سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۲۹۴۹۹
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۷- ۳۲: ۱۲
معاون دفتر بهره‌وری امور اراضی کشور:
یکی از موانع اساسی و مهم پیش روی بخش کشاورزی کشور خرد شدن اراضی کشاورزی است که عملاً سوددهی و بازده اقتصادی این زمین‌ها را از بین می برد.

خرد شدن اراضی کشاورزی از موانع اساسی بخش کشاورزی کشور است

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل محسن مأموریان شامگاه یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی در سال 85 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و به موجب این قانون اجرای هرگونه طرح کشاورزی می‌بایست با ملحوظ داشتن اصل یکپارچه بودن اراضی کشاورزی و جلوگیری از تقسیم آن به قطعات کوچک باشد چرا که کشاورزی در اراضی خرد صرفه اقتصادی نداشته و هزینه تولید در واحد سطح را افزایش می‌دهد.

وی افزود: یکی از موانع اساسی و مهم پیش روی بخش کشاورزی کشور خرد شدن اراضی کشاورزی است که عملاً سوددهی و بازده اقتصادی این زمین‌ها را از بین می برد و امنیت غذایی را به خطر می‌اندازد.

معاون مدیرکل دفتر یکپارچگی و بهره وری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: طبق قانون حفظ یکپارچه سازی اراضی یک حد نصاب قانونی و کارشناسی در نظر گرفته شده است که کمتر از آن میزان نباید اراضی یکپارچه تبدیل به اراضی خرد و کوچک با عدم صرفه اقتصادی باشد.

مؤموریان یادآور شد: تنها در این صورت است که امنیت پایدار غذایی در کشور ایجاد می‌شود و درآمد مکفی و قابل قبولی را برای بهره برداران به همراه دارد، قطعه قطعه شدن و کوچک شدن اراضی کشاورزی دیگر عملاًٌ ارزش کشت و کار ندارد و از چرخه تولید خارج می‌شود؛ چنانچه قانون حفظ یکپارچکی اراضی به خوبی اجرا نشود امنیت غذایی نسل‌های آینده به خطر می‌افتد و هرسیاستی که در واگذاری اراضی در کشور و بالاخص استان اردبیل اتخاذ می‌شود می بایست در راستای حفظ یکپارچگی اراضی کشاورزی باشد.

معاون مدیر کل دفتر یکپارچگی و بهره وری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشوردر ادامه سخنان خود افزود: حفظ یکپارچگی اراضی در اراضی پایاب سدها بسیار حائز اهمیت است زیرا این اراضی به دلیل مرغوبیت و دسترسی که به آب دارند بسیار ارزش کشاورزی بالایی دارند، سیاست گذاری دراین خصوص باید به گونه‌ای باشد که از فرصت‌طلبی برخی از افراد سودجو و منفعت طلب جلوگیری نماید.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar