar