سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۲۶۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۷- ۴۱: ۰۰
روز گذشته؛
پس از موزه «گابرو» بلغارستان، دومین موزه وسیع کاریکاتور جهان در شهر تبریز قرار دارد، موزه ای که یکی از پنج موزه رسمی و مستقل دنیا بوده و تنها موزه کاریکاتور کشور و آسیا نیز محسوب می شود و موزه های دیگری مثل «اومیای» ژاپن یا موزه «اسکی»شهر ترکیه موزه هایی وابسته به دانشگاه یا موزه های شخصی می باشند.

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، مجید خدابخش ضمن بازدید از این موزه با ویژگی های این موزه آشنا شدند.

داشتن آرشیو کامل نشریات تخصصی کاریکاتور به همراه تنها کتابخانه ی تخصصی کاریکاتور کشورمان و نگهداری بیست هزار اثر اصل از صدوده کشور جهان از جمله امتیازات برجسته ی این مکان تخصصی می باشد.

رحیم بقال اصغری؛ موسس موزه ی کارتون تبریز معتقد است نخستین اغراق های کارتونی مربوط به هشت هزار سال قبل و در شهر «یئری» مشکین شهر می باشد که منهیرهای سنگی با اغراق چشم های کارتونی  می باشند حتی تاریخ رسمی کاریکاتور در نشریات نیز به منطقه آذربایجان وشهر تبریز برمی گردد که در شب نامه هایی از «صفرزاده»به سال 1986 در تبریز چاپ شده اند و بعدها با نشریاتی چون «حشرات الارض» و «آذربایجان» حتی «ملانصرالدین» تا 1920 یکه تاز کاریکاتور شرق بوده اند.

استاندار آذربایجان شرقی از تنها موزه کارتون آسیا بازدید کرد

خانه هنر تبریز در یک بنای تاریخی مربوط به دوره پهلوی اول می باشد که کاربری های مختلفی چون باشگاه افسران، رستوران، کمیته انقلاب و کتابخانه ملی داشت و اکنون موزه کاریکاتور به عنوان دفترفکو ایران(دفترمرکزی فدراسیون کاریکاتور ایران) و انجمن کارتونیست های تبریز جایگاه برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها و مسابقات و ورک شاپ های تخصصی هنرمندان این رشته می باشد و در بین هنرمندان جهان مرکزی شناخته شده می باشد.
در ضلع شرقی این بنای تاریخی نیز کتابخانه هایی برای محققین و اهل مطالعه و موزه استاد بهتونی قرار گرفته است.

این بنا توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بارها بازسازی و سالن اجتماعات آن نیز تجهیز شده است به طوری که همایش های تخصصی و جلسات هنری و فرهنگی از جمله مهارت های زندگی در این مکان برگزار می شود.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: